27 Temmuz 2017 Perşembe

Karakter Hastalık İlişkisi : Karakterim hastalığımın imzasıdır.. :)

Palyaço bebek ve karakter (1)

Karakter Hastalık İlişkisi : Karakterini söylediğin de hangi hastalığın sana "merhaba ben geldim" diyeceğini öğren.. :)

Dün akşam üzere Sonny Channel'i izliyordum..Polisiye dizi Crossing Lines'i bekliyordum..Ama onun yerine Dr.Mehmet Oz'un programını koydular.. :( Burada dikkatimi çeken iki şey oldu;

1.si normal bildiğimiz inek sütünden daha faydalı "soya sütü,pirinç sütü,fındık sütü" vb gibi çok sayıda sağlıklı ve inek sütünden farklı süt çeşitlerinden bahsetmesi oldu..Bunların inek sütü yerine tercih edilmesinin nedeni ise inek sütündeki laktoz vb kimyasalların,bazı insanların sindirim sistemlerine olumsuz etki etmesinden kaynaklandığını ve bu nedenle insanların inek sütünden farklı olan bu çeşitli süt ürünlerine yöneldiklerini izah ediyordu..En azından ben bu şekilde anladım..Bir de bunun bir videosunu buldum..İzlemek isterseniz,işte burada;  Dr Öz Show - Sağlıklı Süt Çeşitleri

NOT: Tabii,sağlıklı olduğu söylenilen ve abd ve avrupa ülkelerinde çok satan bu farklı süt ürünleri ne kadar sağlıklı ve bu durum ülkemizdeki hayvancılık sektörünü nasıl etkiler,işte orasını bilemicem..

2.si (diğeri) ise yapmış olduğu karakter analizi ile hastalık ilişkisini ortaya koymuş olmasıydı..Çok ilginçti..Bazılarını kısaca şöyle açıklayayım;

Karakteriniz  -  Hastalığa yakalanma riskiniz/olasılığınız
--------------       ---------------------------------------------
1) Utangaç biri iseniz; Nezle gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma riskiniz var demektir..

2) Aceleci biri iseniz; Mide ülserine yakalanma riskiniz var demektir..

3) İyimser biri iseniz; (least likely to get disease) yani hastalık almak olasılığı en düşük risk grubundasınız demektir..

                                                   Dr.Mehmet Oz Show (2 )

Dr.Mehmet Oz'ün programı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız web sitesine göz atabilirsiniz;  Dr.OzShow 

Bir de bu konu hakkında Dr.Mehmet Öz'ün sanmıyorsam 2013 yılında Hürriyet gazetesine verdiği köşe yazısında,bir testi var..Bu testi tamamlayanların hangi grupta olduklarını vermiş..Öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayarak kendinizi test edebilirsiniz..Ben kendimi test ettim..BİLGİN karakterinin bana uyduğunu farkettim :))

NOT: Bir de bu konu sanmıyorsam psikoloji tanımına da çok yakın olduğu için blog yazarı arkadaşımız psikolojik danışman Yurdagül hanımında işine de yarayabilir diye düşünüyorum..Umarım yanılmamışımdır.. :))

Bana kişiliğini söyle sana hastalığını söyleyeyim (DR:OZ)
Sinirli, dürtüleriyle hareket eden ya da yumuşak başlı biri misiniz? Yapılan araştırmalara göre kişiliğinizin sağlığınız üzerinde etkisi büyük. KAYNAK
ET:27.07.2017

Bunlarda belki ilginizi çekebileceğini düşündüğüm,konu ile ilgili bazı makaleler..Bunlara da göz atabilirsiniz..

