3 Şubat 2018 Cumartesi

Hayattan Zevk Almanın Kanunları 😀😋

                                                    Hayattan zevk almak (1)

"Hayattan zevk almak günah mı?" Orasını bilemem ama bir insanın psikolojisinin bozulmaması ve sağlıklı olabilmesi için  en azından hayattan zevk almasını bilmelidir,diye düşünüyorum..Neden mi,okumaya devam edin derim..🙂

Bazı blog yazarı arkadaşlarımız "mutlu olmanın yolları"nı çok güzel izah etmişlerdi..Ben de konuya çok farklı yaklaşayım dedim..Bakalım başarabilmiş miyim?  

"Ben büyüyünce galiba psikolog profesör olucam.." 👨‍🎓😀
"Ne zaman büyücen sen Ertuş,kazık kadar oldun,hala büyünce diyosun?"😀😋

Neyse,hadi iyi okumalar size..🙂

Hayattan zevk alma eyleminde önümüze çıkan çok önemli bir problem..Önce bunu irdeleyelim..

Hayat çok zor şartlarla dolu,nasıl hayattan zevk alalım?

Doğal olarak "hayattan zevk alma" eylemini biraz yadırgamış olabilirsiniz..Ziraa bunun iki temel problemi var;

1.Hayatta yani dünya hayatında milyonlarca insan öyle zor şartlar içinde yaşıyorlar ki,onları düşünürken insanların hayattan zevk almaya çalışması pek mümkün olmayabiliyor..Haklı olarak "zor durumda kalan milyonlarca insan varken,biz nasıl hayattan zevk alalım?" diye düşünebilirsiniz..

2.Diğeri ise sizin yaşamış olduğunuz ekonomik,sosyal,ailevi vb çeşitli türdeki sorunlarla karşı karşıya kalmış olmanızdır..Bu durumda da insanlar hayattan zevk almanın tadını yaşayamamaktadır.. Haklı olarak "bir sürü sıkıntılarla özellikle ekonomik sıkıntılarla boğuşurken,biz nasıl hayattan zevk alabiliriz ki?" diye düşünebilirsiniz..

"Hayattan zevk alma" eyleminin insan sağlığı için önemi..

Ancak "hayattan zevk alma" eylemi insanın sağlığı için de son derece önemli bir etkendir..Bu nedenle sağlığınız bozulursa,zor durumda kalan her canlıya yardım etme durumunuz da azalır /hiç olmayabilir.. Bu nedenle sağlığımızı korumak için "hayattan zevk almaya" çalışmak gerekir..Şunu da unutmamak gerekir;

Hayattan zevk almak eylemi = Mutlu olmak eylemidir..

Bunu da yadırgamış olabilirsiniz..Mutlu olmanın,hayattan zevk alma ile ilgili olmadığını düşünebilirsiniz..Ama yanılıyor olabilirsiniz..Çünkü gerçek yaşamda mutlu olma eylemi,tıpkı bu eşitleme gibidir..Mutlu olma eylemi,tek başına yapılabilecek salt bir eylem değildir..

Nasıl mutlu olacağız?
Ne yaparsak mutlu oluruz?

Mutlu olmak için bir şeyler yapmanız gerekir.."Perişan haldeki bir kediye bakmanız,aç karnını doyurmanız,ona iyi davranmanız" vs gibi eylemleriniz İYİ yöndeki mutlu olma eylemlerinden biridir.."O kediyi dövmeniz,ona tekme atmanız,onu yaralamanız" vs gibi eylemleriniz ise KÖTÜ yöndeki mutlu olma eylemlerinden biridir..

Veya "zorda kalan birilerine KARŞILIK BEKLEMEDEN yardım edersiniz,aç insanları doyurursunuz,onlara başlarını sokacak,kalacak yer verirsiniz,onlara güzel sözler söyler,iyi şeyler yaparsınız.." vs gibi İYİ  yada bunların tam tersini KÖTÜ yönde şeyler yaparsınız.Mesela;

1.Yardım ederken KARŞILIK BEKLERSİNİZ /
2.Yardım ederken onları aşağılar,,döver,iter-kalkarsınız /
3.Yardım etmediğiniz gibi onları aşağılar,,döver,iter-kalkarsınız /
4.Onlarla hiç ilgilenmez,sessiz kalırsınız..

