16 Ekim 2017 Pazartesi

Duyuru : DBYMT Google+ Topluluğu Yayından Kaldırılmıştır

blogger google artı ile ilgili görsel sonucu

Çok üzgünüm. Aslında hiç istemezdim böyle olmasını. Ben uzun bir süre bu şekilde devam edebileceğini düşünmüştüm. Ama işte olmadı.. Bu topluluğu kurarken bir amaç için kurmuştum. Blog yazarlığının meslek olmasını ve blog yazarları arasında bu düşünce konusunda birlikteliği sağlamak tek amacımızdı. Sağolsun sayı azda olsa 42 blog yazarı arkadaşımız buna destek verdi. Topluluğa üye oldular. Bazı blog yazarı arkadaşlarımız da sağolsunlar yayınlarını bu toplulukta yayınlamakta hiç eksik etmediler..

Ama işte olmadı.. Yayını kaldırmamın aslında 2 nedeni vardı.. Birincisi sayının azlığı idi.. Yani (demek anladım ki),blog yazarlığının meslek olması konusunda sanki pek niyet veya istek yok gibiydi. Daha çok blog yazarının destek vermesini beklerdim.. Eğer öyle olsaydı,mesela binleri bulan bir topluluk üyeliği olsaydı,belki ben de "blog yazarlığının meslek olması konusunda,hükümetimize,TBMM'ne,Cumhurbaşkanlığına vs gibi yerlere resmi başvurularda bulunabilirdim.." Aslında bunu düşünüyordum,ama sayının az olması benim de umudumu kırdı.. Hayal kırıklığı gibi birşey oldu bu.. :(

Diğeri ise aslında uzun bir süreden beri düşünüyordum.. Bu topluluğun sayısı azda olsa devam ettireyim diyordum..Topluluk herkese açık ve yayın paylaşımda herkese açıktı.. Peki ya bana birşey olursa? Yokluğumda bu topluluğa ne gibi yayınların paylaşılabileceğini bir düşündüm.. Sonra ne olacaktı? Topluluğa 2.yönetici bulmakta çok zor.. İnsan tek başına olunca,bu işler öyle kolay olmuyor.. Güvenilecek birini bulmak lazım ki,bu topluluğu ona teslim edesin.. Ama yok işte.. Blog yazarı arkadaşlarımız kendilerini üzerlerine almasın bu sözlerimi.. Çünkü sözüm yakın tanıdık kimseler içindi.. Ama blogda yakın tanıdık kimseler yokki.. Çok iyi yürekli,iyi kalpli ama tanıdık olmayan blog yazarı arkadaşlarımız vardı.. Evet onlara da teslim edebilirdim bu topluluğu ama.. Peki ya siz olsaydınız teslim eder miydiniz? Sadece blog yazarı diye.. Evvela onu iyice tanımak lazım.. En azından yakından görüşmek gerekir.. Tıpkı blog yazarlarının birbirleriyle buluşmaları,birbirleriyle kaynaşmaları gibi.. Öyle birşey olsaydı,insan birbirine güvenebilir,herhalde canını bile ona teslim edebilridi.. :)

Neyse işte durum bu.. Daha bazı nedenlerde var ama en önemlisi bu iki nedendi..Bunuda belirtmiş oldum.. Ama en çok üzüldüğüm taraf ise topluluğa üye olan blog yazarı arkadaşlarımızın çabalarını boşa çıkarmak oldu.. Bu nedenle kendilerinden özür diliyorum.. Hiç böyle olmasını istemezdim.. Umarım "blog yazarlığının meslek olması" konusunda internet ortamında bundan daha iyi şeyler yapanlar olur.. Başka birşey aklıma gelmiyor.. Haydi sağlıcakla kalın.. Allah'a emanet olun.. E.Y.

Resim : https://weberience.com/link-google-blogger-google-plus/

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

28 yorum:

 1. Ama çok tez karar vermişsin. Hiç bir şey birden olmuyor. Sabır gerekiyor üyelik sayısı için. Ki insanlar topluluğun amacına göre değil yazılarını okutmak amaçlı yayınliyorlar biliyorsun. Herkes konuyla alakasız yerlerde alakasız topluluklarda paylasım yapiyor. Buna bende dahilim. :) Bu nedenle iki bine bike ulaşsa amaç sadece bu platformu bir topluluk gibi görmek. Amacının dışında bir uğraş yani malesef.