BANA HASTALIĞINI SÖYLE, SANA KARAKTERİNİ SÖYLEYEYİM
Gözlemlediğim bazı önemli hastalıklar ile hasta kişilerin yaşama dair tutum ve davranışları arasında paralellik olduğunu fark ettim. Bazı örnekler : KAYNAK
ET:27.07.2017

Bana travmanı söyle sana hastalığını söyleyeyim
ABD’de 17 binden fazla yetişkin üzerinde yapılan “Olumsuz Çocukluk Olayları” başlıklı araştırmaya ve Dünya Sağlık Teşkilatı’nın halen 50 bin kişi üzerinde yürüttüğü çalışmalara göre, 0-18 yaş arasında tekrar eden fiziksel, duygusal istismar, ihmal ve stres yetişkinlikte ciddi hastalıklara yol açabiliyor. KAYNAK
ET:27.07.2017

Bana kişiliğini söyle sana mesleğini söyleyeyim
Secretcv.com tarafından yapılan "Meslekler" anketine göre değişik kişilik yapısındaki kişilerin hangi mesleklere uygun olduğu araştırıldı. 10 Şubat-5 Mart 2012 tarihleri arasında yapılan araştırmaya 4.557 kişi katıldı. KAYNAK
ET:27.07.2017

Bana Mesleğini söyle sana Hastalığını söyleyeyim
Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer meslek gruplarına göre oluşabilecek hastalıklara karşı çalışanları uyarıyor. KAYNAK
ET:27.07.2017

Rengini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim
Renklerin insan yaşamındaki yeri, etkileri ve önemi ve bu konu üzerinde son yıllarda yapılan birçok araştırma ve çalışmalar ışığındaki bilgiler oldukça çeşitli. KAYNAK
ET:27.07.2017

Daha sonra görüşmek üzere..Hoşça ve dostça kalın..E.Y.

KAYNAK;
-------------
Resim 1; Palyaço bebek  ve karakter
 https://pixabay.com/tr/bez-bebek-palyaço-üzgün-renkli-1636128/1636128/  
ET:27.07.2017

Resim 2; Dr.Mehmet Oz Show
http://www.doctoroz.com/episode/total-10-rapid-weight-loss-plan
ET:27.07.2017

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

20 yorum:

 1. Eskilerden bu tür yazılar çok fazla ilgimi çekiyordu ama artık geçen zamanlar içindeki çelişkili açıklamaları da okuyunca tereddütte kalıyorum. Yine de okuyorum ama benim için çok da inandırıcılığı olan bilgiler değil. :)
  Emeğinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) evt haklısınız insanın tereddütte kalması normal..tam doğru bilgiyi nereden alacağımızı şaşırdık gibi bir durumun içerisindeyiz..benim ilgimi çektiği için bir bilgi olsun diye yayınlamıştım..teşekkür ederim..

   Sil
 2. Benim kişiliğim utangaça giriyor o yüzden zaten yıllar önce Türker İnanoğlu'nun verdiği fırsatı kullanamadım. :( nezle eskiden gerçekten çok sık olurdum ama yaşlılıkla kendime daha çok dikkat eder oldum artık o kadar sık nezle olmuyorum...İlginçti, elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,utangaçlık bazen fırsatları kaçırmamıza neden olabiliyor.. :) benim de bu nedenle kaçırdığım çok şeyler vardı..tüm bunları hatırladıkça bir off çekip,kendi kendime gülmeye başlıyom :)) teşekkür ederim..

   Sil
 3. Okumak istersen eğer Louise Hay'in Tüm Hastalıkların Zihinsel Nedenleri kitabı önemli bir kitaptır.Kendisi kanseri yenmiş biridir.Düşüncelerimizin bir süre sonra bizi hasta ettiğini savunmaktadır.İlgini çeker belki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,bu tür şeyler ilgimi çeker..bende de var bir kaç tane..bu tavsiyenizi de bi ara dikkate alırım..ilginç bi kitaba benziyor..tavsiye için teşekkür ederim.. :)

   Sil
 4. İlginç ve araştırma isteyen bir yazı olmuş. Hayatı bu detaylarla yaşıyoruz, ama kim bilir kaçımız farkındayız... Emeğinize sağlık olsun.

