23 Nisan 2017 Pazar

Selda Bağcan'ın hayvan sevgisi ve hayvan barınakları

                                               Protest müziğin kraliçesi Selda Bağcan

Referandumda "Hayır" oyu kullanan Türk halk müziğinin ve protest müziğin önde gelen isimlerinden biri olan Selda Bağcan'ın bir kedi sevdalısı olduğunu ve bu yüzden kolunu bile yaraladığını (3) biliyor muydunuz?

Bağcan,evinde 20'si  Van, 20'si sokak kedisi olmak üzere 40 kedi beslediğini belirterek, "Evimde 40 kedi besliyorum ayrıca sokak kedilerine de bakıyorum. Geçtiğimiz günlerde kedilerimden üçünü zehirlediler ve çok acı çektim. Bu nedenle bahçemin bir köşesine kedi evi yaptırıyorum, onlarsız bir yaşam düşünemiyorum" dedi. (...) (1)

1948 yılında, aslen Makedonyalı Türk göçmen bir ailenin çocuğu olarak Muğla'da dünyaya gelen Bağcan,Türk halk müziğinin ve protest müziğin önde gelen adlarından biridir.(...) Selda Bağcan, protest müzik diye adlandırılan türde şarkılar besteleyip yorumlarken, aynı zamanda bilinen halk müziklerini de değişik biçimde yorumlamakla ün kazandı. (2)

Birkaç hafta içerisinde Bağcan'ın '40 Yılın 40 Şarkısı 2' isimli albümü çıkması beklenirken (1), "Gesi bağlarında,Almanya Acı Vatan , Kıymayın Efendiler, Adaletin bu mu dünya,Dön gel bir tanem" gibi protest müzik parçaları en çok dinlenen türküler olmuştur..Uğur Mumcu'yu anmak için söylediği "Uğurlar olsun" adlı ağıt türküsü ise dillerden hiç düşmemiş ve halen bile günümüzde dile getirilen en çok ağıt türküsü olmuştur..

Hayvan Barınaklarının (Bakım Evlerinin) her türlü yardıma ihtiyacı var..

                                             dunyasokakhayvanlarinikorumadernegi.com

Selda Bağcan'ın hayvan sevgisi demişken,dün akşam üzeri tv,leri gezerken bir  tv,de (Kanal T) ülkemizdeki hayvanlarla ilgili Binnur SORMAGEÇ'in hazırlayıp sunduğu " Her Cana Bir Sahip " diye bir programa rastlamıştım..

                                                   Her cana bir sahip - Binnur Sormageç

Hatırladığım kadarıyla bir vatandaş telefonla canlı yayına katılarak,"hayvanlara baktıklarını ve onlara salam yedirdiğini" söylüyordu..Bunu dinleyenler ise "bunun yanlış olduğunu,salam yerine kuru mamaların alınmasının daha iyi olduğunu" dile getiriyorlardı..

Ayrıca ülkemizdeki özellikle de İstanbul'daki "hayvan barınaklarının son derece yardıma ihtiyaç duyduklarını ve bu barınakların her türlü yardımları kabul ettiklerini" söylüyorlardı..

Her türlü yiyecek,giyecek,elbise vs gibi hayvanların ihtiyacı olabilecek her türlü ihtiyaç malzemelerinin kabul edildiğini ve örneğin mesela "her türlü eski elbiselerin bu barınaklara verilmesinin çok büyük faydası olduklarını", barınakta gönüllü görev yapan kişilerin "bu elbiselerden hayvanlara yazlık ve kışlık yatak vb yaptıklarını" dile getiriyorlardı..

Özellikle de kışın,bu elbiselerin hayvanları sıcak tutması nedeniyle çok tercih edildiğini belirtiliyordu..Tabii yanlış hatırlamıyorsam..Hatırladıklarım bunlar..İlgili programın bir de yayın videosu var,onu da kendi kanalından izleyebilirsiniz..

Eğer sizlerde hayvan barınaklarına /hayvan bakımevlerine yardımlarda bulunmak istiyorsanız,ülkemizdeki özellikle de İstanbul'daki hayvan bakım evlerinin adreslerini veren şu yere " Türkiye’deki Hayvan Barınakları " bakmanızda fayda olacaktır..

Tabii size yakın hayvan barınaklarını bulamadıysanız,aşağıdaki adreslerede göz atabilir /kendiniz de araştırabilir /bölgenizdeki muhtarlıklara,belediyelere olmadı kaymakamlığa başvurarak,bölgenizdeki hayvan barınaklarının yerlerini öğrenebilirsiniz..

İstanbul’daki ve Türkiye’deki Hayvan Barınakları
Türkiyedeki Tüm Hayvan Barınak, Adres ve Telefon Numaraları
Barınak adresleri

Bölgenizde barınak yoksa,çevrenizdeki hayvan severlerle birlikte kendiniz özel bir hayvan barınağı yada hayvan bakımevi hazırlayabilirsiniz..Tabii  bunun yasal prosudürleri var mı orasını bilmiyorum..Bence olmaması gerekiyor ama yine de tedbirli olmak gerekiyor..Ne olur ne olmaz,bilindiği gibi maalesef ülkemiz de hayvan düşmanı çok sayıda..

