28 Ekim 2017 Cumartesi

Atatürk : Efendiler, Yarın Cumhuriyet'i İlan Edeceğiz.


Cumhuriyet

Bu bir,Cumhuriyet rejimiydi.Padişah yoktu.Devlet başkanlığı görevi,Büyük Millet Meclisi başkanında idi.Artık rejimin adını koymak ve yeni devleti ona göre düzenlemek gerektiğine hep inanıyorduk.Fakat rejime ne ad takmalı idi?

Cumhuriyet,belalı bir kelime idi.Onu ağzına alma değil,hatırına bile getirmeye cesaret eden yoktu.Mecliste bütün tutucu milletvekillerinin,kulakları tetikte idi:

('-Ya maazallah,cumhuriyet ilan etmeye kalkarsak!..')

Çünkü,Cumhuriyet demek,artık eski Osmanlı-Doğu dünyası ile ilgilerimizi kesmek,geriye giden yollar üzerindeki köprüleri atmak,ister istemez bir yeni çağ,bir batılı devlet kurmak demekti.Cumhuriyet'in hem mektebi,hem medresesi olamazdı.Cumhuriyet'in hem adli,hem şeri mahkemesi olamazdı.Cumhuriyet'in halifesi olamazdı.Cumhuriyet kadını,haremde hapsedilemezdi..

Cumhuriyet olunca,ta Tanzimattan beri birbirleriyle boğuşarak süregelen Doğu-Batı ikiliği ortadan kalkacaktı.Ziya Gökalp:

('-Bir millet ya doğulu ya batılı olur.İki dinli bir fert olmadığı gibi,iki medeniyetli bir millet de olmaz.')demişti..

Cumhuriyet Türkiye'si,batılı olacaktı.Cumhuriyet Türkiye'sinin bir medeniyeti olacaktı.Cumhuriyet, Osmanlı'da kalamazdı.Yeni Türkiye,Türk olacaktı..

Bir gün,bir Fransız gazetecisi ile konuştuğu sırada M.Kemal'in ağzından,('Cumhuriyet')kelimesi sözde kaçıverdi.Haber,Meclis koridorlarında yayılır-yayılmaz,Meclis başkanı'nın küçük odasına doğru bir konuşma,bir üşüşme gördük.M.Kemal bir hatadır etmişti.Memleket altüst olabilirdi.Fakat kelime,('Cumhuriyet kelimesi'),telgraf tellerinden geri alınabilir,hatta düzeltilebilirdi.Henüz vakit geçmemişti.M.Kemal:

('-Söylemiş bulunduk.Fakat hakikat bu değil midir?')diyordu.Herkes irkildi.Yoksa bilerek mi yapmıştı?

Bu konuşma,yabancı muhabirin gazetesinden önce İstanbul gazetelerinde çıkınca,artık oldu-bittiyi bir yoluna koymaktan başka çare kalmamıştı..

Falih Rıfkı Atay,Çankaya 1969

Atatürk : Efendiler, Yarın Cumhuriyet'i İlan Edeceğiz.

29 Ekim'den bir gün önce Mustafa Kemal Atatürk bir toplantı yaparak, oradaki insanlara seslendi ve 'Efendiler yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz' dedi. (..) Çıt çıkmıyordu şimdi yemek salonunda. "Efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilân edeceğiz!" Tek tek herkesin yüzüne bakarak durumu kontrol ediyordu. Şimdi sofradakiler yıldırım çarpmış gibi kalakalmıştı. (1)

Dünya tarih sahnesine çıkmış bütün büyük liderlerin belleklere kazınmış, tarihin seyrini değiştirmiş birçok söylevi vardır. Şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk böylesine bir liste tutulduğu takdirde tarihe geçmiş birçok sözüyle yer alacaktır. Ancak bu sözlerden hiçbirinin etkisi başlıktaki kadar büyük olmadı, hiçbiri baştan aşağıya bir ulusun kaderini değiştirmedi... "Efendiler! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz..." (2)

NOT: Cumhuriyeti kurduk işte kıskananlar çatlasın.. 😁 Bu vesileyle başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor ve tüm Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet bayramını yürekten kutluyorum..Saygılarımla..E.Y.

