31 Mart 2019 Pazar

Google'ın bizi takip etmesi ve "Bunu mu demek istedin?" demesi..Çok sinir bozucu..

                                                       Google'in bizi izlemesi/takip etmesi (Resim; Google)

1.SORUN: Google'ın bizi takip etmesi..

Bundan yıllar önce bu kelimeyi birine söyleseydiniz "Google'da kim yahu? Seni neden takip ediyormuş? Sen deli misin,Google seni neden takip etsin?" 🙄😁  diye cevaplarla karşılaşabilirdiniz.. Hatta günümüz de dahi birine söylerseniz, size belki de inanmayacaktır..

Ama durum işte gerçekte bu şekilde..Yani her Google aramamızda,Google hemen bizleri ifşa ediyor. Nasıl ifşa ediyor?  Google arama sonrasında,en altta konum olarak mesela kendimizden örnek verelim "Türkiye, ..İzmir - internet adresinizden- Tam konumu kullan - Daha fazla bilgi edinin" diye sürekli bizi takip ettiğini gösteren bir bilgi veriyor..Siz de bakabilirsiniz..

                                                       Google'in kullanıcıları takip etmesi..

Kiminize göre takip edilmek pek sorun olmayabilir hatta bu konum belirlemenin "yol bulma ve kayıp arama" vb gibi durumlarda işe yarayabilir ama öte yandan "birinin, sizi internette nereye gittiğinizi,nereleri gezdiğinizi gözetlemesi" de açıkçası hiç de hoş bir şey değil..

Peki,bu konum adreslerini Google,nasıl elde ediyor?

Bildiğimiz kadarıyla ülkelerdeki internet servis sağlayıcıları (İSS) sayesinde öğreniyor bunu..Aralarında bir anlaşma var mıdır,bilemiyoruz ama Google gibi pek çok sunucu,internet kullanıcısının "nereden yani hangi ülkeden, hangi şehirden hatta o şehrin hangi ilçesinden geldiğini" dahi, (bu internet servis sağlayıcıların kendi kullanıcılarının konumlarını internette ifşa etmesinden dolayı), öğrenebilmektedir..

İfşa meselesi, teknik sorundan kaynaklanan bir durum..Yani İSS'lerin sunucuları "uluslararası internet sağlayıcılar"la birleşik olduğu için, milyonlarca  hatta milyarlarca kullanıcının internet bağlantısının yerleri bu şekilde tespit edilebilmektedir..  Bu durum güvenlik açısından güzel ve olumlu bir şey gibi gözükse de, maalesef insanların özel hayatlarının da ifşa edilmesi anlamına da gelebilmektedir..Açıkçası biz bundan son derece rahatsısız..Eminim sizler de rahatsızsınızdır..

Google /İSS'ler ne diye bizi gözetler? Takip eder?

"İnternette yanlız değiliz..Sürekli bizleri gözetleyenler var.."

Hatta kameralarımızdan haberimiz dahi olmadan bize ve ailemize ait görüntülerimiz, gizlice videolara kayıt ediliyor /resimleriniz çekiliyor dahi olabilir..Ayrıca nereye girip-çıktığımızı da takip ediyorlar..Kayıt ediyorlar..

Google'da bunlardan biri ancak tabii ki suçu sadece Google'a yüklemek de doğru olmaz. İnterneti aldığınız İSS'lerde bir şekilde, siz nereleri gezerseniz gezin,sizi takip etmektedir..Yani, girdiğiniz-çıktığınız internet siteleri,bloglar,yazdığınız yazılar vs vs hepsini takip ediyor,hatta kayıt altına dahi alabiliyorlar..

Hatta ve hatta "şifrelerinizin dahi kayıt altına alınıyor" olabilme olasılığı da mümkün olabilir..Eğer örneğin bir gün "gmail,blogger,facebook,twitter gibi sosyal medya hesaplarınız çalınırsa",bilin ki bu takip edilmenin getirdiği sıkıntıdan dahi olabilir..

İSS'ler bu gibi durumlarda hep bilindik bir taktiği uygulayabiliyorlar..Aslında onların bunu yapmalarına da gerek yok zaten.. Çünkü,güvenlik güçleri zaten bu işi onlar için halledebiliyor.. Yani "suçu hemen internet korsanlarına🙄 atarak,İSS'leri temize çıkarabiliyorlar.."

