12 Kasım 2017 Pazar

Blog yazarlığının meslek olmasını istemeyenlerin garip huyları 😁😛

                                                        Blog writership profession (1)

Bir insan "blog yazarlığının meslek olmasını" neden istemez ki? Off! Öff! 😢😝

Aslında bu sorunu ilk önce ben ortaya atmamıştım..Blog yazarlığının meslek olması ile ilgili tartışmalar,blog dünyasında uzun yıllardır devam edegelen bir durumdu..Ben sadece buna önayak olmak ve destek vermek amacıyla,bu girişimi devam ettirmiştim..Daha önceki yazılarımı okuyanlar bilirler..Konu hakkında detaylı bilgiler vermiş ve sizlerde çok güzel yorumlar 💬yapmıştınız..

Blog yazarlığının meslek olmasını isteyenler olduğu gibi maalesef istemeyenler de vardı.. Tabii herkesin düşünce ve görüşlerine karşı saygımız vardır..Zaten hepsini kastetmiyoruz ve yine zaten hepsinin istememe nedenleri çok farklıydı..Ve gerçekten de öyle gibi gözüküyordu..İşte bu nedenle bunları 4 guruba (kategoriye) ayırmak yerinde olurdu..

PANİKÇİ olanlar; 😁

1.GRUP : "Ya kazancımdan olursam!" korkusu ile "N'ayır! Böyle birşey n'olamaz!..Bu memlekete zulümdür,istemiyok ağadaş! " 😋 diye panikçi olanlar..
--------
1.grubun istememe nedeni kişisel ve kazanç odaklı olabilir..Yani bloglarından "yazı,içerik,reklam" vs gibi içeriklerden elde ettikleri trilyonlarca lira!! :)) eh o kadar olmasa da imrenilecek sayıda kazançlarının elden gitmesi söz konusu olabileceği için,blog yazarlığının meslek olarak görülmesini istemiyor olabilirlerdi..

KİNCİ olanlar; 😡

2.GRUP : "Demek öyle,sen ha?! Blog yazarlığını meslek olmasını istiyorsun öyle mi? Şimdi görürsün sen! "😢  diyerek kişisel kinini kusarak kinci olanlar.....
---------
2.grubun istememe nedeni de kişisel ihtiraslar,kıskançlıklar ve nedeni belli olmayan paranoyak ihtiraslar olabilir..Yani,biri size gıcık gider de,sizin iyiliğinizi istemez de, sizin istediğinizin tam tersini ister ya,işte onun gibi bir şey işte..Resmen gıcıklık.. :(

NOT: Aslında 1. ve 2.guruptakiler aynı kafaya sahipler..Şahsen ben öyle anladım.. 😒 Bunlar genellikle "Efendim,blog yazarlığının meslek olması, devletimize birer küflettir.. Herkes blog yazarı olursa,vay memleketin haline? Çalışan kalmaz memlekette..vs vs.." diyerek paniklemeye başlar ve blog yazarlığının meslek olmaması için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çalışırlar..😩

ÖZGÜRLÜKÇÜ olanlar; 🙆🙌

3.GRUP : "Bana ne blog yazarlığının meslek olmasından? Beni rahat bırakın! Aaa! 😁 diye özgürlükçü olanlar..
---------
3.gruptakiler "gel keyfim gel!" rahatlığında içerik paylaştıklarından dolayı,kimsenin kendilerini rahatsız etmesini pek istemezler..Hele de yazdıklarının bir de resmiyetle ele alınması,onları belki rahatsız edebilir..Bu nedenle blog yazarlığının meslek olmasını pek istemezler..Yani kısaca sadece kendi zevklerini ve kendi özgürlüklerini düşünürler..

NOT: Aslında bu gruptakilerin bu tür düşünceleri çok yersiz..Blog yazarlığının meslek olması,onların özgürlüklerini hiçbir şekilde kısıtlamayacak ki? Onlar yine istedikleri gibi paylaşımlarını rahat bir şekilde paylaşabileceklerdir..Blog yazarlığının meslek olması,kişilerin paylaşımlarının ne ve nasıl olduğunu olumsuz etkileyen bir etken olmayacaktır..Bu etkenler sadece bu meslekten kazanç sağlayan ve maaş alan bireyleri doğrudan etkileyebilir..Gazeteci ve yazarlar nasıl bir profil ve çizgi izliyorsa,blog yazarlarının da kendine göre bir profil ve çizgisi olacaktır..

