19 Mart 2017 Pazar

Facebook'un Kirli Çamaşırları


Bu bayağı uzun bir makale yazısı oldu. Konu başlığını "Facebook'un Kirli Çamaşırları" olarak ele almamızın nedeni vardır.Çünkü bu kirli çamaşırların için de her şey var."Facebook hesabımıza giriş yapamamazın nedenleri,Facebook'taki büyük güvenlik açıkları,Facebok'un cia,fbi,m16 gibi gizli örgütlerle işbirlikleri ve bunların gizli faaliyetleri" vs vs..Biraz karışık oldu ama dahası da var..

Önemli : Facebook yönetimi tarafından haksız ve hukuksuz bir şekilde FB hesabıma girişimin engellediğine dair okuyucu ve arkadaş çevreme yapmış olduğum önemli duyurum: ÖNEMLİ UYARI

Aslında ben bu yazıyı,Facebook (FB) hesabıma uzun bir süreden (16.03.2017 tarihinden) beri giriş yapamıyor olmam nedeni ile hazırlıyordum.. Yani FB yönetimi ile iletişime doğru dürüst bir şekilde geçememem yani onlarla irtibat kuramamam ve kurduğumda bile bana FB hesabımı geri vermemeleri nedeniyle ,başımdan geçenleri yazıp,buraya bir bilgi olsun diye aktaracaktım..Yani kısacası,sadece FB hesabımla ilgili bir sıkıntıyı hazırlamaya çalışıyordum..

Facebook'ta büyük güvenlik açığı mı yoksa bilmediğimiz başka durumlar mı var?

Facebook,kullanıcıların profil ve güvenlik ayar bilgileriyle mi oynuyor?

Ama öyle ki,bu durum çok can sıkıcı olmaya başlamıştı..FB yönetimi (/sistemi) ,hakka ve hukuka aykırı bir şekilde benim kullanıcı profil ve güvenlik ayar bilgilerimle oynayarak,telefonla giriş seçeneğim olan ve ayarlarımda kayıtlı "kayıtlı telefon numaramı" silip kaldırmış ve benim FB hesabıma giriş yapamama neden olmuş ve benim ciddi oranda mağdur olmama sebep olmuştur..

Bu davranış kabul edilebilecek bir davranış değildir..Hakka ve hukuka aykırı bir durumdur..FB yönetimi /sistemi ,hangi hakka dayanarak benim hesabımdaki bilgilerle oynamalar yapabiliyor,kayıtlı telefon numarayı silip kaldırabiliyor? Bu akıl alacak bir durum değildir..

Ben kayıtlı telefon numaramı silmedim..Kayıtlı telefon numaramı silen Facebook'un taa kendisidir..

İnterneti bu konuda dolaşınca,aynı şeylerle karşılaşan çok sayıda kullanıcıların yorumlarıyla karşılaşmıştım.Onların çoğu,kayıtlı telefon numaralarını silip silmediklerini hatırlamadıklarını belirtiyorlardı. Ancak ben kayıtlı telefon numaramı kesinlikle silmemiştim..Neden sileyim ki? Ben bu tür güvenliği yetersiz olan sosyal paylaşım sitelerinde,güvenliğe önem veren bir insanım.."İki aşamalı doğrulama" için,telefonumun burada kayıtlı olması gerekiyordu.Ve ben de öyle yapmıştım..Ancak FB,kayıtlı telefon numaramı hukuksuz bir şekilde silip kaldırmıştır..

FB'un hackerlardan ne farkı kalıyor ki?

FB,bu tür davranış ile siz ne anlarsınız? Ben ne anladıysam siz de onu anlamış olmalısınız..Sizin hesabınıza,sizden habersiz FB'in girip,hesaplarnızda değişiklikler yaptığınızı bir düşünün..İnsanın aklına ne gelebilir bu durumda? Bu hareketi yapan,başka şeyler de yapamaz mı?