(İlgilenmeme ve sessiz kalma eylemi elde olmayan nedenler / imkanlardan dolayı olabilir,bu ayrı bir konudur.Bu KÖTÜ eyleme girmez..Bunu bilerek yapıyorsanız o zaman bu KÖTÜ eyleme girer..)

Yapılan bu tür İYİ /KÖTÜ eylemler,mutlu olabilmenin iki farklı manevi yönünü işaret eder..Bu nedenle mutluluğun tarifleri çok sayıdadır..Mutlu olabilmek için yukarıda anlattığımız gibi çeşitli yollara başvurulabilir..İşte o yolların hepsi aslında birer hayattan zevk alma eylemleridir..

Mutlu olmak için sarf edilen İYİ /KÖTÜ yöndeki her türlü çabalar,aslında hayattan zevk alma biçimimizi ve karakter özelliklerimizi yansıtıyor olabilir..Hayattan zevk alma eylemlerini gerçekleştirirken hissedilen mutluluk da bunun göstergesidir aslında..

"Hayattan zevk almanın,mutlu olmanın yolları" olduğunu söylemiştik.. Hayattan zevk almayan bir insanın mutlu olmasına da pek olanak yoktur..Öyle / böyle bir şekilde mutlu olabilmek için hayattan zevk almanın yollarından birini gerçekleştirmek zorunda..Bunu yapmadan sağlıklı bir şekilde yaşaması da olanaksız gibi gözüküyor..

Bir insan ancak İYİ ve KÖTÜ yönde hayattan zevk alma eylemlerini gerçekleştirirse mutlu olabilir.."Kitap okumak,koşmak,tv seyretmek,radyo ve müzik dinlemek,yemek yapmak,yemek,içmek,yüzmek,konuşmak,öpüşmek,aşık olmak,zengin olmak,fakir olmak,balık tutmak,dua etmek,ibadet etmek,blogda yazı yazmak,gazete okumak,internette dolaşmak" vs gibi milyonlarca eylemler de İYİ ve KÖTÜ olarak hayattan zevk alma eylemlerine girebilir..

Şöyleki,yapılan bu tür şeylerin kendinize /başkalarına zararı olursa KÖTÜ; olmazsa İYİ yönde hayattan zevk alma eylemleridir diyebiliriz..Daha doğrusu eğer bunlar size mutluluk veriyorsa,bu eylemler "İYİ / KÖTÜ eylemler" olarak değerlendirilir..

Ya mutluluk vermiyorsa?🤔

Demek ki mutlu olmanın /olmamanın kaynağı onlar değilmiş..😀 O kaynağı bulana kadar (tabii başkalarına zarar vermeden) hayattan zevk alma eylemlerini yapmamız gerekir..Bunu tek başına yapamıyorsak,yakınımızdaki "anne,baba,kardeş,arkadaş,komşu,akraba" vs gibi iyi insanlar olduğunu bildiğimiz en iyi tanıdığımız,sevdiğimiz kişilerden / "psikolog danışman" vs gibi bu konuda uzman olan birisinden yardım almak daha mantıklı olacaktır..

Hayattan zevk alırken dikkat etmemiz gereken çok önemli bir kural vardır..Buna kesinlikle uymamız yerinde olacaktır..

"Hayattan zevk alırken" dikkat edilmesi gereken tek kural başkalarına zarar vermemektir..

Başkalarına zarar vererek hayattan zevk alınıyorsa (mutlu olunuyorsa),bu sağlıklı bir hayattan zevk alma eylemi değildir..Bu olsa olsa sadist mazoşist bir hayattan zevk alma eylemidir.. Bu tür eylemlerden kesinlikle uzak durmak gerekir..Çünkü bu tür eylemler,ilerde "sağlığımızın bozulmasını da tetikleyebilir.. " Nasıl mı? Bunu direkt izah etmeden önce konunun daha iyi anlaşılabilmesi için "Hayattan zevk almanın kanunları"nı bir irdeleyelim..

