23 Mart 2017 Perşembe

Uydu görüntüleri ile her türlü saldırı ve suikast için keşif ve planlar yapılabilir mi?


Akıllara durgunluk veren ve hemen herkesin güvenliğinin tehlike altına girebildiği, üst düzey bir güvenlik risk tahlili..Yoksa hepimizin güvenliği tehlikede mi?

Uydu görüntülerinin "saldırı ve suikastlar" için kullanılması..

Sorulması ve cevaplanması gereken sorular herhalde şunlar olmalıdır?

"Street View -Sokak Görüntüsü" (2) gibi "Uydu Haritaları (Satellite Maps)" teknolojileri ile keşif yapılabilir mi? Terör,saldırı,suikast ve herhangi bir suç eylemi gerçekleştirilebilir mi? Mesela,İzmir adliyesine yapılan saldırıda uydu görüntüleri kullanılmış olabilir mi?

Aklımdan,"Neden olmasın?" diye bir cevap geçiveriyor.. Bu olmayacak bir durum değil ki.. Örneğin Google haritalardan "Street View-sokak görüntüsü"'nü (2)  dolaşırken,bizim evin kapının önünün dahi ne kadar net bir şekilde görülebildiğini farkettiğim de,aklıma ister istemez bu sorular gelmeye başlamıştı..Bu sizin de başınıza gelebilir..

"Uydu görüntüleri,sadece "kamu ve toplum güvenliği" için değil,"normal sıradan vatandaşların güvenliği" için de bir risk haline gelebilir.."

Tanınmış ve ünlü kişilere,normal sıradan vatandaşlara (kişilere) ve topluma yönelik (ve kamusal alanlara)  yapılan saldırı ve suikastların "keşif ve planlamalar"ının uydu üzerinden yapılması sorunu..

Uydu görüntüleri sadece "normal(sıradan)" ve "tanınmış (ünlü)" kişilerin değil,"kamu ve toplum" güvenliği içinde bir risk olabilir..

Tanınmış ve ünlü kişilere;

Sevmediğiniz bir "siyasetçi,iş adamı,sanatçı,gazeteci,yazar" vs tanınmış ünlü şahsiyetlere suikast/saldırı yapabilmek için gerekli olan "yer keşfi ve planlamaların" çok kolay bir şekilde ve zahmetsizce yapılabildiği en kolay! ve en rahat! "keşif ve planlama yolları"ndan biridir diyebiliriz herhalde ..

Normal sıradan vatandaşlara (kişilere);

Hatta bu suikast ve saldırı yöntemleri,sadece tanınmış ünlü kişilere değil,herhangi sıradan normal bir vatandaşa dahi (bu yöntemler kullanılarak) yapılabilir düzeyde olabilir.. Mesela ,sevilmeyen /nefret edilen bir kimseyseniz,sizin de başınıza gelebilir.. Özellikle "siyasi yazılar yazanlar,siyasi görüş ve paylaşım yapanlar,çevresiyle (arkadaş,komşu,akraba,iş yaşamı vs) gibi arası iyi olmayanlar vs gibi" çok sayıda nedenlere sahip olanlar daha çok ön planda olan kişiler olarak gözükürler..

Topluma yönelik (ve kamusal alanlara);

Tabii ki,bu suikast ve saldırılar sadece kişilere özel değil,"topluma yönelik silahlı saldırı eylemleri" şeklinde de olabilmesi mümkündür.. Örneğin İzmir adliyesi saldırısı gibi..

Uydu teknolojilerinin,saldırganlar tarafından kullanılması söz konusu olabilir mi?

Burada bu saldırı ve suikastlar konusunda ele alınması gereken şey,yapılan/yapılacak olan saldırı ve suikastların yapılabilmesi için gerekli olan "yer keşif ve planlamaların" ,uydu haritaları (özellikle de "Street View" gibi (sanki o sokakta dolaşıyor ve geziyor hissi veren) 3 boyutlu panoramik görüntü teknolojileri /bu) teknolojilerin kullanılarak yapılıyor olmasıdır. Tahminimce ele alınması ve üzerinde ciddi bir şekilde durulması gereken şey/durum bu olmalıdır herhalde..

Çünkü,öyleki artık her türlü saldırganlar,"saldırı ve suikast eylemlerini" gerçekleştirebilmek için gerekli olan "yer keşfi ve saldırı/suikast planlamalar"ını,bu "uydu haritaları ve özellikle de street view (sokak görünümü)" vb "UYDU TEKNOLOJİLERİ" üzerinden yapıyor olabilirler..

Ve günümüzde gerçekleştirilen "saldırı ve suikast eylemleri"nin hepsi değil ama büyük çoğunluğunun bu şekilde yapılabildiğini tahmin etmek pek de zor değil..