Mesela şöyle bir şey; " Biz istersek ,hesabınızı bu şekilde kullanarak, "terör,yasadışı eylemler,çocuk pornografisi" vs gibi her türlü suç eylemlerini dahi yapabilir /birilerine (hesabınızı birilerinin almasına müsade ederek) yaptırabilir ve bunları sizin üzerinize kolaylıkla atabiliriz..Mahkemeler ve hapislerde sürünüp durursunuz..Kimse de bize hesap dahi soramaz!! " gibi bir durum..Gerçekte belki böyle bir yaklaşım olmayabilir..Ama yapılan bu hareket bize bu algıyı çağrıştırıyor,ister istemez..

Yani ne demek istediğimi anladınız mı? Başka nasıl bir anlamı olabilir ki? Bu ne kadar çok korkunç bir durum..Açıkçası böyle bir durumda hacker'lara bile iş kalmıyor gibi! FB'un hacker'dan ne farkı kalıyor ki?

Tabii ki,ben bunu FB yönetiminin yaptığını iddia etmiyorum..Eğer bunu FB yönetimi yapmadıysa,peki kim yaptı? FB'un kendi sistemi mi? Bunun da bilinmesi gerekir?

FB,açıkları bulduk diye bize ödül mü verir yoksa bize dava mı açar?

Daha bu konuda anlatacağım çook uzun bir yazı var..Bu gerçekleri  anlatmaya mecbur kaldım..Tüm bunlar "FB yönetimi ile mi yoksa FB sistemi ile mi alakalı yada ciddi bir FB güvenlik açıklarından biri midir,bilemiyorum..Eğer FB açığıysa bu sorunlar; FB,bu açıkları bildirdiğimiz için bize ödül verir mi acaba :)) yoksa bu gerçekleri yazdık diye bize dava mı açar,bilemiyorum artık orasını..

Dava açarsa eğer,ben bu işlemin kasti olarak FB yönetimi tarafından yapıldığını anlamış olurum..Başka türlü bu sorun hakkında, aklıma başka bir şey gelmiyor..Dava açılırsa eğer,ben de onlar için dava açarım artık..Çünkü,kayıtlı telefon numaramı ben silmediğim ve izin vermediğim halde,benim profil ve güvenlik ayar bilgilerime girilip,(kaytlı telefon numaramın) silinip kaldırılarak,benim FB hesabıma bilinçli olarak girememe neden olmuşlar ve özgürlüğümü elimden alabilmişler ve ciddi anlamda benim mağdur olmama sebep olabilmişlerdir..

Ya FB hesabım kullanılarak ciddi bir suç işlenirse? Bunun hesabını kim verecektir? Bu nedenle ciddi anlamda mağdur olduğumu belirtmek isterim..Tabii,sadece bunlar değil..Daha anlatacağım çok şey var bu konuda..

FB güvenliği,abartılı bir güvenlik prosüdürü mü?

Yani ne diyeyim artık adeta facebook ile başımız belada..  Hesabımıza saçma sapan gerekçelerle ulaşamıyoruz şu sıralar..Facebook'un abartılı güvenliği /güvenlik açıkları..Ve facebook'un bazı hukuksuz uygulamaları..(yukarıda da kısaca açıkladım; tam detayını da aşağıda açıkladım) Bu hukuksuz uygulamaları mutlaka okumalısınız..Sizin de başınıza gelebilir..


İşte facebook tarafından haksız bir şekilde engellendiğim yukarıda gördüğünüz sayfa benim sayfam.. Bakın bu da adresi: YazarYildirim  Sadece kitaplarımı tanıtıyor ve blogumda olduğu gibi bazı siyasi paylaşımlar yapıyordum..Paylaşım dedikse,nasıl blogumda kendi düşüncelerimi paylaşıyorsam,aynı şekilde burada da kendi düşüncelerimi açıklıyordum..Yani öyle aşırı düşünceler değil bunlar..Normal siyasi düşünceler işte..Beğenen beğenir beğenmeyen beğenmez..Düşüncelerim bu şekilde..

Acaba diyorum,bu düşüncelerim birilerini rahatsız mı etti? Tabii bu da mümkün olabilir..Neden olmasın ki? Herneyse..

