16 Mayıs 2017 Salı

Atatürk'ün doğduğu eve panaromik bir gezinti (2017)

                             Atatürk Müze Evi'nde koltuğa oturtulmuş Atatürk balmumu heykeli..

Atatürk'ün doğduğu yer olan Thessaloniki (Selanik), Makedonia Thraki (Doğu Makedonya /Trakya Makedonyası)da bulunan evin içi (hatta bahçesi bile) Google Maps'te "M&R NewsAgency" adlı kullanıcı tarafından Google Street View benzeri panaromik bir görüntü elde edildi..

Şahsen ben içini gezdim..Şahene idi..Sizlerinde gezmenizi tavsiye ediyorum.. Linkini aşağıda veriyorum..

Kullanıcının "Atatürk Evi Müzesi" adı altında açmış olduğu sayfaya giderek,SOL taraftaki resimlere tıklayınca,SAĞ tarafta Panaromik görseller karşınıza çıkıyor..Hem evin içi hem de evin bahçesini rahatlıkla gezebiliyorsunuz..

NOT: Eğer sayfa büyürse ve SOL taraftaki görseller kaybolursa,endişelenmeyin..Hemen sol yukarıdaki OK işaretine tıklayın,hemen gelir..Ancak bu işlemi, gezmeden sonra yaparsanız çok daha iyi olur..Yoksa tekrar eski başa geliyor..

NOT 2: Ayrıca bazen kontrol ediyorum,linkler çalışıyor mu çalışmıyor mu diye..Bazen linkin verildiği sayfanın SOL tarafında görseller olmayabiliyor..Ben "acaba görseller kaldırıldı mı?" diye düşünmüştüm ama birkaç sefer denemeden sonra yeniden görseller gelmeye başladı..Neden olduğunu bilmiyorum ama sizinde başınıza gelirse,birkaç sefer bu linkten giriş yapmaya çalışın derim..Giremezseniz eğer,bunu yorumda belirtirseniz çok sevinirim..Ona göre ben de kontrol eder ve düzeltmeye çalışırım..

Kolay Gezinti; (yerlerini bulamayanlar için)

Atatürk'ün balmumu heykelinin bulunduğu yer
* Ali Rıza Beyin bahçede diktiği ağaç ve evin bahçesi
* Atatürk'ün doğduğu oda
* Genç Mustafa 1
* Genç Mustafa 2
* Zübeyde Hanım
* Kitap odası
* Evin alt bölümü

Atatürk'ün doğduğu evin uzaydan görüntüsü ve uzay koordinatı..* Atatürk'ün doğduğu evin uzaydan görüntüsü (2D)
* Atatürk'ün doğduğu evin uzaydan görüntüsü (3D)
* Atatürk'ün doğduğu evin koordinatı (Google Maps) : 40.6357227 22.9541572

NOT: Atamızın ikinci bir balmumu heykeli daha vardı evin içinde..Ayrıca Zübeyde hanım ve diğer bilinmeyen yerler..Yerlerini bulamayanlar için şimdi yeni bir düzenleme yapmıştım ama linkler nedense hep aynı yeri göstermeye başlamıştı....Ama şimdi düzeldi gibi..Kontrol edebilirsiniz..Sorun çıkarsa,yorumda belirtebilirsiniz..

ATATÜRK'ÜN EVİNİN DIŞ TARAFINI GEZELİM

Bu da Atatürk'ün doğduğu evin dış tarafı..Google Street View gene sokak görüntüsü ile Atamızın evinin etrafını ,gezebilmemiz için bu şekilde bize hediye etmiş :) BURAYA tıklayarak,evin sokak tarafını görebilir ve etrafını gezebilirsiniz..

NOT: Ayrıca bu sayfa da,Atatürk'ün evini ziyaret eden çok sayıda kullanıcının çekmiş olduğu panaromik olan ve olmayan görüntülere de ulaşabilir ve gezebilirsiniz..Hatta 360 DERECE GÖRÜNÜM ile gezme olanağı da sunmaktadır..

Ben evin içinden çok sayıda şahane  kareler çektim..Ancak,telif hakları nedeniyle bunları yayınlayamıyorum..Evin içindeki şahane kareleri artık sizler evin içini gezerek elde etmeniz gerekecektir..

Sadece Google Street View sokak görüntüsünden elde edilen görüntülerden çekilen bazı yakaladığım şahane görselleri eklemek istiyorum..