Hayattan Zevk Almanın Kanunları..🤔🙂😋😅

Hayattan zevk almanın da kanunları mı olurmuş? Olmaz mı? "Başkalarına zarar verme" eylemi de hayattan zevk alma (mutlu olma) eylemi olarak görüldüğü için ,tabii ki hayattan zevk almanın da belli kanunları olacaktır..Sizler de istediğiniz kadar kanun çıkartabilirsiniz..Kanun çıkarmak serbest..😀 Size kalmış..Bizim yakalayabildiğimiz 🤣 kanunlar şu şekildedir;

1.Hayattan zevk almasını bileceksin ve alacaksın..

Bunu kesin yapmalıyız,aksatmamalıyız..Çünkü bu sağlığımız açısından çok önemli.. Ancak;

2.Hayattan zevk alırken;

A.Başka canlılara ve doğaya kesinlikle zarar vermemeliyiz..
B.Ne olursa olsun yardıma muhtaç olan ve zorda kalan her canlıyı görmeliyiz..
C.Onlara saygılı olmalıyız..
D.Onlara gerekirse,mümkün mertebe yardım etmeliyiz..

En azından tanıdıklarımız ve yakınımızdaki çevremizdekiler için bunları yapmaya çalışmalıyız,gayret etmeliyiz.."Bana ne ya!" falan dememeliyiz..

Bu tür olumsuz davranışlar ve sözler etrafımızda "negatif bir enerji oluşması"na neden olur..Zamanla bu kötü enerji etrafımıza da yayılır ve etrafımızdakilerle aramızda negatif bir enerji çakışması yaşayabiliriz..Bu da huzursuz olmamıza ve ilerde de sağlığımızın bozulmasına neden olabilir..Nerden mi biliyoruz? Çünkü hayattan yaşadığımız denemeler sonucu biliyoruz bunları..

ÖZETİ;

"Hayattan zevk almasını bileceksin; zevk alırken başkalarına zarar vermeyeceksin ve zorda kalan ve yardıma muhtaç olan her canlıyı göreceksin,saygılı olacaksın ve gerekirse onlara yardım edeceksin.."

Kısacası;

"Hayattan zevk al,bunu yaparken başkalarına zarar verme,zorda kalan herkesi gör,saygılı ol ve gerekirse onlara yardım et.."

Bunları yaparsak ne oluyo ki?

En azından huzurlu olabilirsin ve öldüğünde ise mutlu ve huzurlu olarak ölebilirsin..Cennete gitmek istemez misin?🤔😀

Hayat öyle kısa ki,aldığımız nefesin kıymetini bilelim,hayattan zevk alalım ama alırken başkalarına zarar vermeyelim,zorda kalan canlılara mümkün mertebe yardım etmeye çalışalım..Bakın o zaman nasıl mutlu ve huzurlu oluruz..

NOT: Umarım hayattan zevk alma ve mutlu olmayla ilgili yeterince bilgiler verebilmiş ve yardımcı olabilmişimdir.. Sizler konu hakkında ne düşünüyorsunuz bilemem ama sizler de hayattan zevk alma (mutlu olma) eylemleri konusunda kendi blogunuz da değerli fikirler paylaşabilirsiniz..Haydi sağlıcakla kalınız..E.Y.

Resim Kaynak;
Hayattan zevk almak (1)
https://pixabay.com/tr/dostluk-%C3%A7ocuk-kedi-ak%C5%9Famdan-kalma-2112623/

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2018

46 yorum:

 1. Keyif almak zevk almak çok önemli.Yoksa bir bitki gibi yaşamaya başlıyoruz😊Bitki bile daha iyi yaşıyordur belki😆
  Kaliteli yaşamın en onemli koşulu belki de zevk almak..Zevk almayı bilmek ama diğerlerini de üzmeden.
  Benim yukarıdaki maddelere ekleyecegim bir şey olabilir belki. O da kısa yada uzun vadeli hedefler koymak ve bunlara ulaşmak bizim daha çok keyif almamızı sağlayacaktır diye düşünüyorum😊Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim,katılıyorum söylediklerinize..bazı farklı fikirlerde aklıma gelmişti ama onları eklemeyi unutmuşum,kısa ve uzun vadeli hedefler koymak aklıma hiç gelmemişti..🤔 avt aslında bu şekilde de keyif alma eylemi de var..öğrenmiş olduk sayenizde efenim.. 😀 katkınız için tşkr ederim..🙂