  Bu arada ben çok yayın paylaşamadım. Nedeni ise şu ; mobilden giriş yaptiğim icin google + da çok toplulukta paylasamiyorm. İlk siralardakilere giriyorum digerleri ilerde olduğu için sayfam hata veriyor başa dönüyor :) bunu bildirmek istedim. Kararın hakkinda hayrlisi olsun diyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,aslında daha yeni bir topluluk olduğu için biraz erken karar verdim gibi..ama işte sadece üyelik sayısı değil kapatılmasının nedeni, bir kaç daha neden vardı..bunlarda etkili oldu diyebilirim..desteğiniz için teşekkür ederim.. :))

   Sil
 2. Bence topluluğu kapatmakla hata etmişsin. Her şeyin bir zamanı var. Emek olmadan yemek olmaz. Zamanla bu sayı artacaktır. Topluluğa ne olacak kısmında da sana katılmıyorum. Geriye miras olarak bir şeyler bırakmak lazım. Yine de karar senin. Saygı duyuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,üyelik konusunda haklı olabilirsiniz..ama dediğim gibi kapatma nedeni sadece üyelik/emekle ilgili değildi..yukarıdaki yorumda da yazdım,pek çok neden vardı..bunlardan biri de "benden sonrası topluluğa ne olacak"tı..

   sizin dediğiniz o miras olayı ise çok başka bişey.. :)) üyelik ve paylaşımda herkese açık olan topluluğu bir kişi tek başına yürütüyorsa eğer,(eminim bu yönde topluluğu tek başına yönetenler vardır),sonrasında olabileceklerini de düşünmek lazım.. sonrasında nasıl bir durum alırdı topluluk? mesela herkese açık olan toplulukta olmadık siyasi,pornografik,hakaret ve küfür içerikli paylaşımların yapılması konusunda doğrusu biraz endişeliydim..

   bu topluluğa yönetici olarak sizden başkasıda yok..ne olacak sonrası? bu beni endişelendiriyordu doğrusu..ne size ne de başkalarına zarar gelmesini istemediğim için bu yönde de bir karar almam gerekiyordu..diğerleriyle birlikte buda etkili oldu,topluluğu kapatmamda..

   tabii hiç istekli değildim ama bu etkiler beni topluluğa kapatmama itti..çok üzücü bir durum..yine de umutluyum..bu konuda daha iyi çalışmalar yapabilen blog yazarı arkadaşlarımızın olabileceğini düşünüyorum..umarım onlar başarılı olurlar..desteğiniz için teşekkür ederim.. :))

   Sil
 3. Ben de üzüldüm şimdi eminim ne emeklerle hazırlamıştınız.
  Ama sıkmayın canınızı, sonuçta denediniz,hiç denememekten iyidir bence.
  Sağlık olsun

  Umarım blog yazarlığı bir gün meslek olarak görülür

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağolun,blog yazarlığının meslek olması konusunda dileğinize aynen katılıyorum..umarım gerçekleşir,hayalden öteye gitmez.. :) desteğiniz için teşekkür ederim.. :)

   Sil
 4. Üzülme arkadaşım, sen inandığın bir şey başlattın, önayak oldun, elinden geleni yaptın, bu da bir şeydir yani elinden geleni yapmış olmak. Bak ben neredeyse 30 yıldır çabalıyorum yine de bir sonuç alamıyorum. Olmayınca olmuyor hiç üzülme lütfen. Bu bloğa veda değil umarım, sen de sağlıcakla kal ama bloğuna veda olmasın sakın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok hayır,bloga veda deil.. :) sadece topluluğu yayından kaldırdım..çok sorun vardı,birde bunlara yazıda ve yorumlarda belirttiğim sorunlarda girince kaldırmak zorunda kaldım..ama umarım daha iyisini yapanlar olurda,onlara bizlerde destekler veririz inşallah.. desteğiniz için teşekkür ederim.. :)

   Sil
 5. Bunu bir ölçü almamak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü çok fazla grup kuruluyor, hepsinde paylaşım yapmak mümkün olmadığı gibi çok sayıda grupta aynı yazıyı görmek de ne derece faydalı? Ama niyetiniz çok güzel, en verimli yöntemi hep deneye yanıla buluyoruz zaten. http://www.evrengunlugu.net/ blogunda Evren Soyuçok sizin hedefinizle örtüşen akademik ve sektörel çalışmalar yapıyor blog dünyasında, katılıp katkı vermek isteyebilirsiniz. Hedefleriniz bu mecrada yazan herkesin gerçekleşmesini istediği konular, başarılar diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yani evt,aslında google+,da blog yazarlığı konusunda çok sayıda topluluk var..aslında güzel birşey ama sizinde dediğiniz gibi hepsinde paylaşım yapmak pek mümkün değil ve gruplarda hep aynı paylaşımların olması da biraz can sıkıcı olabiliyor.. :)

   evt,blog yazarı evreni tanımıyorum ama biliyorum..blog çalıştayları düzenliyorlar..ama blog yazarlığının meslek olması konusunda ciddi bir adım attıklarını pek düşünmüyorum..krtierleri ne pek anlamış değilim..umarım kısa zamanda bu konuyu çalıştaylarının gündemlerine alırlar..desteğiniz için teşekkür ederim.. :)