Arkadaş listem de öyle yabancı listeler değildi..Çoğu yakın tanıdıklarımdı..FB sayfası olanlar,kontrol edebilirler..Ama buna rağmen FB yönetimi haksız ve hukuksuz bir şekilde benim FB hesabıma girmemi engelleyebildi..Hem de saçma sapan gerekçelerle..Bunları detaylarına kadar açıklayacağım..

Yani facebook,güvenliği öyle bir abartılı hale getirmiş ki,3-4 gündür facebook sayfamıza dahi giriş yapamıyoruz. Herhalde "giriş onayı" sorunu ile alakalı olmalı. Ama ben hiç zannetmiyorum.. Üstelik mail adresim ve telefonum da kayıtlı ve onaylıydı. Ama şimdi "kayıtlı telefonun yok!" diyor ve kendi hesabıma girmeme izin verilmiyor. Bu ne saçmalık bi türlü anlayamadım?! Benim kaytlı telefon numaramı silen FB yönetiminin ta kendisi..Hem suç işliyr hem de benimle adeta dalga geçiyor..

Sizin de kafanızın karıştığını tahmin ediyorum..En iyisi tüm olup bitenleri taa baştan anlatayım..Belki birileri bu konuda bana yardımcı olabilir..

Yıllar önce Facebook (FB) sayfası açmış ve sonra kapatmıştım..

Bundan yıllar önce (tam hatırlayamıyorum ama şu an 10-15 sene olmuştur herhalde) facebook,ta (facebook,a güvenemediğimden,yani güvenlik nedeniyle) "soyisim aynı,isim farklı" olarak bir sayfa açmıştım. Ancak o zamanlar facebook hiç hoşuma gitmemişti. Ve kısa bir süre sonra da facebook sayfamı kapatmıştım! Tabii kapatmadan önce "ne olur ne olmaz,facebook,a güven olmaz!" diye tüm yüklediğim resim vs içerikleri önceden silmiştim. Ara sıra girip kontrol ediyordum. "Acaba kaldırıldı mı?" diye.. Gerçekten de giremiyodum..Kapatılmış gibiydi..

Yıllar sonra kapattığım FB sayfam,silip kaldırdığım içeriklerimle birlikte tekrar geri gelmişti.. Adeta şoktaydım..

Sonra uzun bir süre girmedim ve aradan yıllar geçti. Facebook,a tekrar giriş yapmak istedim. Tabii ben de halen duran eski facebook sayfam ve şifrem aklıma gelmişti. Tüm içeriklerimi silmiş ve facebook sayfamı kapatmıştım. Yani facebook sayfamı kapattığımı ve tüm içeriklerimi silip kaldırdığımı düşünüyordum. "Tekrar bir kontrol edeyim",dedim. Ve inanamadım. Facebook sayfama eski şifrem ile tekrar giriş yapabilmiştim. Ve üstelik yıllar önce silip kaldırdığım resim vb tüm içeriklerim de aynen yerinde duruyordu. İnanamamıştım! Bu nasıl oluyordu,hala bir anlam veremiyodum.. Adeta şoktaydım!

Yıllar önce silip temizlediğim resim vb tüm içeriklerim yerinde duruyordu. "Sanki silip kaldırmamışım; sanki öylecene bırakmışım!" gibiydi. Ya gerçekten,ben bile şu an kendimden şüphe etmeye başlamıştım! "Acaba silip kaldırmamış mıydım? Hesabımı kapatmamış mıydım?" diye..Ama bu mümkün değildi.. "Ben üyeliğe son verdiğim/kapattığım/iptal ettiğim herhangi bir yerin bir adres,sayfa,üyelik vb" gibi durumları,eğer unutmazsam genellikle "şu tarihte kapattım /kapatıldı" diyerek,bir not alırdım.. Kapattığıma adım gibi emindim. FB sayfamın,silip kaldırdığım içeriklerimle birlikte gelmesi, benle ilgili bir sorun değildi..

Facebook'un SİYASİ YAKLAŞIMI..