   Sil
 2. Mutluluk baya geniş bir kavram.Üzerine kitaplar yazılabilir.Tabi ki mutlu olurken başka yaşamlara zarar vermemek gerekir.Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim,mutluluk gerçekten çok geniş bi kavram..aynen dediğiniz gibi mutlu olurken /hayattan zevk alma eylemini gerçekleştirirken başkalarına zarar vermemek gerekir..katkınız için tşkr ederim efenim.🙂

   Sil
 3. Her sey biz insnlarin kafasinda bitiyor malesef :) üzüldügnde derdin azaliyor mu? Yada sorunlar bitiyor mu? Hayirrr. O zaman bosuna üzlmenin alemi yok bence. Bunu kafasina her seyi dert eden biri olarak söylüyorum. Ama hocanin dedigini yapin yaptigni yapmayin :)

  Ellerine saglk detayli bir mutluluk yazisiydi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim herşey insanın kafasında /zihninde bitiyo..mutluluk ve üzülme eylemleri de öyle aslında..üzülme eylemi daha çok bazı üzücü "zorunlu şartlar" oluşursa olabiliyo,onun dışında üzülme eyleminin oluşmasının pek anlamı yok gibi..🙂 ben de katkınız için tşkr ederim efenim.🙂

   Sil
 4. Hayattan zevk almak adına okuduğum en kapsamlı yazı olmuş. Hatta en samimi en içten yazılardan biri diyebilirim (: Bu yazıyı bizler için hazırlarken ne kadar emek harcadığın ve yazarken ne kadar da mutlu olduğun ortada. Vakit ayırıp bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederim. Yazılarını keyifle okuyorum her zaman. Daha çok kişinin okuması adına hemen paylaşıyorum. Saygılarımla. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun efenim,çok teşekkür ederim hem güzel sözleriniz hem de paylaşımınız için..🙂 sağlıcakla kalın efenim..🙂

   Sil
 5. dizileri genelde netten dizipub, dizilab, dizimag gibi sitelerden izliyoruz. diyelim bir amerikan kanalında yayınlandı, bir iki gün içinde bu sitelerde çevirilip ekleniyor. netflix dizileri de yine bu sitelerden izliyoz. kore dizileri de koreantürk den izliyorum. çeviri hemen bir iki günde geliyor ki :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani sen de internetten dizi izleyerek hayattan zevk alanlardan birisin..🙂 anladım deeptone,katkın için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 6. Güzel bir çalışma olmuş yine her zamanki yazılarınız gibi. yakın zamanda değil belki ama önümüzdeki geleceklerde "mutluluk" kavramı çok farklı değerlendirilmeye başlanacak ve farklı bir gözle bakılmaya başlanacak. Mutluluk ve mutsuzluk; yaşam şartlarında (sosyal, siyasal, ekonomik, vb.) beslenme ve anlık durumlar karşısında beyinde salgılanan hormonlar nedeniyle ödül ve ceza şeklinde gelişen bir durum, bu durumunda bizdeki yansıması mutluluk ve mutsuzluk kavramlarıdır. Dolayısıyla bazen ne yaparsak yapalım olmuyor, bir türlü mutlu olamıyoruz. Kim ister ki mutsuz olmayı elinden gelen bir şey olsa. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim bence de mutluluk ve mutsuzluk kavramı beyinde salgılanan hormonlarla ilgili olabilir,yaşam şartlarındaki değişiklikler de buna etki edebiliyo,dediğiniz gibi ödül ve ceza sistemi gibi bişey aslında..kimse istemez mutsuz olmayı..🙂 katkınız için çok tşkr ederim efenim.🙂