İşte Atamızın evinin dış tarafından elde ettiğimiz bazı görüntüler;NOT: Umarım Türkiye Cumhuriyeti devleti,ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evin hem içini hem de bahçesi ve dışını ,tıpkı Google Street View görüntüsü gibi panatromik olarak, bir çalışma yapar ve bunu yüce Türk milletine hediye eder..Çünkü buna ihtiyaç var kanımca..Saygılarımla..

BAZEN YAZIMIZA YENİ EKLEMELER YAPMAK ZORUNDA KALIYORUM..

Önceden aklımıza gelmeyen bazı önemli bilgileri sonradan yazımıza ekleyerek,paylaşımın daha anlamlı olmasını sağlamaya çalışıyorum..Bundan dolayı önceden girenler için özür diliyorum..E.Y.

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

ArkaPlan Muzik; Piano Trio In E Flat by Franz Schubert

22 yorum:

 1. Çok güzel bir paylaşım, teşekkür ederim. Umarım birgün ben de ziyaret edebilirim Atam'ın doğduğu evi. Tekrardan teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen,ben de gitmeyi çok istiyorum..Zübeyde hanımın mezarını da ziyaret etmeyi düşünüyorum..inşallah ölmeden gidip görürüz o güzelim yerleri..ben de teşekkür ederim..

   Sil
 2. Çok iyiymiş, çok teşekkürler arkadaşım. Mekanı cennet olsun Ata'mızın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,gidip gezilmesi gereken değerli yerler..aynen mekanı cennet olsun atamızın..teşekkür ederim..

   Sil
 3. Emeğinize sağlık. Son nottaki dileğinize tüm kalbimle katılıyorum. İnşallah böyle bir çalışma "Kültür Bakanlığı" tarafından yapılsın.
  Alt görsellerden ikinci karede bir tuhaf oldum. Küçük Mustafa'yı gördüm, sanki askeri okula giderken evden ayrılmadan evi özlemesini hissettim. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,devletin bunu yapması gerekiyor,kanımca büyük bir ihtiyaç,inşallah yapılır..inanmıcaksınız ama evi gezerken küçük mustafayı sanki ben de görür gibi oldum..atamızın gençliğini hayal ettim o aralar..:) size de selamlar,teşekkür ederim..

   Sil
 4. Teşekkürler sayenizde gezinti yaptım. Umarım yakından da görebileceğim günler gelir. Bunu gerçekten çok isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dileğiniz yerine gelir,hep beraber görürüz inşallah..teşekkür ederim..

   Sil
 5. Bayıldım! Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Arkadaki fon müziğinin eşliğinde çok emek verilmiş bir çalışma izledim. Sanırım bloğuna ilk gelişim, mazur gör ne olur. Ama artık takipteyim. Atatürk'ümüzü anmış olduk böylece. Bu değerli çalışma için kutluyor ve çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kal :)) Tekrar gelip linkleri kontrol edeceğim, yeniden yorum bırakırım :) İyi geceler dileklerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. böle bi şeye ihtiyaç olduğu için bu çalışmayı yapmıştım..umarım herkese faydalı olur..teşekkür ederim..

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. evt,deep umarım beğenmişsindir..teşekkür ederim..

   Sil
 8. Merhabalar... Henüz gördüğüm bu güzel çalışmanızı izlerken içim sımsıcak bir duyguyla doldu... Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Varlığıyla övünç ve gurur duyduğum Güzel Ata'm iyi ki var!.. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,Tülay hocam Atatürkümüz iyi ki var..umarım bir gün atamızın doğduğu eve gitmek nasip olur..teşekkür ederim..

   Sil
 9. Dileğinize katılıyorum ama bir taraftan da içimi bir kurt kemiriyor. Umalım bir gün gelir de olur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anlıyorum,aynı karışık duygular her insanda var,şu karışık ortamda bu çok doğal..ama bir gün bunun olabileceğini tahmin ediyorum..dileğiniz hepimizin dileği olsun..hoş geldiniz,teşekkür ederim..

   Sil
 10. Atamızın doğduğu eve gitmiştim.Etkilenmemek mümkün mü?Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel,atamızın evine ziyarete gitmişsiniz..umarım bize de nasip olur..ben de teşekkür ederim.. :)

   Sil
 11. Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil