7 Nisan 2019 Pazar

Atatürk'ün doğduğu eve panaromik bir gezinti (2017)

                             Atatürk Müze Evi'nde koltuğa oturtulmuş Atatürk balmumu heykeli..

Atatürk'ün doğduğu yer olan Thessaloniki (Selanik), Makedonia Thraki (Doğu Makedonya /Trakya Makedonyası)da bulunan evin içi (hatta bahçesi bile) Google Maps'te "M&R NewsAgency" adlı kullanıcı tarafından Google Street View benzeri panaromik bir görüntü elde edildi..

Şahsen ben içini gezdim..Şahene idi..Sizlerinde gezmenizi tavsiye ediyorum.. Linkini aşağıda veriyorum..

Kullanıcının "Atatürk Evi Müzesi" adı altında açmış olduğu sayfaya giderek,SOL taraftaki resimlere tıklayınca,SAĞ tarafta Panaromik görseller karşınıza çıkıyor..Hem evin içi hem de evin bahçesini rahatlıkla gezebiliyorsunuz..

NOT: Eğer sayfa büyürse ve SOL taraftaki görseller kaybolursa,endişelenmeyin..Hemen sol yukarıdaki OK işaretine tıklayın,hemen gelir..Ancak bu işlemi, gezmeden sonra yaparsanız çok daha iyi olur..Yoksa tekrar eski başa geliyor..

NOT 2: Ayrıca bazen kontrol ediyorum,linkler çalışıyor mu çalışmıyor mu diye..Bazen linkin verildiği sayfanın SOL tarafında görseller olmayabiliyor..Ben "acaba görseller kaldırıldı mı?" diye düşünmüştüm ama birkaç sefer denemeden sonra yeniden görseller gelmeye başladı..Neden olduğunu bilmiyorum ama sizinde başınıza gelirse,birkaç sefer bu linkten giriş yapmaya çalışın derim..Giremezseniz eğer,bunu yorumda belirtirseniz çok sevinirim..Ona göre ben de kontrol eder ve düzeltmeye çalışırım..

Kolay Gezinti; (yerlerini bulamayanlar için)

Atatürk'ün balmumu heykelinin bulunduğu yer
* Ali Rıza Beyin bahçede diktiği ağaç ve evin bahçesi
* Atatürk'ün doğduğu oda
* Genç Mustafa 1
* Genç Mustafa 2
* Zübeyde Hanım
* Kitap odası
* Evin alt bölümü

Atatürk'ün doğduğu evin uzaydan görüntüsü ve uzay koordinatı..* Atatürk'ün doğduğu evin uzaydan görüntüsü (2D)
* Atatürk'ün doğduğu evin uzaydan görüntüsü (3D)
* Atatürk'ün doğduğu evin koordinatı (Google Maps) : 40.6357227 22.9541572

NOT: Atamızın ikinci bir balmumu heykeli daha vardı evin içinde..Ayrıca Zübeyde hanım ve diğer bilinmeyen yerler..Yerlerini bulamayanlar için şimdi yeni bir düzenleme yapmıştım ama linkler nedense hep aynı yeri göstermeye başlamıştı....Ama şimdi düzeldi gibi..Kontrol edebilirsiniz..Sorun çıkarsa,yorumda belirtebilirsiniz..

ATATÜRK'ÜN EVİNİN DIŞ TARAFINI GEZELİM

Bu da Atatürk'ün doğduğu evin dış tarafı..Google Street View gene sokak görüntüsü ile Atamızın evinin etrafını ,gezebilmemiz için bu şekilde bize hediye etmiş :) BURAYA tıklayarak,evin sokak tarafını görebilir ve etrafını gezebilirsiniz..

NOT: Ayrıca bu sayfa da,Atatürk'ün evini ziyaret eden çok sayıda kullanıcının çekmiş olduğu panaromik olan ve olmayan görüntülere de ulaşabilir ve gezebilirsiniz..Hatta 360 DERECE GÖRÜNÜM ile gezme olanağı da sunmaktadır..

Ben evin içinden çok sayıda şahane  kareler çektim..Ancak,telif hakları nedeniyle bunları yayınlayamıyorum..Evin içindeki şahane kareleri artık sizler evin içini gezerek elde etmeniz gerekecektir..

Sadece Google Street View sokak görüntüsünden elde edilen görüntülerden çekilen bazı yakaladığım şahane görselleri eklemek istiyorum..

İşte Atamızın evinin dış tarafından elde ettiğimiz bazı görüntüler;NOT: Umarım Türkiye Cumhuriyeti devleti,ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evin hem içini hem de bahçesi ve dışını ,tıpkı Google Street View görüntüsü gibi panatromik olarak, bir çalışma yapar ve bunu yüce Türk milletine hediye eder..Çünkü buna ihtiyaç var kanımca..Saygılarımla..

BAZEN YAZIMIZA YENİ EKLEMELER YAPMAK ZORUNDA KALIYORUM..

Önceden aklımıza gelmeyen bazı önemli bilgileri sonradan yazımıza ekleyerek,paylaşımın daha anlamlı olmasını sağlamaya çalışıyorum..Bundan dolayı önceden girenler için özür diliyorum..E.Y.

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

ArkaPlan Muzik; Piano Trio In E Flat by Franz Schubert

68 yorum:

 1. Çok güzel bir paylaşım, teşekkür ederim. Umarım birgün ben de ziyaret edebilirim Atam'ın doğduğu evi. Tekrardan teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen,ben de gitmeyi çok istiyorum..Zübeyde hanımın mezarını da ziyaret etmeyi düşünüyorum..inşallah ölmeden gidip görürüz o güzelim yerleri..ben de teşekkür ederim..

   Sil
 2. Çok iyiymiş, çok teşekkürler arkadaşım. Mekanı cennet olsun Ata'mızın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,gidip gezilmesi gereken değerli yerler..aynen mekanı cennet olsun atamızın..teşekkür ederim..

   Sil
 3. Emeğinize sağlık. Son nottaki dileğinize tüm kalbimle katılıyorum. İnşallah böyle bir çalışma "Kültür Bakanlığı" tarafından yapılsın.
  Alt görsellerden ikinci karede bir tuhaf oldum. Küçük Mustafa'yı gördüm, sanki askeri okula giderken evden ayrılmadan evi özlemesini hissettim. Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,devletin bunu yapması gerekiyor,kanımca büyük bir ihtiyaç,inşallah yapılır..inanmıcaksınız ama evi gezerken küçük mustafayı sanki ben de görür gibi oldum..atamızın gençliğini hayal ettim o aralar..:) size de selamlar,teşekkür ederim..

   Sil
 4. Teşekkürler sayenizde gezinti yaptım. Umarım yakından da görebileceğim günler gelir. Bunu gerçekten çok isterim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dileğiniz yerine gelir,hep beraber görürüz inşallah..teşekkür ederim..

   Sil
 5. Bayıldım! Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Arkadaki fon müziğinin eşliğinde çok emek verilmiş bir çalışma izledim. Sanırım bloğuna ilk gelişim, mazur gör ne olur. Ama artık takipteyim. Atatürk'ümüzü anmış olduk böylece. Bu değerli çalışma için kutluyor ve çok teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kal :)) Tekrar gelip linkleri kontrol edeceğim, yeniden yorum bırakırım :) İyi geceler dileklerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. böle bi şeye ihtiyaç olduğu için bu çalışmayı yapmıştım..umarım herkese faydalı olur..teşekkür ederim..

   Sil
 7. Yanıtlar
  1. evt,deep umarım beğenmişsindir..teşekkür ederim..