KARAMSARCI olanlar; 😵😩

4.GRUP : "Blog yazarlığının meslek olması bana saçmalık gibi geliyor! Üstelik devletin bunu meslek olarak kabul edeceğini de pek sanmıyorum. Yani kısaca ben olmayacak duaya amin demem! vs vs.." diye karamsar bir çizgi çizip,kararsız ve karamsarcı olanlar..
---------
4.grubun istememe nedeni ise kararsız ve olumsuz düşünen tipler olabilir..Hani derler ya "olmayacak duaya amin denmez" diye,işte herhalde "blog yazarlığının meslek olmasının mümkün olmadığını" düşündükleri için belki bu nedenle buna olumsuz yanıt vermiş olabilirlerdi.. Yani burada kötü bir niyet yok aslında. 4.gruptakiler,"böyle bir şeyin mümkün olamayacağını" bildikleri /düşündükleri için buna karşı çıkmış /olumsuz tavır sergilemiş olabilirlerdi..Bu da gayet normal bir davranış şekli..

Diğer ilk iki grup ise zaten belli..Bu tip insanların olmadığını kimse söylemesin..Bu tipler de halen var ve aynı şekilde mücadelelerine devam ediyorlar..Maksat gıcıklık olsun..😬 3.gruptakiler de belli..keyiflerine düşkünler.. "Karışmayın len benim keyfime!" 😁  Off! Öff!

Bir insan "blog yazarlığının meslek olmasını" neden istemez ki? Anlamış değilim..Ama benim inancım devam ediyor..En son yazdığım yazıda,diğer meslek gruplarının da bu blog yazarlığından pek farklı olmadığını dile getirmiştim.. Vay efendim sen misin bunu diyen? 😭 Bi dövmedikleri kaldı.. 😁

"Aaaa! Gına geldi gayri.. 😄 Ne bu ya? Yok uğraşamam gayri.. Aaa! Of öf!  "  dediğinizi duyar gibiyim.. 😂

Haklı olarak,bana "Peki ya sen,Ertuş? Sen de blog yazarlığının meslek olması konusunda neden bu kadar diretiyorsun? Biraz fazla abartıya kaçmadın mı?" diye veryansın edebilirsiniz.. Olabilir,abartıya kaçmış olabilirim.. Ama halen "blog yazarlığının meslek olarak kabul edilmesi" konusundaki düşünce ve inancım devam etmektedir..😍

Şimdi gelelim Blog Yazarları Çalıştaylarına.. 😁😜

Bak bu ciddi bir soru; 

Blog yazarları çalıştayları,üniversitelerin akademik olarak günü kurtarma eylemleri mi?

Biliyorsunuz üniversitelerde "blog yazarları çalıştayı" düzenleniyor..Blog yazarlarının "kaliteli yayınlar yayınlaması" konusunda aslında güzel bir çalışma..İyi güzel buna çok sevindim..

İyi de bunun dışında,blog yazarlarına ne gibi faydası dokunacak? 

Başka blog yazarlarına çeki düzen mi verecekler? Olabilir..Bu da güzel..De çalıştay "blog yazarlığının meslek olması konusunda" ne gibi adımlar atıyor? Hımmm!😉

Bana öyle geliyor ki bu konuda bir adım attıklarını pek sanmıyorum ve hiçbir zaman da atacaklar gibi de gözükmüyorlar..Çünkü yine öyle tahmin ediyorum ki,onlar sadece kendi akademik kariyerlerini kurtarma telaşı içerisindeler gibi geliyor bana..😠

Yani blog yazarları olarak bizleri düşündüklerini hiç sanmıyorum..😭 Klasik günü kurtarma eylemleri olabilir..Üniversite akademisyenlerin kendi akademik kariyerlerini kurtarmak için,blog yazarlarını kullanmaları söz konusu olabilir mi? 😓😠 Bilemiyorum..Umarım öyle olmaz..

Samimiyseler eğer,"blog yazarlığının meslek olarak kabul edilmesi" konusunda ciddi çalışmalar yaparlar ve bunu hem kamuoyu ile paylaşabilir ve hem de devlet kademesine de sunabilirler..