Ama artık durum bu şekilde değil..İSS'lerin her şeyi kayıt altına aldıkları bilinen bir şey olduğu için,korsanlara bu bilgileri İSS'lerin verip vermedikleri de bilinmediği için kafaları karıştıran bir durum olabiliyor..Yani çok şüpheler var aslında,maalsef..Artık inandırıcıklarını kaybetmiş gibi gözüküyolar..

"Ya benim şifrelerimi, beni takip eden,izleyen İSS'ler heklediyse?"  Hadi bakalım,biri cevap versin..Olabilir mi,mümkün mü böyle bir şey?

Böyle bir şey mümkünse eğer ve İSS'lerin internetini kullandığınız için "takip edildiğinizi bilmeniz ve internet şifrelerinizin çalınma olasılıklarını da göz önüne alabilmeniz" gerekir.. Tabii bu bir olasılık dahilinde,gerçekten de böyle bir şey var mıdır,bilemiyoruz ama orasının hukuksal açıdan iyice araştırılması gerekir kanımızca..

Tabii bu ciddi bir sıkıntı..Hem de bu gibi konularda başınız ağrıdığında "hukuksal bir mücadele verebilmenizi sağlayabilecek" kadar ciddi bir sıkıntı olabilir.. Ama tabii sonuç sizin lehinize mi aleyhinize mi olur,orasını bilemicez artık.. Normalde,GERÇEK DEMOKRASİ İLE YÖNETİLEN ÜLKELERDE kişilerin lehine olması gereken bir durum..Konu hakkında bağımsız uzmanların olması gerekir kanımızca ama işte maalsef ülkemizde bildiğimiz kadarıyla böyle bağımsız uzmanlarımız yok maalsef ve yine maalsef..🙄🙂 Neyse bu ayrıca ele alınması gereken başka bir sorun..

Yav kardeşim,bizi takip etmesenize?😬😁 
Takip etmezseniz size 🌼🌹💕🌷☘🎄🎵😘😍🐦🙏🎈🕊🎂💕 vericez..

Diğer sıkıntı da,daha önce de dediğimiz gibi "takip edilmek açıkçası hoş bir şey değil.." Kişilerin özel hayatına karışmak ne kadar doğrudur? Aslında bu da ciddi bir suç gibi gözüküyor ama işte interneti kontrol eden kesimler,devletler maalsef bu gözetlemeler onların hoşuna gidiyor gibi..Hemen bahaneleri de hazır.. Güvenlik..

2.SORUN: Yabancı kaynakları aramalarda bize Türkçe kaynakları da göstermesi..

Google ile ilgili diğer bir sorun ise "yabancı isim,yazı vs gibi kaynak aramalarda, Türkçe kaynakları da beraberinde getirmesi" de ayrıca çok can sıkıcı..

Bize ne Türkçe kaynaklardan? Bize iki de bir ne diye Türkçe kaynakları gösterip duruyorsun? Türkçe kaynak istedikten sonra, Türkçe arama yaparız ama biz yabancı kelimelerle aramalar yapıyoruz,bize abuk subuk Türkçe kaynakları ne diye önümüze getirip duruyorsunuz?..Bu açıkçası bizim açımızdan bir sıkıntı..

NOT: Aslında internette (özellikle de Google'da) yabancı kaynak aramalarında yaşanan bu sorun, yine Google'in sahip olduğu Youtube video aramalarında da sık sık karşımıza çıkabiliyor..Yabancı kelimelerle arama yaptığımız da, Youtube sağ tarafta (mobilde altta) bize Türkçe içerikli videoları da sıralıyor..İstediğinizi bulamadığınız gibi bir de hiç alakası olmayan içerikleri de sıralayabiliyor..Açıkçası bu da son derece rahatsız bir durum..(01.04.2019)

3.SORUN: "Bunu mu demek istedin?" sorunu

                                                         "Bunu mu demek istedin?" sorunu..

Google aramalarda bazen bir kelimeyi aradığımızda, yanlış arama yaptığımız da,google bunu doğru bir şekilde bize gösterebiliyor. Bu açıdan güzel de bazen de doğru kelime yazmamıza rağmen, "Bunu mu demek istedin?" diye bize saçma sapan kelimeleri de gösterebiliyor.. "Yok arkadaş bunu falan demek istemedik,kapat şunu artık..." Kapat butonu eklenseydi bari..Yani aslında "Bunu mu demek istedin?" kelimesini kapatma butonu olsaydı bari,o da yok ki kapatalım..İki de bir aynı şeyin karşımıza çıkması..Çok sinir bozucu..

