30 Nisan 2017 Pazar

Başkanlık sistemi 21 Mayıs'tan sonra resmen başlıyor..

                                       "I want you president" portresinin Türkçe versiyonu

Başkanlık sistemine doğru..

Referandum yapıldı ve bitti..Bitti ama referandumda yaşanan olumsuz gelişmeler,bu referanduma ciddi anlamda gölge düşürmüş oldu..Referandumda bir takım hilelerin oluştuğu,çok sayıda geçersiz oyların kabul edildiği ve "yeni anayasa değişiklik" teklifine "hayır" diyenlerin oranının,"evet" diyenlerin oranından daha çok olduğu gibi iddialar ortaya atıldı..

"Atı alan Üsküdarı geçti!" meselesi..

Bu gibi nedenlerle referandumun "meşru" olup olmadığı tartışılmaya başlanmış oldu..Ama buna rağmen referandum sonuçları bu haliyle kabul edildi ve "Başkanlık /Yarı Başkanlık Sistemine" geçiş için gerekli olan "Yeni Anayasa Değişikliği" çalışmalarına hız verildi..

İşte bu kadar basit ve kolay! Her şey oldu bitti! Oh ne güzel dünya!

21 Mayıs 2017 tarihi, Türkiye'nin geleceğini değiştirecek bir kongre içeriyor.. Bunun farkında mısınız?

16 Nisan 2017 referandumunda (güçlü bir şekilde olmasa da sandıktan düşük profilli bir) "evet" çıkması ile Erdoğan,hayalini kurduğu "Başkanlık" koltuğuna oturmuş olacaktır..

Eğer her şey yolunda giderse,21 Mayıs'ta Erdoğan'ın kendi partisinin başına geçişi için olağan üstü bir kongresi yapılacak ve bu kongrede büyük olasılıkla partinin başına geçerek resmen "Başkanlık sistemi"ni başlatmış olacaktır..

Tarif edilen "Başkanlık" sistemini her ne kadar "Partili Cumhurbaşkanlığı" sistemi olarak adlandırılsa da,getirilecek olan "Yeni Anayasa" tekliflerinde yer alan (başta ülkeyi parçalara bölen "eyalet sistemi" yasaları gibi) çok önemli yasa değişiklikleri,bu sistemin "Partili Cumhurbaşkanlığı"ndan çok "Başkanlık" sistemini çağrıştırdığı görülebiliyor..

Muhalefet partileri halen referandumun meşru olmadığını söyleye dursun,siyasal iktidarın söyledikleri gibi "Boşuna uğraşmayın.Atı alan Üsküdarı geçti!" (BAK) cümlesini gerçekten de yerine getirmeye çalıştığını görebiliyoruz..Cumhurbaşkanının 21 Mayıs'taki kongrede kendi partisinin başına geçmesi ile "Yarı Başkanlık Sistemi" gayri resmi olarak resmen başlanmış olacaktır..

Ardından yeni anayasa değişikliği gelebilecektir..

Ardından bir "yeni anayasa" çalışmaları ile  "yeni anayasa değişikliği" sağlanabilecektir..Bu yeni anayasa değişiklikleri ise son derece kritik (ve bir o kadar da tehlikeli olarak görülebilen) uygulamaların da hayata geçirilmesini sağlayabilecektir..

Neler olabilir? Yeni Anayasa değişikliklerinde neler var tam olarak bilemiyoruz ancak bu tür kritik uygulamaların,gelecekte nelere yol açabileceğini az çok anlayabiliriz herhalde..Tahminlerimize göre bu uygulamalar,gelecekte şu varsayımlara yol açabilecektir;

1. Bu durum öncelikli olarak "Hilafet" rejiminin önünü açabilecektir..Kimsenin tahmin bile edemeyeceği bir ortamda bu sistemin,gelecekte bir "Hilafet" rejimine dönüşmesi de son derece kritik bir durum olarak karşımıza çıkması da muhtemel bir durum olabilecektir..

2. Ayrıca gelecekte "Avrupai Batı demokrasi" anlayışının yerine, "İslamın (/siyasal islamın)" benimsediği demokrasi anlayışının yer alması da söz konusu olabilir..