Samimi değilseler eğer,blog yazarlarını kendi çıkarları için kullanmayı bıraksınlar artık..Blog yazarlarına faydası dokunmayan çalıştayların vb etkinliklerin düzenlenmesi,blog yazarlarının ne işine yarar ki?

Bana kızıyorsanız,sölim ben blog yazarlığının meslek olması konusunda  çok kararlıyım..😩 İşte kararım.. 😝 😁 Haydi kendinize iyi bakın.. Sağlıcakla ve sevgiyle kalın.. 😄 🙋  E.Y.

NOT: Bu yazım birilerini kızdırabilir..Ama kızmamalarını rica ederim..😋 Sonuçta kişisel olarak kimseyi hedef almış değilim..Evet,blog yazarlığının meslek olmasını isteyenler olduğu gibi istemeyenler de vardır..Sonuçta demokrasi ile yönetilen bir ülkedeyiz..😁 Benim yaptığım sadece blog yazarlığını meslek olarak istemeyenlerin profillerini kategorize etmekti..Tabii kimseyi kategorize etmeden yaptık bunu..😊 Amacımız yine gerçekten de blog yazarlığının meslek olmasını sağlamaktır..Hadi neyse fazla uzatmayayım..Kalp kırdıysak affola diyelim.. Hoşçakalın..E.Y.

KAYNAK;
----------
(1) : https://en.wikipedia.org/wiki/American_propaganda_during_World_War_II

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

40 yorum:

 1. Gayet güzel bir yazı ve analiz bence kimse kızamaz ama yazında da sözünü ettiğin kinciler, kıskançlar panikçileri bilemem:)))ay ne ayıp ya kincilik ne? Sonuçta kimse kimsenin kısmetine mani olmaz, herkes kendi kısmetini yer. Ben kaç kez anlatmıştım mesela yıllar önce kızkardeşim ilk bebeğine hamile, rahmetli annem de yapamaz diye (gerçekten de yapamaz, ben de yapamam) içli köfte yapıp götürmeye karar verdik, köfteleri akşamdan yaptı annem, sabah erken kalktık ben de yumurtalı, una bulayıp bir güzel kızarttım, portakal kadar oldu hepsi, koca bir tencereye koyduk, biz Üsküdar'dayız, kardeşim o zaman ta Yenibosna'da oturuyor götürdük, götürdük de, dolmuş-vapur- taksi derken takside unuttuk mu! Yoldan geçen taksiye bindiğimizden tabii bulmak, geri çağırmak mümkün değil zaten o yıllar cep telefonu daha ülkede yoktu sanıyorum. (1987) ne oldu köftelerden bir tane bile yiyemedik ne annem, ne kızkardeşim, ne ben:)))) Ama kim yediyse helal olsun demeyi de ihmal etmedik, çünkü kabahat bizim:))annem epey kızmıştı bana ama şimdi anlatırken hala "afiyetle yemişlerdir inşallah kim yediyse" diye gülüyorum.:)))Kısmet böyledir bize kısmet değilmiş.

  Ben karamsar olanlara giriyorum sanırım :)
  Emeğine sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani evt,kıskançlar,panikçiler ve kinciler bu yazıya çok kızmış olmalılar.. :)) maalesef bloglarda da o kinci diye tabir ettiğimiz kişilerde olabiliyor.. köftelere ne oldu acaba,merak ettim şimdi? :)) umarım karnı aç olan bir canlının ihtiyacını gidermiştir.. yukarıda belirttiğiniz ve yaşadığınız hikayedeki gibi,"kimse kimsenin kısmetine mani olmamalı ve herkes kendi kısmetini yer.." :) çok doğru sözler..işte anlatmak istediğim düşüncelerden biride buydu herhalde..tşkr ederim.. :)