Cadde ve sokakları sanki oradaymış gibi his veren 3 boyutlu ve panoramik görüntülerle,(saldırganlar açısından kendilerini hiç tehlikeye atmadan!),çeşitli saldırı ve suikast vb suç eylemlerinin plan ve keşiflerinin çok kolay bir şekilde yapılabilmesi,"kamu ve toplum güvenliğini" de ciddi bir şekilde tehlikeye atabilmesine neden olabilmektedir..

Google,Yandex gibi arama motoru şirketlerinin,uydu üzerinden almış oldukları "Harita" ile caddeleri ve "mahalle,sokak" vs gibi kamuya açık herhangi yerleri, 3 boyutlu ve panoramik olarak ,(sanki orada gerçek bir şekilde geziyormuşsunuz gibi his veren) görüntüler elde eden "Google Street View (Sokak/Cadde Görünümü)" teknolojiler;

..insanoğlu için çok faydalı olabildiği gibi herhangi yasal /yasadışı silahlı güçlerin /herhangi kişilerin "suç eylemleri" gerçekleştirebilmesi için bu teknolojilerin kullanıldığı herhangi bir yer ve bölgede çeşitli şekillerde "keşifler ve saldırı ve suikast planları" yapmasını sağlayabilmesine de olanak sağlayabilen ve kamuyu ve toplumu tehtid edebilen bir özelliği de sahiptir.

Uydu görüntüleri yoluyla "suikastlar ve saldırı planları ve keşifler yapmak",artık her saldırgan için gerçekten çok mu kolay?

Bilindiği gibi,bu tip "uydu haritalarını elde etmek ve keşifler yapmak", artık günümüz dünyasında hiç de zor değil.. Binasında interneti bulunan herkes,bu uydu görüntülerine rahatlıkla ulaşabilir. İnternetten rahat bir şekilde "uydu haritaları"na ulaşmak ve dünyayı bu şekilde dolaşmak,keşifler yapmak artık mümkün..

Tabii bu durum özellikle "ulusal ve toplum güvenliğini"de bir  o kadar riske de atabilen bir durum olarak da gözüküyor.

Mesela yukarıda da belirttiğimiz gibi bugün hiç sevmediğiniz bir siyasetçiye,işadamına hatta (bu kişiler illa da bir politikacı ve tanınmış ünlü biri olmasına gerek yok),normal sıradan bir vatandaşa bile (hatta topluma yönelik) çeşitli saldırılar ve suikastlar yapabilmek için;

..saldırı ve suikast yapılacak yer /kişilerin bulundukları ev,dükkan vs gibi konumlarını uydu haritaları kullanılarak bulunması ve oralarda uydu üzerinden keşif ve planlamalar ve daha sonra da saldırı ve suikastların yapılabilmesi de söz konusu olabilmektedir.,

Bu sadece Google maps uydu haritalarına ait bir olgu değil. Yandex maps gibi diğer "uydu harita ve görüntüsü" yayınlamaya izin verilmiş şirketler içinde geçerli. Bu uydu görüntüleri ile özellikle "street view-sokak görünümü" teknolojisi ile,herhangi bir yerin,caddenin,sokağın vb yerlerin özelliklerini keşiflerle elde edebilmek ve buraların bir planını çıkartabilmek mümkün..

Tabii, bu durum insanların gitmek isteyecekleri yerlere çok kolay bir şekilde gidebilmesinin önünü de açarken,ciddi bir şekilde "kamu ve toplum güvenliğini" de tehlikeye atmış olabiliyordu..

Aslında bunları bu şekilde düşünebilmenin nedeni ,"kendi evimin kapısının önünü dahi "uydu haritalarda" açık ve net bir şekilde görünce" gerçekten (bu durumun bizim ve ailelerimizin başımıza gelebileceğini düşünerek,ne kadar çok korkunç bir şey olabileceğini) anlamaya başlamıştım.

Street View çekimlerinin faydaları ve zararları..

Street View çekimleri,"tanıtım,turizm ve yer bulmada kolaylık" vb gibi nedenlerle "insan ve toplumlar ve ülkelerin,şehir ve kasabaların tanıtımı" vs açısından iyi olabilir ancak,saldırganlara keşif ve planlamalar sunabildiği için,kamu ve toplum güvenliği açısından da ciddi anlamda bir risk oluşturabiliyor..

Eğer şehirlerde oturuyorsanız bunun olması çok yüksek bir ihtimal olabildiğini belirtmek gerekir..Çünkü,"street view" görüntü teknolojileri daha çok şehir ve kasabalarda ön plana çıkan bir teknoloji..

İşte "Street View Çekimi"nin yapılışından bir görüntü..