3. Ve gene dahası ise son derece kritik bir durum olan ülkenin eyaletlere bölünme süreci de  başlayacak olma ihtimalide yüksektir..

4. Kısa vadede değil ama uzun vadede Meclis içi ve dışındaki tüm siyasi partilerin tamamının lağvedilmesi de söz konusu olabilecektir..

Ve dahası şu an aklımıza gelmeyen çok sayıda son derece kritik uygulama ve değişiklikler de ülkemizin ve milletimizin geleceğini olumlu/olumsuz yönde değiştirebilecektir..

Bu yeni anayasa ve sistem değişikliği,bu ülkeye ve millete hay'ır mı getirir yoksa şer mi,orasını önümüzdeki kısa /uzun vadedeki süreç (zaman) gösterecektir..Saygılarımla..

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

8 yorum:

 1. Kabus gibi...:(((
  Sandıktan kesinlikle 'hayır' çıktığına inanıyorum. (Sadece okuma yazma oranının en düşük, en az kitap okuyan nüfusa sahip, Yozgat, vs. gibi bazı yerler hariç) İç Anadolu'nun Yozgat, Çankırı, Çubuk gibi şehirlerinde oturanlar kitap okumazlar, sadece akp yanlısı tv kanallarını izlerler, türban, ezan dedin mi kandırılması kolaydır, alayı da Fettoş'çuydu. Eğer Fettoş darbe yapsaydı ve başarsaydı, hepsi anında Tayyip'i satardı da. O kadar güce taparlar. Kaypaktırlar, nankördürler, parayı verene, makarnasını verene, ya da dinle kandırana taparlar. O yüzden onlar evet verdi.
  Allah sonumuzu hayretsin:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,maalesef kabus gibi gerçekten..21 mayıs sonrası Türkiye herşeye gebe olacak..muhalefet partilerinde de çıt yok bu duruma..yazık gerçekten..aynen Allah sonumuzu hay'ır eylesin..teşekkür ederim..

   Sil
 2. sonra nolcak yaaa eyvahlar olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bişeyler olcak gibi ama bakalım hayırlısı diyelim artık..teşekkür..

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. :)) haklısınız insanın içinin daralmaması elde değil.. teşekkür..

   Sil
 4. Merhaba tekrar, bunun yazınla ilgisi yok okuduktan sonra istersen silebilirsin...:)

  Benim okuma listemde kesinlikle varsın çünkü her yeni yazın okuma listeme düşüyor. Ama küçük resimli takipçiler listemde seni göremedim ama üzülme, senin beni takip ettiğini biliyorum. Zaten hemen her yazıma eksik olma yorum yazıyorsun takip ettiğin oradan anlıyorum. Bir dolu da gölge şeklinde çıkan takipçiler vardı onları kontrol ettim onların bir kısmına tıklayınca isim /blog ismi çıkmıyor. senin için rahat olsun. Beni takip ettiğini biliyorum. Bende de okuma listemde görünüyorsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. anladım,gerekli yorumu blogunuza bıraktım.burayada aynısını bırakayım.. "blogunuzdaki o "takipçilerim" kısmı,bildiğim kadarı ile sizi ilgilendiren bi durum değil..eğer sizi takip etmek isteyen bir kişi varsa,onlar buraya kendileri ekleyebiliyorlar..siz bu kısma bir şey yapamıyorsunuz,üstelik boş ve gereksiz blogları dahi kaldıramıyorsunuz..yani sizinle alakalı değil..
   ben takipçi olarak ekleme yaptığım için acaba neden benim profilim gözükmüyodu diye düşünmüştüm...o nedenle yanlış anlamayın demiştim..tabii eksik bilgi verdiğimden dolayı da böyle karışıklık oluştu..:)) siz benim yazılarımın sizin "okuma llistesi"ne düştüğünü söylediğiniz için benim sizi takip ettiğimi anlamış oldum..:) böyleleikle bu şekilde sorunumuz da halledilmiş oldu. :)) teşekkür ederimm

   not:yorumunuzu silmedim..aynı durumda olanlar içinde faydalı olabilir diye düşündüm..

   Sil