   NOT:Aslında bu gidişler ben de karamsarlardan olucam herhalde.. 😁

   Sil
 2. "Sonuçta demokrasi ile yönetilen bir ülkedeyiz".😊Bak ben buna pek inanamıyorum amaaaaa😊 Ertuğrul kardeşim. Bayılıyorum senin bu inadına. Ben isterim meslek olsun, oturduğum yerden en azından sigara masrafımı karşılarım 😝Ama yaş haddinden beni kabul etmezler diye korkarım😭😭 Bol bol emoji kopyalıyorum bir yandan😊
  Blog Çalıştayı'nda bence Evren yararlı gelişmeler amaçlıyor, niyeti temiz bir evlat sizler gibi.(telefonla da irtibatımız var.) Blogculuğun iyi bir yere gelmesini istiyor. O bizlerle ilgileniyor ama yüksek tabaka, yani bizlerle irtibatı zayıf olanların mütevazı olduklarından biraz şüphedeyim. İstanbul'da mısın bilmiyorum ama gelebilsen, çatır çatır konuşurdun orada. Hepimiz davetliyiz ama benim dizlerim rahatsız ve çok sigara içerim ondan gidemem sanırım.😩
  Bakalım ne düşünüyor arkadaşlar bu konuda? Eline sağlık, dilerim olur😍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,haklısınız sonuçta demokrasi ile yönetiyoz..😊 inadım sonunda blog yazarlığını meslek yapacak herhalde..😁 bende kopyala yapıştır yapıyom,emojiler bu işin gırgırı oldu..😁 Evren'i sizin sayenizde tanıdım..👍 genç yazarların,genç yeteneklerin niyetlerinin temiz olduklarından şüphem yok..😊 zaten blog yazarları çalıştaylarına katılanların niyetlerinin de temiz olduğunu da tahmin ediyom...👍 bu konudaki sıkıntımız galiba üniversite akademisyenleriyle ilgili..yukarıda belirttiğim gibi blog yazarları olarak "kullanılıyor muyuz?" diye düşünemeden edemiyorum.. 😩 bakalım çalıştayta neler olmuş,neler? 😁 umarım iyi şeyler çıkmıştır.. 😎 tşkr ederiiimm. 😊

   Sil
 3. Çabanızdan dolayı takdir ediyorum, olması çok insan için faydalı olur ve teşvik niteliği taşır en azından. Bir taraftan da okuma ve yazmaya teşvik ettiği için memleket kültürüne de oldukça fazla katkısı olur bence. Ben her yönüyle destekliyorum bu çabayı.
  İnsan inandığı düşünceden yarı yolda vaz geçtiği zaman pek iyi hissedemiyor kendini, bence diyenlere pek aldırmayın; çok da ciddiye alınacak bir durum değil. :)
  Şu kariyercilere gelince: Memlekette her şey bedava olduğu için, blog yazarlığı resmileştiğinde onların ekmekleri kesilir, bedava malzemeyi nerede bulacaklar sonra. kafaları fazla basmaz ki oturup kendileri bir şeyler yazsınlar. nasılsa yazanlar var, al oradan içine bir kaç süslü kelimeler serpiştir olsun bitsin. bu memlekette her şey bedava da dürüst insana hava bile parayla artık uzun yıllardır. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun, aynen ben de sizin gibi düşünüyoum..bence de blog yazarlığının meslek olması çok faydalı ve teşvik niteliği olacak ve memleket kültürüne katkısı olabilecektir..çok anlamlı sözler bunlar..👍 aynen insanın inandığı düşünceden yarı yolda vazgeçmesi çok üzücü bi durum.. olumsuz konuşanların hepsi kötü niyetli deil ama insan işte karamsarlığa düşebiliyor..😞 evt,aynen kariyercilerin tek dertleri kendi kazançları..başka kimselerin kazanmasını pek istemedikleri için o nedenle ben onlara panikçiler 😁 dedim.. son sözünüzde de haklısınız,her blog yazarının kızdığı kopyala-yapıştır ile emekle yazılmış yazıları ordan burdan köşesinden kıyısından kelimeleri alarak,bunları süslü kelimelerle süsleyerek paylaşım yapıp,kazanç sağlayabiliyolar..maalesef çok üzücü bi durum.. 😕 desteiğiniz için tşkr ederiimm.. 🙂

   Sil
 4. hehe eğlenceli yazıydı. ivit var çalıştay da orda herhalde ünlü blog yazarlarının deneyimleri felan olur. meslek tabikideee. ben iş gibi görüyom meselasııı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldin deepcim..bende bizi unuttu herhalde diodum..😁 gelmene sevindim..🙂 blog yazarlığı meslek tabii ki..sen düzenli yayın yapan birisin,bunu iş (meslek) gibi görmen de gayet normal..istemeyenler var ama önemli deil,ülkede demokrasi var..😁 umarım meslek olur..tşkr ederim..🙂