İki türlü çekim yapılıyor; YAYA ve ARAÇ ile..Araç ile yapılan çekimler,genellikle araç ile girilebilecek cadde ve sokak gibi yerler oluyor.Yaya ile yapılan çekimler ise daha çok araçların giremiyeceği yerlerde (meydanlar,dağlar,parklar) vs vs yapılıyor..Yaya ile yapılan çekimlere gönüllü katılanlara yaklaşık 4 bin lira (eski parayla 4 milyar lira) gibi bir maaş veriliyor.. (3)

Eğer bir yerde "street view çekimi" görürseniz,bilin ki,artık sizin mahalle, sokak ve/veya caddenizin de bir "görüntü kimliği"nin oluşturulmak üzere olduğunu anlayabilirsiniz..Tabii bu,adres bilgilerinizin de,"kamu ve toplum güvenliği" açısından teşhir edilmesi anlamına da gelebiliyor..

Mesela aklıma şöyle bir şey geliyor.. Gerçi bu saldırının ,bu nedenden olabildiğini söylemek çok zor. Çünkü,bu konuda yeterince bir bilgi yok..Ben sadece bu tip saldırıların bu şekilde olabileceğini izah etmeye çalışıyorum..Bu açıdan bunun değerlendirilmesi,yerinde olur kanımca..

İzmir Adliye Sarayı Saldırısı olayı..

Bu saldırıda uydu görüntüleri yoluyla keşif yapılmış olabilir mi?

Neden olmasın ki? Aklıma bu da geliyor. Biliyorsunuz.. 5 Ocak 2017'de yerel saatle 16:00 civarı İzmir ilinin Bayraklı ilçesinde bulunan İzmir Adliye Sarayı önünde bombalı araç ile bir saldırı gerçekleştirilmiş ve saldırıda bir polis memuru (Fethi Sekin ) ve bir adliye çalışanı (Musa Can) hayatını kaybetmiş, üçü polis 7 kişi yaralanmıştı. Üç failden ikisi öldürülmüş, biri ise kaçmıştı. (1)

Uydu görüntülerini gezerken ilginç fotoğrafların yanı sıra, bir de bu olay aklıma gelmişti. Acaba diyordum, "Uydu görüntüleri yoluyla,burada önceden keşif yapılmış olabilir miydi?"

"Neden olmasın ki?",diye düşündüm? Çünkü,saldırıyı haber veren haber kaynakları,saldırganların "saldırıyı yapmadan önce ,adliye önünde keşif yaptıklarını" izah ediyorlardı. Peki,bu keşif nasıl olmuş olabilirdi? Bilemiyorum..

Belki,adliyeyi (yerinde) "normal bir vatandaş,adliye çalışanı,avukat,savcı,hakim vs" görüntüsünde yada bunların yardımlarıyla vs keşif yapmış olabilirler..

Yada kendilerini "şüphe çekecek ve tehlikeye atacak" şekilde değilde (yani adliye önüne gitmeyip),bunu "uydu görüntüleri" yoluyla yapmış da olabilirler..Örnek vermek amacıyla size bazı "uydu görüntüleri vereceğim.

Bakın bu resim saldırı sonrasında,haber servisleri tarafından çekilen/yayınlanan saldırının yapıldığı yer görüntüsü (2 numaralı resim) ile gene saldırıdan yaklaşık 2-3 ay sonra uydudan çekilen aynı yerin görüntüsü (1 numaralı resim)..

Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

NOT: Tabii uydu görüntüleri,anlık görüntüler değil..2014-2015-2016 versiyonlu uydu görüntüleri..1 numaralı görüntü "uydu görüntüsü -street view" teknolojisi kullanılarak elde edilen görüntüdür..Bu görüntü saldırıdan yaklaşık 2 ay sonra (yani bugün 23.03.2017) street view ile elde edildi..2 numaralı görüntü ise saldırı sonrasında çekilen görüntü..Ne demek istediğimi anlayabilmek için yazıyı okumaya devam edin..

Örnek olsun diye,uydu görüntüsü (Street View) ile bir deneme keşif yapalım :)

Aşağıda, saldırının yapıldığı İzmir Adliye sarayının C kapısının önü olan "street view" görüntüsünün adresi olan bir link var..Buradan siz de bakabilirsiniz..Google amca,siz zahmete girmeyeseniz diye,"street view" ile panoramik bir görüntü ile gezmenizi sağlamış! :))

İzmir Bayraklı Adliye Sarayının C kapısının Önüne,"Street View" görüntüleri ile bir gezinti;  GİT

Siz de bu adrese giderek,tıpkı benim gibi "burayı rahat bir şekilde gezebilir ve saldırının nasıl gerçekleştirilmiş olabileceğini",düşünebilirsiniz..Burayı gezdiğinizde,İzmir Adliyesinin etrafını çok yakın bir şekilde gezebiliyorsunuz..