   Sil
 6. Güzel çalışmalarınız ve gayretlerinizden dolayı biz teşekkür ederiz. Her şey gönlünüzce olsun, Ertuğrul Bey...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağolun Tülay hocam..desteğiniz için teşekkür ederim.. :)

   Sil
 7. Ertuğrul Bey ben ve bloğum elimden geldiğince her zaman size, bloğunuza ve topluluğunuza yardımcı olmak için hazırız. Bence yılmadan mücadelemizi devam ettirmeliyiz, yapabileceğim bir şey varsa seve seve yaparım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağolun,ben tek başıma olduğum için bu konuda pek fazla ileri gidemedim..ama eğer yapabilirseniz edebiyat fakültesi öğrencisi olarak,okul ortamında bu konuyla (blog yazarlığının meslek olması konusunda),hocalar ve öğrencilerle birlikte bir şeyler yapabilirsiniz diye düşünüyorum..başka da pek aklıma bişey gelmiyor..yapamasanız da canınız sağolsun..desteğiniz için teşekkür ederim.. :)

   Sil
  2. Hocalarımla ve arkadaşlarımla bu konuyu görüşmeyi ben de düşünüyorum ama birçoğu blog yazarlığı ile ilgili pek bilgiye sahip değiller ama ben yine de fikirlerini öğrenmek için konuşmayı düşünüyorum :)

   Sil
  3. aslında blog yazarlığının meslek olması konusunda iletişim fakültelerinin buna ön ayak olması gerekiyor..çünkü bu konu sanmıyorsam en çok onların kapsamına giriyor..yardımcı olmanız sevindirici..başarılı olsa da olmasa da çabalarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim..:) sağlıcakla kalın.. :)

   Sil
 8. Kısa zamanda büyüyeceğini düşündüğüm bir topluluk sayfasıydı. Ara ara sayıya baktım. Daha çok artacağını düşünerek. Artış olmayınca şaşırdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,aslında bu amaçla kurmuştum..sayının az olması ve diğer nedenler biraraya gelince kapatmak zorunda kalmıştım..sayının artması belki zamana ihtiyaç olabilirdi ama blog yazarlığının meslek olması konusunda insanların pek hevesli olmadıklarını anlamış olduk.. :) ama halen umutluyum bu konuda..belki birileri daha iyisini yapabilir diye düşünüyorum..desteğiniz için teşekkür ederim.. :)

   Sil
 9. Keske biraz daha bekleseydin.Ana bunda da hayır vardır.Belki ilerde farklı şeyler yaparsın.
  Sen inan herzaman desteğe varız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,haklısınız galiba çok aceleci davrandık gibi..ama umarım daha iyisini yapanlar olur..onlara destek vermekten gurur duyarız..çok sağolun,desteğiniz için teşekkür ederim..:)

   Sil
 10. Sanırım menüsküs ameliyatı için doktor arayışında iken tüm bu olanları kaçırmışım Ertuğrul :( İnan üzüldüm. Ne diyebilirim ki...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. önemli değil,önce sağlık önemli..çok geçmiş olsun..tşkr ederim.. :)

   Sil
 11. Artik topluluklara eskisi kadar ragbet yok ama katilirdik ya neden acele ettin blogumda blog kesif etkinligim var katilsana sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt haklısın eskisi gibi deil topluluklar..face ve twitter daha çok talep görüyo sanki..blog kesif etkinligine geldim,katıldım.. :)

   Sil
 12. Izleyici sorunu düzelince sildim iste😀

  YanıtlaSil
 13. Günaydın, belki bloglar da değişiyor. Gerçi son okunma sayılarında oluşan problem ile blogta yaşanan beni çok gerdi. Olan yazılara fotoğraf eklemem gerek. Onları bile yapmadım. Her işte bir hayır vardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hoşgeldiniz,evt yani blogların değişmesi durumu olabilir,galiba insanlarda istek yok gibi..okunma sayısının az olması herkes de olan bir sorun ve bu da insanların bu isteksizliğini ortaya koyabilen bir ölçü herhalde..sıkmayın canınızı,siz yazmaya devam edin..dediğiniz gibi her işte bir hayır vardır.. :) tşkr ederim.. :)

   Sil