   Sil
 5. yayınlarınızı büyük bir ilgi ve merakla takip ettiğimi belirtmek isterim Ertuğrul Bey, çok güzel bir noktaya değinmişsiniz, sesinizin daha büyük kitlelere ulaşması temennisi ile, kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldiniz saolun,temeniniz hepimizin temennisi ve dilekleri olsun ve umarım ihtiyacı olanlara bu blog yazarlığı meslek olur inşallah diyelim..tşkr ederim..🙂

   Sil
 6. Bencede neden meslek olmasın.Youtuber meslek oluyorda :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,yani dimi..youtuber meslek oluyoda blog yazarlığı neden meslek olmasın ki? bence olucak.. 🙂tşkr ederim.. 🙂

   Sil
 7. Yazdığının her kelimesine katılıyorum. Şuanbu konuyla ilgili tartışmalar sürüp gitsedw ileride meslek haline mutlaka gelecektır.
  Simdi popüler mesleklerdwn biri olan Sosyal Medya uzmanlığı bubkadar cazip gelirse blog yazarlığına da sıra gelecektır..,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun..sosyal medya uzmanlığı dediniz de aklıma okullardaki medya eğitimi geldi..okullarda da bu konuda bi çalışma olsa ne iyi olurdu..bölece blog yazarlığının meslek olmasında önemli bi adım atılmış olacaktır..🙂 desteğiniz için tşkr ederim..🙂

   Sil
 8. Bence de eglenceli yazi olmus:) Hangi gruptayim aceba diye dusunmedim degil:)) Olsa noluuur olmasa nolur gibi bir grup olsa dahil olurum sanirim. Gecimini neden sagliyorsan meslegin odur. Hadi tamam bloggerlik da meslek olsun kabul. Peki nasil?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. blog yazarların büyük çoğunluğu karamsar gruptan..ben bile karamsarların grubuna giriyom..büyük ihtimalle siz de karamsarsınız bu konuda.. 😁 işte son söylediğniz "peki nasıl?" sorusu biraz karışık olduğundan dolayı karamsarların sayısı çok fazla..eminim bu soruunn cevabı yakında verilebilir..umarım.. 🙂 tşkr ederim.. 🙂

   Sil
  2. Peki nasil karamsarlık içermekten çok tescillenmesi mi gerekli? Sorusuna bir girizgah niteliginde. Ayni zamanda bu konuda yapilmasi gerekenleri biraz daha acmaya yonelik:)

   Sil
  3. çok iyi tespitler..🙂 aslında sorunun cevabı çok sayıda ama asıl konunun uzmanları bu konuda cevap verirlerse çok daha iyi olur kanımca..mesela sorunun cevabını blog yazarları çalıştayında (galiba dün yapılmıştı) verenler olabilir..o da umarım..bakalım,hayırlısı diyelim artık..🙂 geri dönüş yaptığınız için tşkr ederim.. 🙂

   Sil
 9. Ben nötrüm ya olsa da olur olmasa da :) olsa da bakim bana para verecekler mi ? Kim üzümünü yiyecekse onlsr kafa patlatsın ben bosuna bağcıyı dövmeyeyim şimdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. siz o zaman bizim bulunduğumuz karamsar kategorimize de giriyorsunuz.. 😁 son dediğinizde de haklısınız,tercümesi "bu konuda hakeden,yani çalışan,emek veren kimlerse onlar kazansın.." siz kendinizden feregat ediyorsunuz gibi geldi bana 😁 ama gördüğüm kadarı ile sizde bi emek veriyorsunuz kendi blog sayfanızda,blog yazarlığının meslek olması ve buradan kazanç sağlamak sizin de hakkınız..🙂 tşkr ederim.. 🙂

   Sil
  2. Herkes hakettiğini kazansaydı Hz. Allah' ın adaleti değil Hz. Ali'nin adaleti olurdu değil mi :)

   Emek veriyorum da yemeğini yemedim henüz. Bir gün yer miyim derseniz eşime göre o kadar vakit geçiriyormuşum daha ekmek parası bile kazanamamışım öyle diyor. :)

   Galiba gidip gelinen işe girmem lazım artık :)

   Umarım meslek olur ve sizlerde içinde olur kadroya geçersiniz kardeşim. Allah kabul etsin.