Kaynak;
-----------
Resim : http://www.sozcu.com.tr/2016/egitim/turk-gencliginin-bayraminin-simgesi-genclik-marsi-1236891/
ET:29.10.2017

(1) Efendiler! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz...
https://www.aydinlik.com.tr/efendiler-yarin-cumhuriyeti-ilan-edecegiz-tarih-ekim-2017
ET:29.10.2017

(2) Efendiler! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz...
http://www.sabah.com.tr/gundem/2017/10/29/efendiler-yarin-cumhuriyeti-ilan-edecegiz
ET:29.10.2017

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

16 yorum:

 1. Çok güzel özetlemişsin Ertuğrul. Bugün google+ da bilmem neyin halifesi profil adlı biri yayınımın altına"Cumhuriyet şeytan işidir" yazmış. Derhal profiline gittim, çarşaflı kadın resimleri, saçma sapan paylaşımlar, hemen engelledim, yorumunu da sildim.
  Cumhuriyet hadi o zamanlar yeni bir uygulamaydı ama ön yargıları kemikleşmiş insanlar hâlâ çok sayıdalar, anlaşılıyor zaten.
  Ben de senin ve herkesin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlar, esenlikler dilerim kardeşim. Sağlıcakla kal :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Cumhuriyet şeytan işidir" diyenlerin müslüman olduklarından şüphem var..O tip insanlara pek aldırış etmeyin derim,çünkü onların amacı sosyal medyada trolcülük yapmak,insanları rahatsız etmek vs vs..medya trolcülüğü yaparak kazanç sağlayan,onun bunun çıkarlarını korumaya çalışan tamamen siyasi gaye ile hareket eden tiplerden başka bişey deil..Onların ne islamla ne müslümanlıkla hiç alakası bile yok..ortalığı karıştırmaktan,ülkede huzuru bozmaktan başka bi işe yaramıyorlar..ben de aynı şekilde sizlerinde Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutlarım..siz de sağlıcakla kalın..tşkr ederim.. :)

   Sil
 2. Cesaret, cesur lider böyle olur işte, Atatürk kolay olunmuyor, 100 değil 500 yıl geçse bilmiyorum bir daha öyle cesur, kararlı bir lider dünyaya gelir mi? Nur içinde yatsın, mekanı Cennet olsun. Bayramın kutlu olsun.
  Emeğine sağlık arkadaşım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dileklerinize aynı şekilde katılıyorum...onun gibi bir dünya liderinin aynıo özelliklerle dünyaya gelebileceğini pek sanmıyorum,bir Atatürk olmak kolay değil öyle.. aynı şekilde mekanı cennet olsun atamızın..sizinde Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutlarım..tşkr ederim.. :)

   Sil
 3. Dünya durdukça kutlamak dileğimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dileklerinize aynı şekilde katılıyor ve Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutlarım..tşkr ederim.. :)

   Sil
 4. Duygulanıyorum gençler Cumhuriyete sahip çıktıkça.İyi ki sizin gibi bir nesil var.Ben,gelecekten umutluyum.Değerlerimizi unutmamak dileğiyle,kutlu olsun bayramımız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) aynı şekilde Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutlarım..tşkr ederim.. :)

   Sil
 5. Merhaba Ertuğrul Bey,

  En Büyük Bayramımız Kutlu ve mutlu olsun... Ne mutlu Türk'üm diyene! Saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynı şekilde Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutlarım..tşkr ederim.. :)

   Sil
 6. cumhuriyeti anlatan çok değerli bir yazı olmuş ellerine sağlık herkesi ülkemizin cumhuriyet uğruna şehit olan askerlerimizin herkesin bu kutsal bayramı kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen sizlerinde Cumhuriyet bayramınızı yürekten kutlarım..tşkr ederim.. :)

   Sil
 7. Çok değerli bir post olmuş kaleminize sağlık hemen paylaşıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tşkr ederim..cumhuriyet bayramınız kutlu olsun.. :)

   Sil
 8. Her yıl gururla, sevinçle kutlamak dileğiyle :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen cumhuriyet bayramınız kutlu olsun..tşkr ederim.. :)

   Sil