19 Nisan 2017 Çarşamba

Nisan 2017 Türkiye Referandum'unun yol açtığı derin meşruluk tartışmaları..

2017 Türkiye referandumu,2002 sonrası yapılan genel seçim ve referandumların da meşru olmadığının bir göstergesi olmuştur..

Önce size Kasım 2015 genel seçimleri ile Nisan 2017 Referandum yurt dışı sonuçlarının ilginç bir renk çizelgesini yayınlayayım..Bu çok ilginç bir durum olmuş..

Türkiye referandum yurt dışı sonucları renk cizelgesi 

                                        Resmi büyütmek için resme tıklamanız gerekiyor..

Kaynaklar şu adreslerden alındı.;

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu
Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri

Doğruluğunu tam olarak bilemiyorum..Bu kaynaklara bakarak bir renk çizelgesi oluşturdum..Zaten daha önce birisi oluşturmuş burada..Ben de diğerine ait bir renk çizelgesi oluşturayım dedim..Gerçekten ilginç sonuçlar çıkmış..

Kasım 2015 genel seçimlerin de,yurt dışında,kimler hangi ülkede daha etkin açıkçası kısaca anlayabiliyorsunuz..Beni şaşırtan durum,HDP'nin Japonya'da çoğunluğu sağlamış olması..HDP'lilerin Japonya gibi uzakdoğu ülkesinde kendilerine bir yer edinmesi oldukça önemli bir durum olmuş..HDP'nin çoğunluğu sağladığı ülkelere baktığımız da,bu ülkelerin Türk devleti ile öyle /böyle arasının pek iyi olmadığını görebiliyoruz..Demek ki Japonya hükümetinin de Türk devleti (/AKP) ile arası pek iyi değil gibi.. :)) Haa tabii bir de Tayland var.. Orada da HDP kazanmış.. Galiba AKP'nin uzakdoğu ülkeleri ile arası pek iyi değil.. :))

Ayrıca İngiltere'de (Birleşik Krallık) ise HDP'nin kazanmış olması da İngiltere'nin Türkiye hakkındaki konumunu da bize açıkça göstermiş oluyor..Ziraa İngiltere'nin Türkiye hakkında çok iyi şeyler düşündüğünü pek söyleyemeyiz..

Örneğin,2017 Türkiye referandumunu "İngiliz Emperyalizminin ciddi gazetesi “The Times”ın Dış Haberler Editörü Roger Boyes, çarşamba günkü makalesinde referandumdan ‘Evet’ çıkmasının Ortadoğu için olumlu bir gelişme olacağını belirtti: Kaba bir emperyalizmi yansıtan “Ortadoğu’nun daha güçlü bir Erdoğan’a ihtiyacı var” başlıklı yazıda şöyle diyor: (...)" (1) şeklinde buna benzer yapılan yazı ve yorumlarla desteklediği yayın ve haberlere baktığımız da bu gerçeği görebiliyorduk..

Cumhuriyet gazetesinden Prof.Emre Kongar'ın bu konudaki yazısını okuyabilirsiniz;
(1) Prof.Emre KONGAR,CUMHURİYET ; İngiliz emperyalizmi ‘Evet’ diyor; ya sen?

Bu durum biraz da galiba İngiliz Kraliyet Sarayı'nın Türkiye'ye olan olumsuz bakış açısı ile ilgilidir diyebiliriz herhalde ..Şaşırtıcı olan durum ise İngiltere'de (gümrük sonuçları hariç) referandum sonuçlarında "HAYIR" oylarının yüksek olması oldu..

Kazakistan,Kırgızistan gibi Kafkasya ülkelerinde ise AKP boy göstermiş..Avrupa Birliği ülkeleri de AKP,CHP ve HDP olarak parçalara bölünmüş durumda..Bu arada CHP'nin Çin ve ABD gibi büyük devletlerde boy göstermesi de ilginç..Özellikle de Çin'de boy göstermesini (daha çok Çinlilerin Atatürk'e olan hayranlığının bir göstergesi olarak),orada bulunan Türklerin bir jesti olarak görebiliriz herhalde..