   Sil
  3. umarım dileğiniz hepimizin dileği ve hepimizin yararına olur..🙂 tşkr ederim..🙂

   Sil
 10. Çok şükür bu gruplardan biri değilim,meslek tabi ya uğraşıyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman meslek olmasını istiyoz..🙂 tşkr ederim.. :)

   Sil
 11. Çalıştaydan ne çıkacak ben de merakla bekliyorum.Her tür insan var.Takılma ve inandığın yolda yürü be Ertuğrul :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben çalıştayı bitti sanıyodum ama bugünmüş galiba..😮 bari oradan olumlu bi sonuç çıksa bu konuda çok iyi olurdu..🙂 neyse tavsiyenize uyucam,inandığım yolda yürümeye devam edicem..🙃 tşkr ederim.. 🙂

   Sil
 12. Blog yazmaya devam etmek bir nevi görev bilincini de içinde taşıyor zaten, resmi olmasa da meslek gibi :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani evt,aslında dediğiniz gibi bir nevi görev,iş gibi.. 💻👨‍💻 mesela deep,blog yazmayı iş gibi gördüğünü söylüyo..blog yazarlığı meslek olarak resmileşseydi,herkes için belki daha süper olurdu herhalde..😁 tşkr ederim..🙂

   Sil
 13. Diğer yazınızda yorumumda belirttiğim gibi blog yazarlığının meslek olması taraftarıyım.Lakin bazı düşünceler var ki aklımda, eğer meslek olurda bu işten para kazanmaya başlarsak daha fazla orataya kopyacı blog yazarı çıkacağını düşünüyorum.Sırf para kazanma uğruna yazmayı sevmeyen birileri sadece ordan burdan kopyalayıp/yapıştırdığı yazılarla can yakacaktır.
  Eğlenceli bir yazım ile paylaştığınız için teşekkürler👌

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. meslek taraftarı olmanıza sevindim..🙂 endişeleriniz de haklısınız..çünkü,her mesleğin kendine göre bir /birden fazla riskleri olabiliyor..kopyacılık /korsanlıkta buna dahil.. 😁 dediğim gibi her mesleğin kendine göre (kopyacılık,korsanlık vs gibi) çeşitli riskleri olabiliyor..ama mesela "kopyacılık olabilir" diye,bu iş,hizmet/becerilerin meslek olması engellenmemiş..bu iş,hizmet/beceriler meslek olmuş ve kopyacılık,korsanlık gibi suç unsurlarına karşıda 👨‍✈️ hukuki tedbirler de daha sağlıklı bir şekilde ele alınabilmiş..böylece "herkes ermiş muradına,biz çıkalım keremitine!" olmuş..😁 şaka bi yana eğer meslek olursa,o zaman blog yazarlığı 👨‍💻 resmiyet kazanmış olacaktır..bu da "blog yazılarına" daha sıkı bir denetim anlamına gelir..öyle kimse kolay kolay başka bir kimsenin yazısını kopyalayıp,kendi sitesinde/blogunda yayınlayamayacaktır..en azından cesaret bile edemeyebilir.. benim düşüncem bu yönde..değerli yorumunuz için tşkr ederiimm..🙂

   Sil
 14. Bence kim ne derse desin, bizim mesleğimiz zaten blogger'lık. Aslında meslekten de ötesi. :) Tarif edemeyeceğim bir şey. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı şekilde meslek taraftarı olmana sevindim..🙂 haklısın "blog yazarlığı" 👨‍💻 meslek ötesi olan tarif edilemeyen çok önemli bir meslek dalı.. 😁 desteğin için tşkr ederiimm..🙂

   Sil
  2. Yukarıdaki tesbitlere kesinlikle katılıyorum.
   Bence de meslek olmalı. Ancak şu durumuda iyi düşünmek lazım. Meslek olduğunda kopyacılık alıp başını gidecek. Bu kesin. Bu durumda Kopyacılığın önüne nasıl geçilecek.?

   Sil
  3. Hımm! 🤔 yukarda bir önceki yorumda sosyalmedyakafe,de aynı soruyu sormuştu.. cevabını vermiştim ama eminim o zaman bi çaresini bulunur herhalde.. 🙃 yeter ki bi meslek olsun da,gerisi kolay olur.. desteğiniz için tşkr ederim..🙂

   Sil
 15. Ben sanırım 3. gruba yakınım ama niye para kazanmak varken beleş olsun ki?

  Tamam, tarafımı daha da açık etmeden tüyeyim ben :D

  Ya çalıştay umarım resmiyeten iyi bir düzenleme yapar da işe yarar. Ben söz dışında bir halta yaradıklarını göremedim çünkü.