   Sil
 7. Harika bir yazı olmuş, kutluyorum. Ayrıca evet niye günah olsun? O zaman dünyaya gelmeseydik.:) Şahsen dünya cehennem gibi bir yer olduğu için pek hayattan zevk alan biri değilim, sebepleri malum yani dünyanın hali..ama sürekli de böyle üzüntüyle yaşanmadığı için ben de ençok müzik, senaryo yazarak, kedimle ve bahçedeki kedilere yardım ederek (senin yazdığın üzere karşılıksız tabii ki..)zevk almaya çalışıyorum. İyilik karşılık bekleyerek yapılırsa zaten iyilik olmaz başka bir şey olur, rüşvet gibi...
  Eline sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt aynen efenim çok haklısınız zevk alma eylemini günah olarak görenler var mesela ama onlar daha çok belden aşağısını zevk alma eylemi olarak gördükleri için böyle görüyorlar,halbuki zevk alma eylemi mutlu olmanın gerektirdiği bir zorunluluk..bir işten zevk alınıyorsa o kişi mutludur demektir,alınmıyorsa bunda mutluluk pek olmaz..bunun gibi bişi işte..🙂 evt aynen dediğiniz gibi karşılıksız olması gerekir,diğeri rüşvet gibi bişi oluyo..katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 8. Çok güzel bir yazı. Zevk alacağız diye başkalarına zarar vermemek çok önemli bir kural olmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim,insan istemeden de olsa zevk alırken başkalarına zarar verebiliyor,isteyerek yapanlar ise onlar ayrı bir cumhuriyet..🙂 o yüzden zevk alma eyleminde başkalarına zarar vermemek önemli bir kural..katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 9. Great post!! it is very important to be happy, enjoy every moment of life. This is only one life we have, so just live it fully.
  https://clickbystyle.blogspot.in/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. thanks..🙂 I agree with you; being happy is important at every moment of your life. Shweta thank you very muuch..🙂

   Sil
 10. sevimliydi yaaaa. zevk almak hımmm hedonist mi diyolardıı :) huzurlu olmak benceeee iyidiiir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim what hedonizm? 🤔 galiba onun gibi bişi olmalı ancak bu çok farklı..hedonizmi sadece belden aşağı tanımlayanlar var mesela halbuki bu tanımlamanın çok geniş anlamı var,o yüzden sadece belden aşağıya indirgemek pek doğru değil.. evt aynen huzurlu olmak için mutlu olmak,hayattan zevk almak bence de önemli..😀 katkın için tşkr ederim deepcim..🙂

   Sil
  2. hımm bilemediiim baaak. yaşamayı sevmek iyi işte, hayattan zevk almakla aynı şey mi bu bilmiyom baak :) yaşamayı sevmek iyidir tebikidee. mutlu olmak önemli diil ya benceeee, huzurlu olmak önemliii :) n bileyim yaşamayı severim işte, mutlu değilim ama çok huzurluyum. mutluluk arada bir olan bişii, ama huzur daimi bişiiii :) mutlu olmayım amaa huzurum bozulmasın aman amaan :)

   Sil
  3. bakıyom deepcim hem de dört gözle..😀 hımm "mutlu değilsin ama huzurlusun.." 🤔 ilginç bi teorin varmış..🙂 teorin "huzurlu olmak önemli ama mutlu olmak önemli değil.." anlamına geliyo o zaman,bu da mantıklı bişi aslında..😀 her ne kadar biraz kafam karışsa da neden olmasın ki,insan mutlu olmadan da huzurlu olabiliyormuş o zaman..katkın için tşkr ederim deepcim.. 🙂