   Sil
 8. Merhabalar... Henüz gördüğüm bu güzel çalışmanızı izlerken içim sımsıcak bir duyguyla doldu... Emeğinize ve yüreğinize sağlık. Varlığıyla övünç ve gurur duyduğum Güzel Ata'm iyi ki var!.. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,Tülay hocam Atatürkümüz iyi ki var..umarım bir gün atamızın doğduğu eve gitmek nasip olur..teşekkür ederim..

   Sil
 9. Dileğinize katılıyorum ama bir taraftan da içimi bir kurt kemiriyor. Umalım bir gün gelir de olur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anlıyorum,aynı karışık duygular her insanda var,şu karışık ortamda bu çok doğal..ama bir gün bunun olabileceğini tahmin ediyorum..dileğiniz hepimizin dileği olsun..hoş geldiniz,teşekkür ederim..

   Sil
 10. Atamızın doğduğu eve gitmiştim.Etkilenmemek mümkün mü?Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel,atamızın evine ziyarete gitmişsiniz..umarım bize de nasip olur..ben de teşekkür ederim.. :)

   Sil
 11. Güzel bir paylaşım olmuş, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 12. ooo eski yazılaar :) bi dee, after life ve the mist, ikisi de kitap değil ki yaa, biri trajikomik dizi, diğeri de korku dizisi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ivt eski yeziler..🙂aaaaa ben kitap zannettim onları ama..🙄teşekkür ederim..🙂

   Sil
  2. bak mayıs 2017 de yazmışsın bu yazıyı. ondan sonra gittim bu eve. atatürk'ün eşyalarının çoğunu kaldırmışlar, yoktu ortalıkta. bi de burda doğmamış atatürk, yakındaki başka evde doğmuş. ama ev ve bahçesi güzel. karşısındaki kafeler çok güzel. selanikte çok türk var. gelen giden türk çok. göçmenler çok. selanik çok güzel. aynı izmir. sahili çok güzel. en güzel şey de döner pide. dürüm. pyta gyros. içine yoğurt da koyuyorlar, dürümün :) nefis yaa.

   Sil
  3. aa bilmiyodum gerçekten çok ilginç,o zaman o gezinle ilgili bi yazı yazsana,daha iyi anlaşılır o zaman..

   Sil
  4. gezi yazıları yazmıyom blogdaa ama bi gün olabiler belkii. selanik kavala atina rodos ve bir dolu yunan adasına gittim son bir iki yaz. adalar nefis yaa. günesürgün adlı kitabımda santoriniyi anlattıydım :)

   Sil
  5. ya bu özel olsun,atamızla ilgili,senin bu anlattıkların çok önemli çünkü,,

   Sil
  6. iyi aklımda olsun. atatürk çok çok severiiim. izmirde de evi var, latifenin aslında, hemen annemlerin evine çok yakın, özel türk kolejinin içinde :)

   Sil
  7. Latife hanımın evini bilyom,uşakizade Latife Hanım Köşkü denyo,karşıyakada..gerçi henüz gitmedim ama gitmek isterim ailecek tabi..belki sizi de görürüz orda..🙂

   Sil
  8. karşıyakada değil göztepede o ev, bizim eve çok yakın, özel türk kolejinin içinde dedim yaa, sezen aksu ve haluk bilginerin evine de çok yakın. bizim maalle yaa. karşıyakada başka ev var. uşakizade göztepede :)

   Sil
  9. bahriye üçokun ordada var,göztepedeki ayri..göztetepedeki evde Atatürk latife hanmla evelenmiş,karşıyadaki ise ailesinden kalmış sanmıyosam..böle bişi..✔

   Sil
  10. hımm doğrudur, araştırmacı gasteci sensiiin, ben kurgucuyum, tarih sevmem :)