Herneyse,hayvanlarımıza özellikle de sokak hayvanlarına sahip çıkalım..Bir Selda Bağcan gibi,bir blogger'in kendi deyimiyle " Mahallenin kedici ve laikçi teyzesi " gibi.. BücürükVeBen

Elijah Wood (Frodo)'un Selda Bağcan hayranlığı..

                                                       Selda Bağcan - Elijah Wood

Bu arada "Yüzüklerin Efendisi" ve "Hobbit" serisi ile ünlenen Elijah Wood (Frodo)'un Selda Bağcan hayranlığını dile getirmeden de edemeyeceğim.. :) NOT: Hobbit filminde başrolü Martin Freeman oynadı..

Frodo, Selda Bağcan hayranı çıktı
Elijah Wood: Sana tapıyorum Selda

İlgili bu videoyu da özellikle (3.47 "3 dakika 47 saniyelik" videonun) son 2.50 saniyeden sonraki bölümü izlemenizi tavsiye ederim.. ;  Elijah Wood-Selda Bağcan  ve  Elijah Wood'un "Anadolu Pop" Hayranlığı

Haydi sağlıcakla kalın..Ve İyi Dinlemeler.. Yazar E.Y.

Selda Bağcan - Uğurlar OlsunKAYNAKLAR;
---------------
(1) Selda Bağcan Referandumda 'Hayır' Diyecek
BODRUM'daki yazlığında yaşayan ünlü halk müziği sanatçısı Selda Bağcan, referandumda 'hayır' oyu kullanmak için İstanbul'a döneceğini, pazar akşamı kutlama yemeği yapacaklarını dile getirdi.(..)
http://www.sondakika.com/haber/haber-selda-bagcan-referandumda-hayir-diyecek-9495401
ET: 23.04.2017

(2) Selda Bağcan
Türk halk müziğinin ve protest müziğin önde gelen adlarından biri olan Selda Bağcan,(...)
https://tr.wikipedia.org/wiki/Selda_Bağcan  ET: 23.04.2017

(3) Selda Bağcan kedileri yüzünden kolunu kırdı
Halk müziği sanatçısı Selda Bağcan, kedileri yüzünden kolunu kırdı. Zeytinli Rock Fest'te konser veren Bağcan, bir kolu alçıda sahneye çıktı.(...)
http://www.mynet.com/magazin/detay/guncel/selda-bagcan-kedileri-yuzunden-kolunu-kirdi/90875
ET: 23.04.2017

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

10 yorum:

 1. Selda Bağcan'ı ta ortaokul birinci sınıfta filanken hatırlıyorum, o zamanlar gencecikti, sonra daha ünlü oldu ama kedici olduğunu bilmiyordum, helal olsun 40 kediye bakmak kolay değil, ben evde bir tane (Bücürük), apartmanın bahçesinde kaç tane olursa (yavrulayınca sayıları çoğalıyor)konu komşuyla bakıyoruz ama bazen 2, bazen 3 kedi yani çok değil yine de konu komşuyla az kavga çıkmadı bu yüzden!!!! Kedilerin su kaplarını dökerlerdi bir ara. Ben su koyarım, ertesi gün bakarım su kabı YOK, SU YOK,,,,yahu SU YA, SU, sadece bizim baktıklarımız değil, hiç tanımadığımız kediler de gelir su içer giderlerdi, çok zor kabul ettirdim su kabı koymayı, tek tek imza topladım apartman komşularından, kimi vermedi. ONları Allah'a havale ediyorum asla af yok bu konuda. Benim bloğumu da söylemişsin çok teşekkür ederim, sağol:)

  Bu arada hem 23 nisan'ın, hem kandilin kutlu olsun.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,bende daha yeni öğrendim..40 kediye bakması benide şaşırttı..çok yerinde olmuş..onunda kedilerini zehirlemişler..çok hayvan düşmanı var maalesef..aynı şekilde ben de sizin ve herkesin 23 nisanı ve kandilinizi kutlarım..teşekkür ederim..

   Sil
 2. videoyu izledim. bağcan wood. demek ki sesine müziğine hayranmış. nerden nereye. müziğin evrenselliği :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. wood'un bağcan haranlığı dediğin gibi müziğin evreselliğidir..

   Sil
 3. Selda Bağcan'ı çok severim. Hayvan dostu olması ile kalbimi yeniden fethetti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt selda bağcanın hayvan dostu olmasını ben de yeni öğrendim..harika bir sese bu yakışırdı..

   Sil
 4. üzülmedim kurgu öykü ki o yaaa baksanaa yazının altında öykü diyor, kurgu kahramanım nurnina oo :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) öyle mi,hiç dikkat etmemişim..tamam,şimdi anladım..bilgi için teşekkür..

   Sil
 5. Selda Bagcan'I severdim, şimdi daha da çok sevdim.
  Hayvanlara salam almak yanlışmış, evet. Ben de yeni öğrendim. Bizim evin oradaki köpeklere artık ben de kuru mama alıyorum. Yalnız benim de koyduğum su kaplarını alıyorlar. Böyle rezil insanlar da var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,sevda bağcanı bende severim..bizim gibi çok seveni var..hayvanlara salam yerine kuru mama verilmesi daha sağlıklıymış..sizin sokak köpeklerine bakmanız çok güzel..maalesef hayvanları zehirleyen rezillerde var..teşekkür ederim..

   Sil