Yeri gelmişken şunu da söyleyeyim..Sizin de bildiğiniz gibi FB,açılan sayfaları tamamen kapatmaz. Sadece dondurur. FB sayfalarının tamamen kapatılması ile ilgili çok sayıda makaleler var ama bunlar tamamen geçerli bilgiler değildir..FB isterse silinen ve kapatılan sayfaları istediği zaman tekrar açabilir. Ve bundan sizin haberiniz dahi olmayabilir. Bunu,silinen sayfaları yıllar sonra tekrar açmaya çalıştığınız da anlayabiliyorsunuz.. Çünkü,daha önce de söylediğimiz gibi sayfalar tamamen kapatılmıyor. Sadece donduruluyor..

Siz kapattığınızı düşünürsünüz ama yıllar sonra bir bakmışsınız(tıpkı bizim gibi) sayfanız,sildiğiniz içeriklerle birlikte tekrar geri gelmiş!  O zaman bizim gibi böyle şoka girebilme ihtimaliniz de söz konusu olabilir..

Yurt dışı kaynaklı sosyal paylaşım siteleri (SPS) ve gizli örgütler..

Tabii,bu durum sadece ABD ve İngiltere gibi AB ülkelerinde yaşıyor ve oraların vatandaşı iseniz geçerli olmayabilir. Çünkü,buralarda Facebook,Twitter,Youtube gibi sosyal paylaşım sitelerine (SPS) ceza verebilecek çok kuvvetli yasa ve kanunlar mevcuttur. Ama bu durum (özellikle de Türk iseniz ve Türkiye'de yaşıyorsanız),(SPS)'lerin kurallarının bu ülke vatandaşlarına uygulanmasını etkilemez.

Bunun nedeni de büyük ihtimalle "yurt dışı kaynaklı (SPS)'lerin kontrolünün ("bulunduğu ülke (/ülkeler) deki siyasi yönetimlerin de olması ve) bu ülke yönetimleri ile işbirliği içerisinde olmasından kaynaklıyor olabilmesidir... Bu ülke yönetimleri ne isterlerse, yurt dışı kaynaklı (SPS)'ler onları yerine getirmek zorundadır. Yurt dışı kaynaklı (SPS)'ler, yönetildiği ülkelerin kural,kanun ve her türlü siyasi karar ve çıkarlarına uymak zorundadır..

Yurt dışı kaynaklı bu tür sosyal paylaşım siteleri (SPS),kontrol edildiği bu ülke yönetimlerin; başka ülkeler konusunda alabilecekleri ,<o ülkeleri ve ülke vatandaşlarını ciddi anlamda etkileyebilecek> "olumsuz siyasi kararları"nı da yerine getirmek zorundadır.

Mesela, "Atatürk,Hz.Muhammed(sav)" gibi önemli kişilere karşı yapılan "hakaret,tehtid,küfür gibi" bir içeriğin, yurtdışı kaynaklı bu SPS'ler  tarafından engellenmemesi,bu SPS'lerin <yönetildiği ülkelerin siyasi yönetimleri tarafından> kontrol edildiğinin bir göstergesi olabilmektedir. Yani aslında bu durum tamamen siyasi (ve hatta biraz da ırkçı) bir yaklaşımdan başka bir şey olarak gözükmemektedir..

Bu düşünceme karşı gelenler varsa,onlara sorum şöyledir;

" Facebook,twitter ve youtube gibi yurt dışı kaynaklı SPS'lerin Türkiye'de neden resmi bir büroları yoktur? "

Hemen söyleyelim.. "Çünkü,SPS'lerin yönetildiği ve kontrol edildiği ülkelerin "siyasi çıkar ve kararlarından dolayı" bu mümkün olmamaktadır. " Gerisi hepsi hikayedir.

NOT: Bu anlattığım durum sadece Facebook'u ilgilendiren bir durum değildir..Aynı durumlar Twitter,Youtube gibi yurt dışı kaynaklı diğer SPS'ler içinde geçerlidir..Bu SPS'leri de,bulunduğu ülkelerin yönetimlerin kontrolü altındadır ve o yönetimlerin siyasi kararlarına (ve kanunlarına) uymak zorundadır..

Mesela "bu ülke yönetimlerinin Türkiye aleyhine alabilecekleri açık /gizli siyasi kararları (örneğin ülkeler de provakatif eylemlerin yapılması için o ülkeler de yaşayan kişi ve grupların yasadışı içerikler paylaşım yapmalarına engel olmamak gibi) uygulamak" da bunlardan biridir..

