10 Ağustos 2017 Perşembe

World Blog Writers Profession Community

                                        
                                                         World Blog Writers Profession Community  -WBWPC - EN

ÖNEMLİ DUYURU: DBYMT Google+ Topluluğu Yayından Kaldırılmıştır. Gerekli bilgiyi BURADAN bakabilirsiniz..

There are so many writers in the blog world; There are those who see the blog writing as a profession. But I think we can not support each other. What will happen, what will we do? Etc. We do not know. Because we do not know, we keep getting bored.

It is actually a profession within the scope of "blog writing's internet authoring". This should be seen as a profession. For this purpose, the UN / EU should be contacted. Or with the world. :) In this regard, I took the first step. :)

                                                                  WBWPC - LOGO - EN

We said, "Community is Global." We published the community in English. We have created a community called "World Blog Writers Profession Community". In Google+.

We prepared this in Turkish; "Dünya Blog Yazarları Meslek Topluluğu"

                                                       Dünya Blog Yazarları Meslek Topluluğu - LOGO  - TR

Blog writer should be a profession.. Do we want to be a profession? If we want, we need to be in solidarity. Is not it? Participation is not compulsory.. 👪

Our purpose is clear. I've added it to the explanation section.

"This community aims to integrate blog authors between them. We started everyone can join. " But we did not ignore the warning.Because these communities have been organized to bring together bloggers who want "blog writing to become a profession".It was also noted that broadcasts that violate community rules such as racial discrimination, extreme sexuality, and publications that would carry criminal elements such as threatening, insulting or abusive people were not observed. That's why we had to give these warnings.The warning follows:

About the Community;

The purpose of the Community;
-----------------------------
This community aims to integrate blog authors between them. Everyone can join. The main purpose of this community is; (It provides worldwide acceptance of the blog post as a profession.) You can share any publication other than the warning below.

Warnings;
-------
Publications contrary to the rules of the community such as "racial discrimination, violence, pornography" should not be published in the Sharing Contests such as "incitement, threat, blasphemy, insulting". They are forbidden. When such publications are identified, their membership is terminated. Community management is not responsible for the publications of users. Everyone in the community is open. Therefore, any publication is inevitable. However, publications that might fall into the scope of offense may be ignored. It may have been published. Users must be notified of the community moderator to remove these posts. These publications will be carefully reviewed and removed as soon as possible.

More information;
Google+ Terms and Policies

IMPORTANT INFORMATIONS
--------------------------------------------
Our goal is to ensure the adoption of the blog writing as a profession.

Yes, this initiative was very unprofessional. In the hurry, everything was rough.We're wrong, we're short. I know these.I hope these things will improve in time.Does it hold the initiative? I do not know?Because there are a lot of local and foreign COMMUNITIES on Google + 1 pages that "collect blog writers".Even these seem to be a remedy.There are also those who do not like bloggers as professors.

The community we opened is a bit different from theirs.We are gathering to make sure that the blog's writing is considered a profession.This is our goal. And I think it should be.Sure, how much will it hold, how? For now these are like dreams.But it is not something that will not happen.Let's see, let's say good-bye.

The blog writing and other articles I post on the blog authors include. (Turkish)

Articles;
----------
Blog autorship is a profession within internet writing that produces ideas.
Do bloggers have to respond to comments on their articles?
Blog authors have the right to ridicule in comments and replies.
World Blog Writers Profession Community
Where are our personal videos we upload to Blogger?

Do you want to be treated as professional blog writer? Then! You guys get together here. Make sharing about the topic. Or just give support.

World Blog Writers Profession Community  (English)
-------------------------------------------------------------------
Community
Collection

Dünya Blog Yazarları Meslek Topluluğu  (Turkish)
----------------------------------------------------------------
Community
Collection

Translate: Google Translate

Publisher: Has been published by lightning by Author Ertugrul; Copright 2017

Background Music; Joan Osbourne One Of Us (Press the black key below to mute and replay the music..)

4 yorum:

 1. Aslında blog yazarlığı köşe yazarlığına çok benziyor. Onlar da her gün ya da haftanın belli günlerinde kendi seçtikleri konularla okurlara sesleniyorlar. Tek farkımız onlar bu işten para kazanıyor ve ünlü oluyorlar, bizler de aynı işi yapıyoruz ama para kazanmıyoruz.:))))))Keşke olsak ama hiç umudum yok. Çünkü o durumda bize kim ücret / maaş verecek? Hem milyonlarca blogger var.....Ama çok muazzam takipçisi olan blogcular para kazanıyordur üçyüzbin takipçi, bir milyon takipçi vs. öyle yapabilen varsa helal olsun. :)
  Çok teşekkürler.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,çok haklısınız..blog yazarlığının köşe yazarlığından hiç farkı yok..aslında blog yazarlarının para kazanamaması durumu,meslek olarak kabul edilmemesi olabilir..tarif ettiğiniz blog yazarlığından çok para kazanan kişilerin,blog yazarlığının meslek olarak kabul edilmesini istemeyen kişiler olarak görebilmek mümkün..Hani derler ya; "Hep bana,hep bana!" diye..İşte bunlarda bunun meslek olarak kabul edilmesini istemiyorlar..Sırf sadece kendileri kazansın,başkaları kazanmasın!

   Bence blog yazarlığı meslek olarak kabul görmeli..Maaş konusunu daha önce yazmıştım..Aslında çok alternatifi var..Sadece Kültür bakanlığı değil diğer tüm bakanlıklar ile birlikte iş ve sanat dünyasının da işine yarayabilecek blog yazılarının getirebileceği parasal ve manevi değerler söz konusu olabilir.. Bu nedenle maaş olayı daha geniş kapsamda bu şekilde ele alınabilir..Ama bunun için öncelik olarak ,blog yazarlığının meslek olarak kabul görmesi ve resmileşmesi gerekiyor..

   Yorumunuz bu açıdan çok önemli..Zahmet edip ingilizce yazımıza yorum bıraktığınız çok teşekkür ederim.. :)

   Sil
 2. Merhaba Yıldırım Bey,

  Tatilde olmam münasebetiyle internetten uzaktaydım. Dolayısıyla blog yazılarından da... Blog'da yazmak benim için bir tutku. Bu sebeple adeta tüm işlerimi unutuyorum... Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Farkındayım Tülay hocam..Malum yaz tatili olduğu için herkesin derdi aynı şu sıralar.. :)) Ziyaret edip yorum bıraktığınız ve ilginizden dolayı çok teşekkür ederim..:)

   Sil