NOT: Ayrıca Google'daki içerik aramada yaşanan bu sorun da,Google kullanıcının istediği kelimeye göre değil, kendisinin "Bunu mu demek istedin?" diye sorduğu ve gösterdiği kelimeye göre arama yapıp-sonuçları sıraladığını fark edebiliyorsunuz..Yani,sizin istediğiniz kelimeye göre değil,kendisinin belirlediği kelimeye göre arama yapıp-sonuçları bu şekilde sıralıyor.. Ve size "bu kelimeye göre değil" deme şansını bile vermeyebiliyor..Yani hem yanlış sonuçları sıralıyor hem de size bunu iptal etme fırsatı/şansı da tanımıyor..Bu da açıkçası çok can sıkıcı bir durum..(01.04.2019)

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2019

50 yorum:

 1. Günümüz sorunları hakkında detaylı güzel bir yazı olmuş. Maalesef bu izlenme işini durduramayacağız ve git gide kötü bir hal alacak. Attığımız adıma yediğimzi yemeğe kadar izleneceğimiz belli bir dönem olacak. Umarım bizden sonraki kuşaklarda özel hayat bu kadar zedelenmez. Yazı için teşekkürler iyi günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt maalsef dediğiniz gibi bu işi durdurmak pek mümkün gözükmüyor gibi..yani evt bizden sonraki kuşakalar bu sıkıntıyı yaşamaz umarım..saolun,teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 2. Valla geçen sene eşimim alıp bana gmail ile yolladığı uçak biletimi her nasılsa görüp , sabah yedide uçağın var bu trafiğe göre yarım saate kadar yola çıkmalısın mesajını telefonumda görünce her şeyimizin ortada olduğunu iyice anladım. Maillerimiz bile gayet görünür , gizlilik falan yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ha evt o da var,yanlış bilmiyosam eğer bildiğim kadarı ile Google'in güvenlik nedeniyle mailleri kontrol eden süper bir yapay zekası vardı,bu yapay zeka bu nedenle maillerde yazılıp-çizilen her şeyi kontrol ediyo ve ne tür bir mailmiş onu algılıyo ve tabii bunu da bu şekilde fırsata çevirebilyo..evt aynn artık gizlilik yok..teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 3. Gizli saklı bir şey yok. Bunu bilerek hareket etmek lazım. E-maillerde geçen kelimelere göre bile reklam gösteriliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn bunu bilerek hareket etmememiz lazım bence de..emailler,bloglar ve aramalardaki sonuçlarda aynı şekilde..teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 4. Google başlı başına bir sorun. Zaten piyasada tek el olup haksız rekabet oluşturması yeterince başına buyruk davranmasına neden oluyor. Ama maalesef daha iyi tarama yapanı yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt yani o da var,en iyi arama-tarama yapan olmadığı için tek-el durumunda bence de.."kullanıcıları izleme" sorunu diğer arama motorlarında da var maalsef..teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 5. ya işte napcan hayat böyle, alıştık artık. amerika gibi güçlü ülke olursak birgün biz de izleriz herkesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt haklısın aliştik artik,bildiğim kadarı ile izliyoz zaten deepcim,İSS'ler aracılığıyla bu izlemeler yapiliyo zaten..teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 6. Kesinlikle izleniyoruz, lami cimi yok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn lami cimi yok izleniyoz bence de..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 7. Şu yazımı düzenledim. Yaptığınız yorumun sonu da yazıya uygun olmayacağından yarısını alıp tekrar yayınladım. Bir bakın da mahsuru olursa silerim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt gördüm ben de yeni yorum yaptım,diğerini silebilirsiniz..🙂geri dönüş için tşkr ederim..✔😊