  Yazı güzeldi bu arada.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "emeğimi isterim" diye düşünüyorsan sen de bizim gibi 4.gruptasın demektir..🙂 evt,çalıştaydan blog yazarlığının meslek olması konusunda bir hayır yok gibi gözüküyor..🤔 neyse ben de desteiğiniz için tşkr ederim..🙂

   Sil
 16. Her meslek grubunun odaları oluyor. Şimdi örgütlenince onlara üye olup ödememi yapacağız? Gibi bir soru geldi aklıma.
  Meslek sahibi olunca vergi mükellefi olma şartı gelebilir.
  Para kazanamayan blog sahibine ne olursa olsun asgari yılda şu kadar vergi ödeyeceksin zorunluluğu getirilebilir.
  Aklıma böyle peş peşe bir sürü deli düşünce geldi.
  Youtuberların durumunu, gelişmeleri takip etmeli...
  Yorum yazmak istedim ama toparlayamadım. Kusura bakmayın. Hassas bir konu ve üzerinde çok düşünülmesi gerekli bence.
  Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 🤔🙂 galiba ne demek istediğinizi anladım.. ben konunun uzmanı değilim ama elimden geldiğince (yanlışıyla doğrusuyla) bildiklerimi paylaşmak istiyorum..biraz uzun olacak ama iyi ki bu konuya değindiniz,hiç değilse bu konuda da düşüncelerimizi yorum şeklinde açıklamış olucam..umarım iyi bilgiler veririm..🙂

   Blog yazarlığı meslek olunca,blog yazarlarının "odalara üye olması,vergi mükellefi olması,vergi ödemesi" vs gibi yükümlülükleri olup olmaması konusunda endişenizi dile getiriyorsunuz..🙂 bu tür yükümlülük şartlarını bir gazetecinin durumunu ele alarak bakarsak,bir gazeteci eğer bir yerde çalışıyor ve maaş alıyorsa,bu yükümlülükler onun için geçerli olabilir..ama çalışmıyor ve maaş da almıyorsa,yani bir gelir elde etmiyorsa,bu yükümlülükler o işsiz gazeteciye yüklenmez..en azından benim bildiğim bu..🙂 aynı şey kitap çıkartan ama satışı olmadığı için herhangi bir gelir elde etmeyen bir yazar içinde geçerli olabilir..gazetecilik ve yazarlık dışındaki diğer meslek gruplarında da durumun pek farklı olmadığını tahmin ediyorum..

   dolayısıyla blog yazarlığının meslek olması durumunda,bir blog yazarının vergi mükellefi olması "o blog yazarının düzenli bir şekilde bir geliri /maaş alması gerekir" tahminimce..bir geliri yoksa,vergi mükellefi olması pek mümkün değil gibi..bildiğim kadarı ile bir geliri olupta vergi mükellefi olabilecek kadar kazanç sağlamayan birçok meslek gruplarından devlet,vergi falan da almıyor mesela..

   yani bir blog yazarının "odalara üye olması,vergi mükellefi olması ve vergi ödemesi" gibi yükümlülükleri,ancak sadece bu işten bir gelir elde ediyorsa mümkün olabilir..kaldı ki düşük gelir elde tse bile devlet yine de ondan vergi almayabilir,bu yükümlülükleri ona yüklemeyebilir..gelir elde etmiyorsa ise hiç yüklemeyebilir..

   bence blog yazarlığı meslek olursa,bahsedilen yükümlülükler sadece blog yazarlığından ciddi anlamda gelir elde eden kişiler (blog yazarları) için geçerli olabilir..gelir elde etmeyen blog yazarlarına bu yükümlülüklerin getirilmesi pek mantıklı gibi gözükmüyor..blog yazarlığının tamamen ölmesi demektir,o zaman..🤔

   evt,bilemiyorum doğrusuyla yanlışıyla düşüncelerim bunlar..umarım yardımcı olabilmişimdir..🙂 teşekkür ederim..🙂

   Sil
 17. İsteyen meslek olarak yapsın ama ben kendi açımdan öyle görmüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. olabilir,zaten blog yazarlığının meslek olması zorunlu bir şey deil..ama meslek olursa eminim bundan tüm blog yazarları fayda görebilir..tşkr ederim..🙂

   Sil