   Sil
 11. Bilgisayardan biraz uzak kaldığım için, mutlulukla ilgili yazını görmedim haliyle Ertuğrul :) Henüz açtım ve ilk olarak seni okudum.
  Ablam rahmetli, çok dolu bir kadındı. Emekli lise tarih hocasıydı, çok da kitap okurdu. Hastaydı, açık kalp ameliyatı olmuştu 30lu yaşlarda ve metal kapak takılmıştı. Yaşamla çok barışık ve hobileri olan biriydi. Onunla, vefat edene kadar çok güzel zamanlar geçirdim. İkimizin de eşi yakın zamanlarda vefat etmişti ve biz birbirimizi hiç yalnız bırakmadık. Bizden küçük iki kardeşimiz vardı, kadın ve erkek. Yani kocaman insanlar ama kadın olanı benden iki yaş küçüktü. Ruhsal olarak çok rahatsızdı, üstelik kimseyi istemediği için tek yaşıyordu. Zaman zaman coşar, gelin diye adeta yalvarırdı. Hemen ona bir şeyler alıp giderdik. Fakat onunla iki gün oturmak, bir ay kendine gelememek demekti. Ayrıntıya girmek doğru olmaz. İşte, ablamla sohbetlerimizde ben, o kardeşime çok fazla üzülür, konu ederdim. Ablam ise üzüntüleri pek konuk etmezdi. Zaten öyle yapısı olmasaydı o hastalıkla yaşayamazdı. Velhasıl, ben bazen; sürekli o kardeşimi aklımdan çıkaramadığımı, uykularımın kaçtığını ve yardımcı olamadığımız (izin vermediği için) için çok üzüldüğümü söyler dururdum.
  Bir gün bana dedi ki, "Kardeşim, hiç kimse ne sandığın kadar kötü, mutsuz, ne de sandığın kadar huzurlu değildir. Yüksel kendisini sever, biraz da egoisttir, inan senin üzüldüğün kadar bile üzgün değildir. Eğer yalnızlıktan korksa ya da sıkılsa sanır mısın ki bizi rahatsız etmez?" İnandım, ablamı anneme yakın severdim. İşte bu söz gerçekten doğru. Bakarsın sızlanır durur, bu çok dertli dersin biri için. Aslında o dertleriyle yaşamaz ki sürekli, öyle görüntü verir bazen. Kesin konuşamayız o nedenle bu mutlu, diğeri mutsuz diye.
  Ben mesela, evde öyle şakacı, muzip bir karakterimdir ki, beni okuyanlar öyle olduğumu tahmin etmezler. İnsanları anlamak güçtür. Duygular ve durumlar arasında dans eder dururlar. Allah dayanma gücünü de verir.
  Zevk almak neden günah olsun ki? Başka türlü hayatın tersliklerine nasıl katlanılır?
  Güzeldi valla. Düşüncene, eline, emeğine sağlık kardeşim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim çok önemli bilgiler..🙂 ablanız için üzüldüm,çok doğru söylemiş "hiç kimse ne sandığın kadar kötü,mutsuz ne de sandığın kadar huzurlu değildir." diye..aynen kimin mutlu kimin mutsuz olduğunu dediğiniz gibi kesin bilemeyiz,hayat zamanla insana her şeyi öğretiyo,zamanla bizler de gerçekleri öğreneceğiz tıpkı ablanız gibi..evt ya hayattan zevk almayı belden aşağı görenler olduğu için bunu günah olarak algılayanlar olabilir diye düşünmüştüm ama bence de hayatın tesliklerine,zorluklarına başka türlü dayanılmaz,katlanılmaz..katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
  2. Her şeye rağmen mutluluğu çağırmalıyız. Yeniden okudum yazını kardeşim. Biz bize de, blogdaşlar olarak mutlu olmuyor muyuz? Hepinizi, çeşitli olmamıza ve olan, olabilecek tüm tersliklere inat seviyorum. Kalemine sağlık.

   Sil
  3. aynen blogdaşlar olarak hep mutluyuz ve mutlu olmalıyız..dediğiniz gibi tüm tersliklere inat her zaman birbirimizi sevmeliyiz..geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim efenim ..🙂