   Sil
 8. İzlesin izlesin güzel şeyler de öğreniyordur belki bizden. Hep suçlarımızı görecek değil ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn kesinlikle bizi izleyerek yeni şeyler öğreniyodur,yardımcı olmak ne güzel..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 9. Evet, internet kullanıyorsak gerçekten de izleniyoruz. Bunu bilerek davranmak gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn kesinlikle bunları bilerek hareket etmeliyiz bencede..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 10. Benim küçüğün sıkıntısı.Bir kitap okudu ve akıllı cep kullanmaktan vazgeçti, laptopun ön kamerasını kağıtla kapadı. Kesin izleniyoruz. Evde konuştuğumuz bir konu cebe reklam olarak geldi mesela.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pc,nin kamerasını kapatma işini sevdik galiba,ben de bazen yapyom böle..🙂 Facebook sahib zuckerberg'den herkese yayılmaya başladı,o da yapmmıştı bunu,zubberg bunun lisansını alsa kesin bir kez daha köşeyi dönerdi herhalde..😁 yani evt internette ele aldığımız şeyler,hemen bize reklam olarak yansıyabilyo maalsef..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 11. Maalesrf izleniyoruz ve internet o kadar hayatimiza girdi ki engel de olamiyoruz. Zamanimizin gercegi .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn zamanınımızın gerçeği çok doğru,yapcak bişide yok maalsef..pc,nin kameralarını facebook ceosu zuckberg gibi kapatabiliriz önlem olarak,işe yarar herhalde..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 12. çok ilginç konulara değiniyorsunuz ERtuğrul Bey, çok doğru, hatta google'ın bilgisayarımızdaki mikrofon ve kameralara erişebildiği yani izleme ve dinleme yapabildiğine dair haberler duymuştum ben de.. elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun,evt aynn dediğiniz gibi olyo maalsef,sadece google deil tabii teknolojiye hakim olan herkes yapabilyo bunları maalsef..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 13. google uma laf yok seviyom ben onu aramız gayet iyi:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ivt bence de google amcayla hepimzin arası iyi şu siralar..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 14. İzleniyoruz, kayıt altına alınıyoruz ancak Google'dan daha iyisi de yok maalesef. İlgiyle okudum Ertuğrul Bey, bu güzel yazı için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ivt aynn izleniyoz,kayıt altina alnıyoz ama google amcadan daha iyiisi yok bence de..🙂saolun,teşekkür edewrim..✔😊

   Sil
 15. kesinlikle daha dikkatli olmamız gerekse de amaaan sendeciliğe vurduk sanırım kendimizi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ivt aynn dikkatli olmamız lazim,bazen aman sendecilik hepimizde olyo maalsef..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 16. Ortam dinlemesi yapmasına ne demeli? Ortam dinlemesi yapan Google, bahsettiğimiz konuları reklam olarak karşımıza çıkartıyor. Kesinlikle sinir bozucu. Elinize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ivt aynn aslinda bildiğim kadryla ortam dinlemesini googlenin yapay zekası yapyomuş,yazılarımız,konuşmalarımız hep reklam olarak karşımıza çıkıyo mesla..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 17. Gerçekten de biri bizi gözetliyor durumu var ama yapacak bişey yok😊 bir keresinde google da bir dergi ismi aramıştım anında mesaj geldi bu dergi hakkında 😃 gülsek mi ağlamak mı bilemedim valla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ivt aynn "büyük birader bizi gözetliyo" gibi bişi işte🙂 ya evt işte o da var ya yorumlarda da demiştik her kelimemiz reklam olarak geri dönyo bize maaşsef..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 18. Google bizi izliyor konusu son zamanlarda aklıma fenaa halde takılan bir konu. Hatta dinleniliyor olmak, gözetleniyor olmak korkunç. Aso anlatmıştı tam emin değilim ne olduğuna ama birisi kedi mamasından bahsediyormuş. Hangi mamayı vereyim kediye, hangisi iyi, nereden ucuz alınır diye, konuşuyorlarmış. Ve ertesi gün internete girdiğinde daha önce o konuda Google'da hiçbir arama yapmadığı halde kedi maması reklamlarını görmüş. Dehşete kapılmış. Tesadüf de olabilir ama gerçekten sesimizi dinliyor da olabilir. Bu zamanda teknolojiden uzak kalmak mümkün değil ama bazen çekip gidip ıssız bir adaya yerleşmek istiyorum bu olanlar yüzünden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok tesadüf değildir bence,🙂 çünkü googlein yapay zekası hemen herşeyi algılıyo ve ne konu hakkında arama,konuşma vs yapılmışsa ona göre reklamlar,mesajlar falan gönderiyolar..tabii sadece googlenin yapay zekası deil diğer platformlarında böle bir kabiliyeti var maaşsef..bence de bizi kesin dinliyolar,gözetliyolar..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 19. Herkes bizi takipte özelimiz kalmadı valla bu arada şarkı blogun tekrar yok farkındamısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn özelimiz kalmadi bence de..🙂şarki blogunu profilden kaldırdım,çünkü çoğu blog yazarı sadcee oraya gidyo,buraya hiç gelmiyo maaşşsef..😭 o yüzden bu sayfanın üst kısmında BSSMO resmi var,ordan gidiliyo atık..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 20. Çok rahatsız edici bir durum gerçekten. Son zamanlarda çok fazla karşıma çıkıyor. Artık önemli yahut özel bir mesele konuşurken akıllı telefonu uzak tutmaya çalışyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn çok rahatsiz edci bi durm maalşsef,çok iyi yapmişsinz özellkle akilli cihazlari uzak tutmak lazim özel konularımizde..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 21. Bunu mu demek istedin benim için sorun olmadı hiç..imlaya dikkat etsek de arada harf yanlışlıkları yapabiliyoruz, Türkçe için de geçerli bu. Doğru yazılışı görüp metin çalışmalarında bunu dikkate almak işimi kolaylaştırıyor aslında..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn aslında sorun deil ama işte google bazen bunu diretiyo ve o kelime üzerinden arama yapyo,yani bizim istediğim kelime üzerinden arama yapmıyo,bu da çok sinir bozucu olyo maalşef..🙂