2017 Referandum'un yol açtığı derin meşruluk tartışmaları..

Her neyse,olay bu şekilde..Şimdi de kısaca şu meşruluk tartışmasına bir el atalım..Referandum sonuçlarını tv,den izlerken,gerçekten de hayret verici durumlar ile karşılaşmıştık..İnanılmaz bir durumdu..

YSK'nın son anda bir takım kararlar alması,aşağı yukarı 2,5 milyon oy pusulasının mühürsüz falan olması,YSK'nın şaka gibi kararıyla bu oyları kabul etmesi,tv ekranlarında oy pusulalarına bol bol "evet" mührü ile arka kısmına resmi mühürler basılması,oy sayımı esnasında YSK'nın seçsis sisteminden siyasi partilere özellikle de chp,ye giden online veri bağlantısının,HAYIR oyları önde giderken birdenbire kesintiye (/donmaya) uğraması,medyaya giden bağlantının ise dondurulması,seçim öncesinde adil olmayan bir referandum kampanyası yürütülmesi,devletin imkan ve kaynaklarının bunlar için kullanılması,bazı siyasal iktidara yakın şahıslar ile trollerin halkı galiyana getirmeye ve kışkırtmaya çalışması vs gibi daha çok sayıda olayların olması,maalesef bu referandumun meşruluğunu ciddi anlamda sorgular hale getirmiştir..

Bakın şu adreste bazı yorumlar yaparak değerlendirmeler yapmıştım,bu referandumla ilgili..Buradan da bakabilirsiniz..  BALKON BAKIŞI

Peki sadece bu referandum sonuçları mı meşruluğu tartışılır hale gelmiştir? Bence hayır..Bu durum öyle gösteriyor ki,diğer eski genel seçimler ve referandum sonuçlarının da aynı şekilde sorgulanabilir haline gelmesine yol açmıştır..

Zaten en başından beri vurguladığımız bir durum vardı.."Yargının bağımsız olmadığı bir ülkede,yapılan seçim ve referandumlarının da meşruluğu olmaz ve en azından bu meşruluk tartışılır hale gelir" demiştik..Ancak şimdiye kadar bu konu üzerinde hiç kimse adam akıllı gibi durmamıştı..

Ne zaman durmaya başlamışlardı? Canları yandığı zaman.."Bunun böyle olacağı başından beri belliydi", diyecek türden gelişmelerle karşı karşıya kalmıştık..İlla da referandumda böyle gözle görülen hinlikler olacaktı..Alın işte oldu..

Peki ne oldu? Sonra ne olacak? Ne deniyor?

"Hayır efendim bu referandum meşru değil?" 

Peki ya yapılan diğer eski genel seçim ve referandumlar? Onlar meşru mu? Bu referandumda bu hileler görülebiliyor ama maalesef yargının bağımsız olmadığı ise pek görülemiyor..Görülse bile hep görmezlikten geliniyor ve yapılan genel seçimler ise hep meşru olarak görülmeye başlanıyor..Meşru olarak görülmeye başlanmasının nedeni ise maalesef muhalefet partilerinin tutarsız yaklaşımları olabiliyor..

Çünkü,bu genel seçimler onları meclise sokuyor ve onları adeta 2.adam yerine koymuş olabiliyordu..Meclise adımını atanlar nedense, maalesef ülke gerçeklerini pek görmeye yanaşmıyorlar..Sırf bulundukları konumu kaybetmemek pahasına,ülkenin acı gerçekleri görülmüyor..Acı gerçeklerden kastımızın en önde geleni ise "yargının bağımsızlığını yitirmiş olması" idi..

Çünkü sadece adı demokrasi olan bir ilkeyle yönetilen bir ülkenin yargısının bağımlı olması,o ülkenin adı konmamış bir pembe diktatörlüğün pençesinde olduğu anlamına gelebiliyordu..Her zaman deriz ya..