NOT: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu street view görüntüleri anlık görüntüler değil,sanmıyorsam 2015 yılına ait görüntüler olmalıdır..

Biz "evet,bu şekilde olmuştur!" demiyoruz,çünkü bilemiyoruz..Sadece "bu şekilde de mümkün olabilir..",mantığını dile getirmeye çalışıyoruz..Düşünsenize bir kere..

Eğer bizler böyle bir şeyi çok kolay bir şekilde elde edebiliyorsak,saldırı içerisinde olanların bunları elde etmemesi mümkün olabilir mi hiç?

Uydu Haritası ile Street View arasındaki fark..

Kafanız karıştıysa,size uydu haritası ile Street View görüntüleri arasındaki farkı anlayabilmek için bir görüntü daha vereyim;

                                   Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

Bakın,burada 1.resimdeki "street view-sokak görünümü" teknolojisi kullanılarak elde edilen bir görüntü..Diğeri ise (2) uzaydan görebildiğimiz bir uydu haritası teknolojisi..

Yani,umarım ne demek istediğimi anlamış olmalısınız..Başka bir şey aklıma gelmiyor..

Bunlar da,Street View görüntüsü kullanılarak elde edilen,harika resimler;

İzmir Büyükşehir Belediyesi(İBB)'nin cadde kenarından uzak açısı 1;

                                   Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

İBB'nin cadde kenarından yakın açısı 2;

                                     Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

İBB'nin köşeden ve cadde kenarından yakın açısı 1;

                                       Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

İBB'nin köşeden ve cadde kenarından uzak açısı 2;

                                     Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

Filipinler,Manila'da bir sokağı gezerken :) karşılaştığım ilginç bir manzara..

                                     Resmi net ve büyük görmek için,resme tıklayın..

Hızla dünya değişiyor..Türkiye'de bu değişen dünyaya ayak uydurmak zorundadır..

Burada vurgulamak istediğimiz başka bir şey de,bu konuda güvenlik önlemlerinin her alanda alınmasını sağlayabilmektir..Dünya hızla gelişiyor ve değişiyor..Hızına ulaşmak imkansız gibi..Ülkelere düşen görev,hızla gelişen ve değişen teknolojiye ulaşmaya çalışabilmek ve güvenlik önlemlerini olabildiğince en iyi şekilde alabilmektir..Sevgi ve saygılarımla..

Kaynaklar:
-----------------
(1) : 2017 İzmir saldırısı ;  https://tr.wikipedia.org/wiki/2017_%C4%B0zmir_sald%C4%B1r%C4%B1s%C4%B1 ; Erişim Tarihi: 23.03.2017

2) : Google Street View ;
Google Maps ve Google Earth teknolojileri ile bütünleşik olarak dünyadaki birçok kamuya açık alanlardan caddeler boyunca panoramik görüntülerin izlenebilmesini sağlayan teknoloji servisine verilen isimdir.
 https://tr.wikipedia.org/wiki/Google_Street_View ; Erişim Tarihi: 23.03.2017

3) :  Google Street View Trekker İstanbul'da.. :
Teknoloji devi Google’ın haritası için sokakları 360 derece görüntüleleyen kameralı sırt çantasını takana 4 bin TL maaş veriyor.
http://www.sonmansethaber.com/google-street-view-trekker-istanbulda/7165/  ; Erişim Tarihi: 25.03.2017

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

6 yorum:

 1. Tabii ki mümkün diye düşünüyorum, teknoloji geliştikçe maalesef kötülerin işi daha kolaylaşıyor:((

  YanıtlaSil
 2. Yazınızla birlikte düşünmemek elde değil, teknoloji insanların hayatını kolaylaştırmak ve onların mutluluğunu sağlamak için değil, sanki dünyanın dolayısıyla insanlığın,canlılığın yok olması için her geçen gün hızına yetişemediğimiz şekilde ilerleyen bir şey oldu. O sebeple düşüncelerinizde haksız sayılmazsınız... Saygılarımla

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısınız Tülay hocam..aynen katılıyorum..teşekkür ederim..

   Sil
 3. Doğruluk payı var. Bu tür kötü kullanımı durdurmak için yetkililer bir çözüm geliştirmeli.
  Bu arada yazıyı tekrar okuyup çalışma mantığını iyice öğreneyim. Hikaye yazdığimdan farklı bir havası olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt,sizin dediğiniz de doğru..bence de yetkililer bir çözüm geliştirmeli ..hikaye yazmanıza sevindim,umarım bu konu ,hikayenize yardımcı olur..teşekkür ederim..

   Sil