   Sil
  11. hayatımda ilk defa araştırmaci gazteci oldum,tşkr ederiiiim..✔😊

   Sil
 13. Belki günün birinde... neden olmasın :) Teşekkürler paylaşım için :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt günün birinde inşallah biz de gideriz,henüz gitmedik maalsef..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 14. Ben de merak ediyordum. Bu gezi ve tanıtım çok güzel olmuş teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun,gitmek nasip olur inşallah hepimize,teşekkür ederim..🙂

   Sil
 15. Tarihi, kitaplardan okumak kadar zaman,fırsat ve imkan doğrultusunda yerinde de yaşamak lazım..En azından sanal da olsa bir gezinti imkanımız oldu sayenizde..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn sanal da olsa atamızın evini gezebilmek güzel bi duygu bence de..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 16. Ben bizzat gittim,gördüm.Panoromik gezmek de güzel olur.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aa sizde mi gittiniz,deep'de gitmiş ama atamız orda falan doğmamış diyo,benimde kafam karişti,deep konu hakkında bi yazsın o zaman bi bakariz..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 17. Samsunda da Atamızın doğduğu evin bir kopyası yapılmış hayret ettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ha evt orasıni bilmiyodum sonrdan örendim,birerbi kopyasi gibi,selanike gidemeyenler için güzel bir uygulama bence..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 18. Google mapstan çok iyi bir hizmet, Atatürk'ün balmumu heykeli de oldukça gerçekçi teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn google'a bazen kızsak da böle güzel hizmetleri olyo..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 19. çok güzel bir paylaşım. Atatürk'ün doğduğu evi bu şekilde de olsa görmek çok güzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun,evt aynn Atamızın evini sanalda olsa gezmek güzel bence de..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 20. blogumu takip ettiğiniz için teşekkür, life0003 sizsiniz sanırım. ben sizi takipteymişim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. life0003🤔 yok deilim ismim profilde yazyodu..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
  2. kusura bakmayın, teşekkürler cevabınız için

   Sil
  3. rica ederim,geri dönüş için ben teşekkür ederim efenim..😊

   Sil
 21. Çok merak ediyordum çok teşekkür ederim sayenizde panoramik bir gezinti yaptım Atamızın doğduğu eve..Gercegini de görmek nasip nasıl olur insalah😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun rica ederdm aynn Atamzın evni sanlda olsa gezmk güzl bence de..evt aynn gerçeğini gömek nasip olr inşalalh..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 22. Son zamanlarda panaromik gezintiler çok yaygınlaştı ve iyi oldu. Gidemediğimiz yerleri en azından böyle görebiliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn çok yaygınlasti bence de,bi de atamızın bu evini yapslardi devletişmiz çok iyi olcakti..inşallah yapalar diyelim..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 23. Merhaba Ertuğrul Bey. Ne kadar güzel bir gezinti yapmışsınız. Keşke ben de gidip gezebilsem Atamızın evini. Panaromik gezintiyi az sonra yapacağım sayenizde ama tabii gidip canlı canlı görmeyi çok isterim. Bu arada bu hesabımızdan da takibe aldık sizi. Bloglar çoğaldıkça hesaplar da çoğalıyor. Bari dostlarımıza bir faydamız olsun demi ama. Bu arada sizin diğer blog ne oldu. Çok seviyordum ben onu kapattınız mı yoksa. Üzülürüm valla yapmayıınn. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt google amca saolsun böle gezitin yapmzmizi sağlıyo,imkan veryo nbizlere..evt umariz gideriz hepberaber,gezip görülcek yerler bence..aa ben sizi takip edyo sanyodum olsun burası bnim resmi sayfam,diğer de öyle ama müzik sayfais,yok bssmo<'yu kapatmadim yukardaki resimden gidilyo atik,ama atik kimse gelmiyo orya,napalim kaderimiz kısmetimz öylemiş..saolun🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
  2. Ben sizi takip ediyorum zaten kendi hesabımdan. Hatta Aso da kendi hesabından takip ediyor. Takipçilerde Gülhan Ülgentürk, Aslı Varol olarak görebilirsiniz ikimizi. Onlar kişisel hesaplarımız. Blog için üçüncü bir hesap açtık. Dertlidostum adında. Oradan da takibe aldık. Her yerden takipteyiz yani.:) Gideyim o bloğunuza bakayım. Ben seviyorum o bloğu. Eski şarkıları hatırlatıyor.