FB Yönetimini ulaşmak mümkün değil..Sanki bulunamaz hint kumaşı..

Neyse kaldığımız yerden devam edelim. Kapattığım FB sayfam,sildiğim içeriklerimle birlikte geri gelmişti. Nasıl oluyordu bu? Bilemiyordum. Bunun, neden böyle olduğunu öğrenmek istemiştim. Kapattığım ve sildiğim içerikler neden geri gelmişti? Bunu,facebook yönetimine bildirmek istemiştim. Ancak FB'un Türkiye'de hiçbir bürosu vs yoktu ki. Kiminle irtibata geçecektim?

FB'un "yardım bölümleri" vardı ama orada yardım eden insanların bu konularda yeterli bir bilgiye sahip değillerdi. Ve üstelik bunlar "yetkili kimseler" de değil gibiydi. Üstelik onlar Türk müydüler,yabancılar mıydı ve gerçekten bu yabancılar türkçe biliyorlar mıydı,bunlar da halen bilinen şeyler değil..Yani verecekleri bilgiler,"FB yönetimini bağlayan bir durum değil" gibi bir şeydi..

Üstelik FB yardım bilgileri farklı,uygulamalar ise farklı yöndeydi..

FB sayfasında,yardımla ilgili her türlü bilgi vardı ama bunların hiçbiri adeta işe yaramayan bilgilerdi. Çünkü,bilgilerin uygulanması,sorunlarınızı çözmenize yardımcı olmuyordu. Bilgiler başka bir şey açıklıyor,uygulamalar ise başka şeyler size gösteriyordu..Böyle saçma sapan bir durum vardı.. Sanki bilinçli bir yaklaşım söz konusu gibi idi..

Yukarıda da anlattım..Eğer özellikle de Türkseniz FB gibi SPS'lerinde "derdinizi anlatabileceğiniz ve derdinize çözüm bulabileceğiniz yetkili bir merci" bulmanız tam olarak söz konusu bile olamamaktadır..

Ayrıca FB Yönetimine ulaşabilecek herhangi bir iletişim özellikle de e-mail adresi"  bile yoktu.. Aslında vardı ama onlar da "geçerli olmayan ve manuel" bir posta adresleri idi.. Bunlar bildiğim kadarı ile ( info@ , privacy@, ip@, disabled@, ve appeals@ ) şeklinde idi.. Onlar da sanmıyorsam "reklam vs" gibi "para kazanma" ile ilgili birer mail adresleriydi herhalde.. Tam olarak bilgim olmadığı için anladığım kadarı ile sadece bu konularda yazım yapabiliyorsunuz..

Diğer sorunlarla ilgili yazımlar yapmanız,size "sorununuzun çözümü konusunda" ,sizi tatmin edici şekilde geri dönüş yapılmasını garanti edeceklerini pek sanmıyorum..Ben bunların birkaç tanesini denedim ama  sanki mailler gitmemiş gibi hep geri dönüş yapılarak "üzgünüz" gibi açıklamalarla geçiştirmeler yapıyorlardı..

Yani doğru dürüst bir email adresi ve iletişim kurabileceğimiz yetkili bir kişi /yer dahi yoktu. Türkiye'de herhangi bir bürosu da yoktu. Olsaydı çok farklı olurdu herhalde... Ama maalesef yok.. Neden yok? Ee anlattık onu..Ülkelerin siyasi çıkarları söz konusu..

Bu da gösteriyor ki,diğer SPS'ler gibi FB'da ülkelerin kontrolü altında ve  bu durum da tamamen "siyasi bir yaklaşım"dan başka bir şey olarak gözükmüyor..

NOT: Bu yukarıda anlattığım durumlar,sadece sonradan el konulan FB hesabıma girebilmem için başvurduğum durumlardı.Yıllar önce kapattığım FB sayfamın tekrar geri açılması için değildi.. O farklı bir durumdu..

Yıllar önce kapatmış olduğum FB hesabımı yeniden kullanmaya başlamıştım..