   Sil
 12. Gerçekten çok güzel bir yazıydı emeğinize yüreğinize sağlık.Başkalarına acı çektirerek mutlu olan insanları asla anlayamıyorum Allah onlardan bizleri korusun ve onları ıslah etsin.
  Aslında mutluluk çok kolay ufacık bir yardım bile insanı mutlu edebiliyor. Örneğin martılara ekmek attığında bile insan mutlu olabiliyor ya da olduğunu sanıyor daha doğrusu bende öyle anlık bir tebessüm oluşuyor ve sonra yerini kaplayan anlamsız bir boşluk bu mutluluk konusunda sınıfta kalmış birisiyim çünkü çok mutlu olan hayattan zevk alan bir yapım pek olmadı bu da hayatı aşırı ciddiye almamdan kaynaklanıyor olabilir. Umarım ilerleyen yaşlarımda bu huyumu aşabilirim. Gerçekten yazınızdan çok etkilendim ve severek okudum, sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saolun efenim aynı şekilde başkalarına acı çektirerek mutlu olanları anlamak pek mümkün deil,çünkü biraz da sadist bir yaklaşım söz konusu bu mutlulukta..aynen ufacık bir yardımda hatta yüzdeki hafif tebessümlü gülümseme de bile insan her daim mutlu olabilir,karşısındakini de mutlu edebilir..🙂çok doğru sözleriniz,karamsarlık normaldir ama bence "insan her zaman mutlu olmaya adaydır" aslında,🙂
   yani "hepimiz insanız hepimiz mutlu olmaya adayız",bu nedenle karamsarlıklar gelip geçicidir bence..ben de katkınız için çok tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 13. Merhaba Ertuğrul Bey,

  Etrafımızdaki mutluluğu yakaladığımızda ya da mutlu ve huzurlu bir ortamda ancak zevk yaşanabilir. Zira bunun dışında yaşanan zevkler bencilliğin ta kendisidir. Dolayısıyla da bugün dayatılan anlayış bütünüyle "bencillik" üzerine oturmuş ve yaşam tarzı halinde çıkar üzerine, ZEVK almaktır. Günümüzü anlatan güzel bir konu seçmişsiniz. Emeğinize sağlık... Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim etrafımızdaki mutluluğu yakaladığımızda ancak mutlu ve huzurlu olabiliriz..başkalarına acı çektirerek mutlu olma /zevk alma eylemi de sizin de dediğiniz gibi bencillik üzerinedir..yani biraz sadistlik gibi bişey aslında,çok kötü bi durum..ben de katkınız için tşkr ederim Tülay hocam..🙂

   Sil
  2. Hayattan zevk almayı herkes ister tabii gereksiz insanlar olmasa maddi problemler olmasa istediğimiz an istediğimiz şeyi yapabilsek ne güzel olurdu her şey fakat gene de yaşamaya mecburuz:))

   Sil
  3. aynen efenim sorun çıkartan kişiler 🙂,maddi problemler,üzücü olaylar vs gibi sorunlar olmasa insan hep mutlu olmak ister,aynen dediğiniz gibi yaşamaya mecburuz,herşeye rağmen sevdiklerimiz için mutlu olmalıyıen azından öyle olmalıyız..katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 14. Şu an sanırım hayattan zevk almıyorum. Bence hayattan zevk alabilmek için öncelikle endişelerinin ve kaygıların olmaması gerekiyor ondan sonra da zaten eğer mutluysanız zevk alabiliyorsunuzdur demek oluyor bu. Çocuk olmak isterdim çünkü sadece o zaman hayattan son derecede zevk alıyordum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim endişe,kaygı,korku,üzüntü vs gibi çok sayıda olumsuzluklar insanın mutlu olmasını engelliyen sebepler..evt aynen mutluluk eşittir hayattan zevk alma eylemi,zevk alıyorsan mutlusun demektir..evt ya "çocuk olmak mutlu olmak" demek olduğu için o zaman hepimiz çocuk olalım 😀,ne güzel olurdu ama..katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 15. Bazıları mutluluğun içinde doğar, bazıları da mutlu olabilmeyi sonradan öğrenir diye bir söz duymuştum bir zamanlar.
  Tam da o sözü anlatan nefis bir yazı olmuş :)
  Mutluluk dolup taşan, sürekli etrafımızda olan bir duygu değil maalesef. Biz zevk almayı, küçük şeylerden mutlu olmayı, vicdanlı olmayı öğrenmeliyiz ki mutluluk hormonlarımız dolsun taşsın içeride.
  Ben kendi kişisel hayatımda oldukça optimist biriyimdir, en ufacık şeyden bile mutlu olabiliyorum. Acayip geliyor bazen çevremdekilere...
  Ben de merak etmiyor değilim; ne oldu da bu kadar öğrendim mutlu olabilmeyi diye :)
  Kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim mutluluk bazılarında sürekli vardır,etrafı mutlulukla doludur,dediğiniz gibi bazılarında ise sonradan gelen bir kavram /duygu..o duygunun gelebilmesi için aynen dediğiniz gibi küçük şeylerden mutlu ve vicdanlı olmayı öğrenmeliyiz,mutluluk hormonlarımız gelsin ..🙂optimist olmanız ne güzel,her düşünce ve olaya iyi ve olumlu yönde bakıyonuz demektir..senaryo yazarı olmanızdan dolayı olabilir mutlu olmayı bu kadar öğrenebilmeniz..🙂 katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 16. yine çok faydalı ve başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
 17. Küçücük şeylerden mutlu oluyorum.Her şeyi dert etmemeye çalışıyorum.Bunu başarabildiğim için hayattan zevk alıyorum 😊 Mutluysan hayattan zevk alırsın yoksa dünyan zindan olur.Geniş olarak ele alırsak Dünya'da yaşananlara bakarsak pek mutlu değiliz sadece hayattan zevk almaya çalışıyoruz.Bütün insanlar mutlu olsa ve hep birlikte hayattan zevk alsak ne iyi olurdu.Emeğine sağlık.Sevgiler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim mutlu olabilmek için herşeyi dert etmemek gerekir,küçük şeylerden bile mutlu olunabiliyo dediğiniz gibi,evt mutluysak hayattan zevk alıyoruz demektir,çok doğru bi söz..maalsef dünyada yaşananlar insanları pek mutluluğa itmiyor,bütün insanlar mutlu olsa ne güzel olurdu geçekten..katkınız için tşkr ederim efenim..🙂