   Sil
 22. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Teknolojinin bizi sürüklediği bu noktada kaygı verici bir dönemi yaşıyoruz. Aslında üzerimize "çip" takılı gibiyiz. Zira sokaklarda öyle değil mi? Her yerde her an izleniyoruz. Yani kaçış noktamız yok denilecek bir yerdeyiz. Kullandığımız kredi kartlarımız bile her şeyimizle bizi ele veriyor.. En son mahremiyetimiz kaldı... E bu durumda belli ki bunu da kaybetmişiz... Emeğinize sağlık. Saygılarımla esen kalınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn sanki üzerimizde bir çiple geziyoz gibi her an her yerde izleniyoz gibi bir durum var sanki ortada..yani artık insanların özeli falan kalmadı gibi maalsef, bir de bunu güvenlikle hiç alakası olmayan özel şirketlerin yapması daha vahim aslında,burada da ciddi bi sıkıntı var gibi..🙂 saolun Tülay hocam teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 23. Bazen gerçekten kafasına göre yanlış sonuç sıralıyor,dikkatli bakınca fark ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynn işte bende bunu diyodum google bazen kafasına göre siralıyo sonuçları,daha doğrusu googlenin yapay zekası yapyo bunlari ama işte yapçek bişi olmuyo maalsef..🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil
 24. Mahalle adımın sayfanın altında görünmesine sinir olduğum bir gerçek. Geçenlerde mecbur kalıp e devlet şifremle bilgisayarımdan bir döküm aldım. Şifremi girer girmez Kaydedeyim mi abla diye sormasın mı? Güler misin ağlar mısın? Şu an yorum yazarken sayfanızın yanında canlı trafik yayını var 'istanbul Turkey' deyip duruyor :)) Geçenlerde postacı bana boy boy fotoğrafımın olduğu bir mektup getirdi ayrıca:) Her saniyemiz kayit altında maalesef.
  3-4 yıl önce Avrupalılara adlarının internette geçmemesi için bir hak tanınmıştı. Türklere böyle bir hak verilmemişti; Sadece google herşeyi görmüyor yazdığımız her şeyi de herkes görüyor. Oğlumun devlet kurumunda olan adını adresini bir listede görmüştüm yıllar önce. İfşa edilmemesi gereken şeyler bile ortalarda dolaşıyor. Üşenmeyip adınızı soyadınızı gizli modda yazıp aratın neler gördüğünüze şaşır kalacaksınız garanti ederim!
  Sanıyorum İnternet Eksplorer de bunu mu demek istedin sorusuna seçenek koymuşlardı. Ya da Mozzilla da gördüm. Yandex te olabilir. Bu saydığım tarayıcılardan biri seçenek sunuyor. Google gibi dayatma yapmıyor.
  Güzel bir konuya değinmişsiniz, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt çok iyi anlatmışsiniz konuyu bence de her saniyemiz kayıt altında maalşef..yani o haklar bize de gelir umarım ama bu biraz zor gibi gözükyo çünkü bizi takip edenler zaten bizim ISS'lerimiz,sevlet buna izin vermeyebilir diye düşünyom açikçası ama sonra ne olur bilemiyom..tarayıcılardaki seçenekler güzel ama açıkçöası onlarda pek güvenilir deil çünkü sorun ISS'lerde gibi..Google vb şirketlerin kendi ağlari bulunuyo,iss'lerden aldiklerı trafikleri kullaniyolar,bu da bizleri ifşa ettiriyodu, bunun gibi bişi olmasi lazimdi maalşef..ama işte yapçek bişi olmöuyo bu konuda..saolunn 🙂teşekkür ederim..✔😊

   Sil