Neyse..Elimiz kolumuz bağlı olduğu için artık başka yapacak birşey yoktu..FB sayfamı yeniden kullanmaya başladım..Peki ne olacaktı bizim bu durumumuz? Ne yapacaktık şimdi bu konuda? Tabii ki hiç bir şey yapamamıştık..Elimiz kolumuz bağlı idi bu nedenlerle.. Yapacak hiç bir şeyimiz yoktu bu durum için..Yani bu nedenle hiç oralı bile olmadım.

Madem facebook,eski FB sayfamı kapatmamı ve içeriklerimi silmemiş,ben de facebook sayfamı yeniden sanki hiç kapatmamışım gibi kullanmaya devam edeyim dedim...Başka çarem de yoktu zaten..

Peki ya,birileri benim bu hesabımı kullanarak herhangi bir suç işlemiş ise? O zaman ne olacaktı? Bilemiyorum artık..Ben hesabımı kapatmıştım.. Bunun tekrar açılması,tamamen FB yönetiminin sorunudur..Kullanıcılar tarafından kapatılan hesaplar nasıl oluyorda,kullanıcıların izni olmadan tekrar açılabiliyor ki? İnanın bu tür şeyler,kullanıcıların ciddi anlamda mağdur olabilmesinin yolunu açabilmektedir..Sadece FB yönetimi değil,diğer SPS'ler de durum aynıdır..Tüm sorumluluklar,bu SPS'lerin yönetimlerdedir..

Eski içeriklerimi tekrar sildim ve ayarları,profil bilgilerini değiştirdim..

Ancak,eski yüklemiş olduğum resim vs içeriklerin hepsini tekrar sildim.."Takma adımı" sildim ve bu sefer,"gerçek adımı" yazıp değiştirdim. Ancak facebook'a halen güvenemediğim için "doğum tarihimi" farklı olarak bıraktım.Aslında onda da biraz değişiklik yapmıştım. Ama bu da farklıydı.. Hala bile güvenemiyordum facebook'a çünkü..

Sonra yeni telefon numarası ekledim. Email adresimi ise öylecene bıraktım. Onda bir değişiklik yapmadım. Ve her ikisini de FB'a onaylattım. Artık onaylı bir telefonum vardı. Email zaten daha önceden onaylıydı ancak onu da bir sorun çıkmasın diye tekrar onaylattım.

Kafa karıştıran ve kullanıcıları mağdur edebilen FB Güvenlik Ayarları..

FB'a giriş ile ilgili "giriş onayı" konusunda ciddi sorunlar (/açıklar) var gibi..

Profil ve diğer ayarlar kısmında ufak değişiklikler yaptım. Şu "giriş onayı" ile ilgili bir durum vardı burada. Bu konuda ayarlar kısmında çok kafa karşıklığı vardı. Zaten sorunda sanmıyorsam buradan kaynaklanıyor olabilirdi..FB'a "tarayıcı,telefon,2 aşamalı doğrulama, email,çerezler,mobil cihazlar,işletim sistemleri vb" ile "giriş yapma" konusunda öyle çok seçenek vardı. Ki iyice kafam karışmıştı..

Galiba FB'un "iki aşamalı doğrulama"sında sıkıntısı vardı.. Abartılı güvenlik önlemi..

Ben aslında FB'a tıpkı google'ın gmail'e giriş için getirmiş olduğu "iki aşamalı doğrulama" güvenliğinin olmasını istiyordum. Gmail'e giriş yaptığımız zaman,<bir başkasının gmail hesabımıza girmesini engelleyebilmek için> cep telefonuna "doğrulama kodu"nun gelmesi ile gmail hesabımıza (bu kod ile) giriş yapabiliyorduk. Bu olmadan,gmaile giriş yapamıyorsunuz.

Bunun olabilmesi için de,gmail ayarlar kısmından "telefonunuzun onaylı" ve "2 aşamalı doğrulama" seçeneğini aktif (yani onaylı) hale getirmeniz gerekiyordu.Benim ki aktifti ve her giriş yaptığımda,telefonuma bir kod geliyordu. Bu şekilde gmail hesabıma giriş yapabiliyordum. Sadece gmail değil blogger hesabıma da bu kodlarla giriş yapabiliyordum..