  Saygılarımla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,haklısınız hayatı bu detaylarla yaşıyoruz ama çoğumuz farkında değiliz bunların..herhalde benim yaptığım şey bu konuda bir "farkındalık yaratmak" olmalı.. başarabildiysek ne mutlu bizlere.. :)) teşekkür ederim..

   Sil
 5. Takip ettiğim ve makalelerini okuduğum doktorlardan biri. Bende hiç süt sevmem ya midem bulanıyor bardaktan içersem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dr.MehmetOz'u bende zaman zaman takip ediyorum..faydalı bilgiler veriyor..süt konusunda haklısın,insanların metabolizması kaldırmayabiliyor..bende içiyordum ama bi süre sonra bünye kaldırmamaya başladı..süt içindeki bazı doğal kimyasallar,insan vücuduna olumsuz etkiler bırabiliyor..o nedenle insanlar başka süt alternatiflerine yönelmeye başladı.. bakalım bizde ne olacak durum? :)) teşekkür ederim..

   Sil
 6. Bunu ilk defa okuyorum. Annem çok aceleci biridir. Her yere vaktinden önce gider, sabırsızdır. İlginçtir ki annemin mide ülseri vardı. Yedi defa mide kanaması geçirdi. Ben de şıklar arasında utangaç olanına yakınım. Evet en sıcak memlekette yaşamama rağmen, çok çabuk nezle olurum. Denk mi düştü, cidden böyle mi araştırmak gerekir. Verdiğiniz linklere göz atacağım şimdi. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mide kanaması çok kötü bişey,hem de yedi defa....çok geçmiş olsun..benim annemde de mide ülseri vardı,mide kanaması geçirmedi ama ona yakın acillik bir vaka olmuştu..evt,karaktere göre hastalık tespiti bana da ilginç geldi,konuyla ilgili diğer linklere de göz atarsanız,belki yeterince bilgi edinebilirsiniz..teşekkür ederim.. :)

   Sil
 7. Bana simdilik uymadi utangacim ama cok nezle olmam :) asiri aceleciyim ama midem iyi cok skür 😀 iyimserim ama kalbim tekliyor 😀 ama sayiin öz diyorsa dogrudur. Daha gencim her an olabilirim 😀

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok garip bir durum.. dr.Oz'a bildirmek lazım bunu :)) Allah korusun,ne size ne de başkalarına hiçbir şey olmasın..daima sağlıcaklşa kalın.. teşekkür ederim.. :)

   Sil
 8. Çocukluktaki, orta yaştaki travmalar. Sonuçlara hiç şaşırmamak lazım. Çok araştırmacısın. Bravo kardeşime .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. önemli bir noktaya değinmişsiniz..karakterimizi belirleyen çocuklukta yaşadığımız deneyimlerimiz,travlarımız vs vs diyebiliriz herhalde..:) teşekkür ederim..

   Sil
 9. Aslında bu şekilde mizaca göre hastalık sahibi olma konusu, Antik dönemden bu yana var. Tıbbın magazin yönü. :)
  Yalnız laktoz olayı bizi zorluyor. Onu biliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,hastalıklar ve bununla birlikte şifa arayışları, dediğiniz gibi antik dönemden beri hatta belki de insanlık tarihi boyunca hep varolmuştur diyebiliriz herhalde.. :)) İnek sütündeki laktoz,gerçekten büyük problem..Alternatif sütlere yönelmek belki iyi birşey olabilir herhalde.. Yorum için teşekkür ederim.. :))

   NOT: Kusura bakmayın,cevabım biraz geç oldu..Çünkü dün bir cenazemiz vardı,o nedenle PC,ye hiç giremedim..

   Sil
 10. Psikoloji hastalık açısından gerçekten çok büyük bir role sahip, bunu hatırlatman çok güzel! :) Emeğine sağlık! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,haklısın insan karakterleri,psikolojik açıdan önemli bir yere sahip..teşekkür ederim.. :)

   Sil