   Sil
 18. Katılıyorum, hayattan zevk alırken başkalarına zarar vermemek çok ama fazlasıyla çok önemli. Birini mutsuz ederek elde etiğin mutluluğun ne önemi var ki?
  Bu farkındalık yazısı için teşekkürler! ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen efenim başkalarına zarar verirken alınan mutluluk,hayattan zevk almak gerçek bir mutluluk değil..böle mutluluk biraz tuhaf zaten..🤔😀 teşekkür ederim..🙂

   NOT: internet arızası olduğu için yorumlara cevap vermem uzun sürdü..bundan dolayı kusura bakmayın..🤔🙂

   Sil
 19. Daha önce bu yazını keyifle okumuştum ve biraz yukarıda da görüleceği gibi yorumumu da belirtmiştim. Neden şimdi yine yorum yazıyorsun diye soracak olursan dur hemen söyleyeyim (: epeydir hayattan zevk alamıyorum inan. bloguma bile uğrayamaz oldum dünya meşgalesi yüzünden. ve bu yazını paylaşmıştım g mail üzerinden. Tesadüfen bağlantıyı gördüm ve bu güzel yazını tekrar okumuş oldum. Beni daha iyi hissettirdi ki bu cümleleri yazmak gereği hissettim. Tekrar bu değerli yazınız için teşekkür ederim. Bu güzel yazıyı müsaadenle tekrar paylaşıyorum. Teşekkürler. Vesselam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tekrar hoşgeldiniz,ne demek istediğiniz zaman gelip yorum yapabilirsiniz buna çok sevinirm.. evt dünya hayatı,iş güç falan derken insan tabii ki hayattan pek zevk falan alamıyo,bazen ben de karamsarlık içine düşebiliyom mesela ama hayat bu acımasız olabiliyo ama vazgeçmemek gerekiyo,"biz hayattan vazgeçmezsek mutlu hayatta bizden vazgeçmez" herhalde yada "biz hayattan vazgeçeceğimize acımasız hayat bizden vazgeçsin.."😀 prensib meselesi gibi bişi oldu..🙂 neyse ben de geri dönüş yapıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim..🙂

   Sil
  2. Tekrar hoş gördüm :( Hahaha gerçekten güzel özetlediniz tekerleme gibi oldu biraz ama güzel oldu sevdim ben bu cümleyi (: O teşekkür bana ait...

   Sil