FB,öyle abartılı güvenlik önlemi almış ki,"aynı bilgisayardan ve o bilgisayardaki silinmemiş çerezler ile birlikte giriş yapmayı" şart kılıyordu..

İşte bu güvenlik nedeniyle FB'ta da bu "iki aşamalı doğrulama"nın olmasını istiyordum. Aslında böyle bir uygulama vardı ama biraz kafa karıştırıcıydı. Facebook,bu "giriş onayı"nın biraz da sanmıyorsam bilgisayardaki çerezlere bağlamış gibiydi. "Çerezlerin silinmiş" olması,facebook,ta ciddi sıkıntı yaratıyordu.. Aynı durum gmail vb içinde geçerli idi. Ancak onlar özellikle de gmail,bu konuda pek sıkıntı yaratmıyordu.

Telefonla doğrulama kodu yeterliydi aslında..Çerezlere ne gerek vardı ki?

Çünkü,cep telefonu zaten kayıtlıydı. Telefona gelen "doğrulama kodu" bunun için yeterliydi. "Çerezler /başka bir pc vb cihazlarla giriş yapılması" ile ilgili bilgilere ne gerek yoktu. Ama FB,bu konuda ciddi anlamda sorun çıkartıyordu. Adeta "silinmemiş çerezleri ve aynı bilgisayardan giriş yapmayı! şart koşuyor" gibiydi. Böyle bir saçmalık vardı..

Facebook'un hukuksuz girişimleri..

FB, kullanıcıların "profil bilgileri ve ayarlarkısmında izinsiz olarak değişiklikler yapabiliyor mu? Buna hakkı var mıdır? Yoksa sorun FB sisteminde midir?

Cevaplanması gereken soru şu: 

"FB,haksız ve hukuksuz bir şekilde kullanıcıların hayatını alt üst edebilecek şekilde,onların izni olmadan "profil bilgileri  ve ayarları" ile oynayarak buralar da ciddi anlamda değişiklikler yapabiliyor mu?"

Bu çok kafa karıştırıcı bir durumdu..Yoksa FB sisteminde mi sorun vardı? Anlaşılan "FB,güvenliği iyice abartmış" durumda gibi idi..Öyle ki,bu nedenle giriş yapamadığınız ve size "aynı bilgisardan giriş yapmayı deneyin!" dediği halde,aynı bilgisayardan giriş yapmanıza rağmen, sizin FB sayfanıza giriş yapmanıza izin vermiyordu.

Üstelik FB,kayıtlı cep telefonu numaranız olduğu ve bunu silmediğiniz halde size, "kayıtlı cep telefon numaranız yok!" diyerek ,onaylı cep telefonu numaranızı izniniz olmadan haksız ve hukuksuz bir şekilde FB sayfanızın ayarlar kısmından silmiş /kaldırmış olduğunu farkedebiliyordunuz.. Ve maalesef bu durum benim başımdan geçti onları tek tek anlatacağım..

Oysa ki ben "onaylı cep telefonumu" hiçbir şekilde silmemiştim.. Böyle bir uyarı ile karşılaşınca şaşırdım ve anladım ki;

".. FB, kullanıcıların izni olmadan ,kullanıcıların profil bilgileri ve ayarları ile oyanamalar yaparak,kullanıcıların hayatlarını altüst edebilecek şekilde değişikliler yapabiliyordu.." 

Bu durumu ben böyle anlamıştım yoksa FB sisteminde mi sorun (açık) vardı? Bilemiyordum.. Ancak gene de "kullanıcıların başına bir şey gelirse bu nedenle,Facebook yönetimi ciddi anlamda bundan sorumludur.." diye düşünemeden edemiyor insan..

Bunun başka bir açıklaması olabilir mi ki? FB sisteminde mi bir sorun var? Bilemiyorum ama sistemde sorun bile olsa,FB'un bu şekilde kullanıcıları zor bir durumda bırakması kabul edilemez bir durumdur..Bu nedenden dolayı,kullanıcıların başına birşey geldiği zaman bunun sorumlusu kim olacaktır? Tabii ki,FB yönetiminin kendisidir..