" "Bağımlı Yargı"nın hüküm sürdüğü ülkelerde,"Bağımlı Yargı"nın el atmadığı hiç bir şey yoktur ki,gücü elinde bulunduranların "gücüne güç" katmasın. "

Bu ülke neden böyle oldu? Neden bu hale geldi? Hiç düşünülüyor mu? Yazık gerçekten..

Ben bu konuda pek fazla konuşmayacağım.Çünkü bu konuda ben daha önce ."Gerçek bir yeni anayasa nasıl olmalıdır?" diye kendi düşüncelerimi açıklamıştım.Bu adresteki yazıyı tekrar okuyabilirsiniz..Umarım bir faydası olur sizlere..

Bağımlı Yargının gölgesi altında yapılan referandum,yeni anayasa ve başkanlık sistemi

Bu arada 2017 referandumu için hazırladığım " 16 Nisan 2017 Referandum Tahlilim.. " yazımı da okuyabilirsiniz..

Son söz olarak,sizlere şunu demek isterim..Her ne kadar ülkede bağımsız bir yargı olmasa da (eğer gerçekten de bu ülke de adil bir yargı sistemi olduğu düşünülüyorsa ki bu çok hayal bir durum),meşruluğu tartışılan bir referandumun ardından açılacak olan bağımsız soruşturmaların içerisine ,2002 sonrası yapılan eski genel seçimler ve referandumlar hakkında da ciddi anlamda soruşturmaların açılması yerinde olabilecektir..2002 sonrası seçim ve referandumların da meşruluğunun (en azından yargının bağımsız olmaması nedeniyle) tartışılır olduğunu bilmemiz gerekir..Saygılarımla..E.Y.

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

6 yorum:

 1. Yargı bağımsız olmayınca, tabii ki, ülkede hiçbir şeyin meşru, adil olmasını bekleyemeyiz:( bu referandum sonucu HAYIR dır. Baktılar ki, kaybediyorlar son anda müdahale ettiler, mühürsüz oyları geçerli sayarak SUÇ işleyerek hayır'ı evet'e döndürdüler. Yine de hırsızlıklarına rağmen İstanbul, Ankara'da kaybettiler. İtirazların sonuç vermesini diliyorum. O 2.5 milyon mühürsüz oyun geçersiz sayılması gerekir.

  Kalemine sağlık arkadaşım.

  Not: Benim yazımın linkini vermişsin çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,aynen dediğiniz gibi "bir ülke de yargı bağımsız değilse,o ülkede hiçbir şeyin meşru olması pek mümnkün değildir.." Tv,de izlediğim sonuç ve gelişmeleri sizin blogunuza yorum olarak eklemiştim..o nedenle verdim yazı linkinizi.. Chp,nin anlık olarak seçsis ile kendi sistemine düşen ve kamuoyuyla paylaşılan verilerinde "Hayır" oyları %51 ile %52 civarında iken ne gariptirki birden bire bu sistemde kesinti/dondurma gerçekleşmesi beni iyice şaşırtmıştı..Daha sonra ise chp sisteminin açıldığında ise hayır oylarının düştüğü görülmüştü..Bu bana biraz garip geldiği için sizin yazınıza yorum olarak bırakmıştım..şimdi sizin sayenizde buraya da ekleme yapmış oldum :)) ben de yorumunuz için teşekkür ediyorum..

   Sil
 2. referandum yalan oldu yaaa :) şimdi artık seçim bekliycez herhaldesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. büyük ihtimalle bi seçim olacak..ya referandumun yenilenmesi ya erken genel seçime gidilmesi yada 2019 genel seçimlerin beklenmesi gerekebilir deep..teşekkür ederim..

   Sil
  2. bu kadar sık seçim olması ülkemizde neyi gösteriyor?

   Sil
  3. bak bu önemli bi nokta..iyi ki söledin..cevabı kısaca şöle olabilir; "içeride başka demokrasi anlayışını uygularsın dışarıda başka demokrasi anlayışını..işte bu üzeri örtülmüş,dış dünyadan kamuflaj edilmiş demokrasi anlayışını bize gösteriyor.." işte bu kadar sık seçimlerin açıklaması budur..

   Sil