   Sil
  3. aa valla kafam karişti😁 iki hesabınız olduğunu yeni anladim..🙂şimdi sizin 2'si aktif 1 pasif 3 blogunuz, aslı hanımın aktif 1 blogu var sanmıyosam..böylece 4 blog olyo..aso deneme haricinde hepsini takip edyom ben de..aso denemenin üyelik eklentisi yok sanmıyosam o yüzden takip edemiyoz.. bssmo'ya gelip yorum yapmişsiniz çok saolun,tşkr ederim..🙂😊

   Sil
  4. Dertli dostumda Aso ile beraberiz. İkimiz de paylaşım yapıp dert mesajlarını beraber yanıtlıyoruz çoğu zaman. Bastetin Mabedi benim kendi edebiyat mitoloji dizi falan anlattığım bloğum. Pirusaso Aso'nun bloğu. Aso deneme yalnızca deneme için açılan blog. Tema falan deneyeceğimiz zaman onda deniyoruz önce. Asıl blog berbat olmasın diye:) Bir de malum biz yeni başladık bu işlere ayarlarda falan bir şeyleri denemek gerektiğinde onda deniyoruz. O hiçbir zaman aktif olmayacak. Çakma blog o :) Sizin bssmo bloğunu ben seviyorum. Kaldırdınız zannetmiştim. Buradan ulaşıldığını görünce sevindim. Her zaman severek yorum yaparım oraya. Unuttuğum ne şarkılar var onları hatırlatıyorsunuz teşekkürler. :)

   Sil
  5. ha tamam berabersiniz,pirusayı da anladim deneme amaçlı açmak bence de iyi omuş,ben de bazen böle yapiyodum,sonra kaldırmiştim..🙂 yok bssmoyu profilden kaldirmiştim ama yeniden ekledim profile,bu şekilde kalsin,blog arkdeşlerim bu şekilde daha kolay gider diye daha iyi olur belki diye düşündüm..🙂geri dönüş için çok saolun teşekkür ederim..✔😊

   Bu arada en son yazimda KelebekEtkisi size mesaj bıraktı,BURADA bakabilirsiniz..😊

   Sil
 24. Cok güzel bir paylasim. Gidip görmeyi cok istiyorum 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt sanal da olsa gezyoz böyle ama işte gidp görücelek bir yer bence atamizin evini gömek lazim,..🙂teşekkür ederim..🙂

   Sil
 25. o "evlen benimle" "ı me wed" idi, bir kadın aile baskısı nedeniyle kendi kendisi ile evleniyordu, bu film ise isim benzerliği, türkler yakın isim koymuş, "evlen benimle!", ünlem var sonunda :) bu filmin orijinal adı ise "marry me" :) aynı film değil yanii, farklı filmler bunlar :) ama bunun dışında bir film defalarca izlerim kiii. üç renk mavi adlı bir film var örneğiin, 30 kez izledim yanii :) sefertası adlı hint filmini ise birkaç yıl önce, sinemada, bir haftada 7 kez izledim, yani her gün gittim filmee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MaşAllah hergün films izliyon yani..😊 "I Me Wed,Marry Me" bide "With This Ring,27 Dresses,Trouw Met Mij" var,onları da izledin bilyom..😊

   Sil
 26. Allah razı olsun ne güzel paylaşım bu böyle.Facebook sayfamda paylaşıyorum biliyorsun kaliteli yaşam sayfamın ismi daha önce paylaşmıştım.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun,🙂 evt gördüm inanın çok sevindim,çok tşkr ederim..😊

   Sil