Aslında bu durum gerçekten çok korkunç bir durumdu.. Düşünsenize böyle bir durumda,başınıza ne haller gelebileceğini?

Peki ne oldu da böyle oldu?

"Giriş onayını" ve  "iki aşamalı onay kodunu" işaretledim.Ancak..

Anlatmaya devam edeyim.. Yukarıda da anlattım FB'un güvenlik prosüdürleri,kullanıcıların kafasını karıştırabilen ve onları her yönden ciddi anlamda mağdur edebilen bir sisteme sahipti..Kaldığımız yerden devam edersek;

Facebook sayfamı yeniden giriş yaptıktan ve ayarlarda değişiklikler yaptıktan sonra,FB sayfasını kullanmaya başlamıştım.. İşte bu FB ayarlar kısmında da,"iki aşamalı doğrulamayı" açmak istemiştim. Açtım da zaten..

Bir de "giriş onayı" konusunda diğer seçenekler de vardı. Doğrusu ben onlardan hiçbir şey anlamamıştım. Çerezlerden,aynı ve farklı cihazlardan,ip adreslerinden vs vs..bahsediyordu..Bunlar güzeldi,iyiydi aslında..Hiç değilse,size bilgiler veriliyordu bu şekilde..Hatta "aynı bilgisayardan" girmeme rağmen, "farklı bir bilgisayardan giriş yapıldı!" deyip  "Bunu siz mi yaptınız?" diye sizden onay bile istiyordu..Bu açıdan iyiydi. Ancak sanmıyorsam bu duruma biraz çok abartılı yaklaşıyordu..

Ben "giriş onayı"ndan maksat neydi onu pek anlamamıştım ama "giriş onayı" kısmını da bu şekilde işaretlemiştim.. Çünkü,"giriş onayı" konusunda çok farklı seçenekler vardı ve hepsi adeta birbirleri ile bağlantılı gibi idi..Birini işaretlediniz mi,diğerlerinin "kaldırılıp kaldırılmayacağı" konusunda size bir bilgi verilmiyordu..Yani sanki hepsi birbirleri ile bağlantılı gibi bir durum içeriyordu..

Zaten ben hatırladığım kadarı ile sadece "iki aşamalı doğrulama" kısmındaki "giriş onayı"nı işaretlemiştim..Ancak dediğim gibi bu "giriş onayı"nın farklı şekilleri de vardı ve hepsi neredeyse birbirleriyle bağlantılı gibiydi..Bu nedenle benim iyice kafam karışmıştı..

Neyse,işte böyle farklı şekilleri olan "giriş onayları"nın "iki aşamalı doğrulama" kısmını ve bahsedilen o "giriş onayını" seçmiştim..FB,a cep telefonuma gelen kodla giriş yaptığımda tıpkı yukarda anlattığım gibi "aynı bilgisayardan" girmeme rağmen,"farklı bir bilgisayardan giriş yapıldı!" deyip sizden "Bunu siz mi yaptınız?" diye çok sayıda onay istiyordu.."Geçici bir süre sizi engelledik!" vs deyip,çok sayıda onay yapıp,bu şekilde FB sayfama giriş yapabiliyordum..

Aslında güvenlik önlemi iyiydi ancak biraz abartılı değil miydi?

Aslında bu durum bana çok güvenli gelmişti..Böylesi daha iyi oldu falan diye düşünüyordum..Ama şimdiler de bunun ne kadar "çok fazla abartılı bir güvenlik önlemi" olduğunu anlamaya başlamıştım..Çünkü şimdi hesabımıza bile giriş yapamıyordum. Bu abartılı güvenlik önlemi nedeniyle..Hesabımıza bile giriş yapamadıktan sonra ben ne yapayım bu abartılı güvenlik önlemini? Ya hackeler girerse hesabımıza,bu açıktan dolayı?

Abartılı FB güvenlik önlemi,hackerlerin iştahını kabartabilir..

"Üstelik sanki "FB yönetimi (/sistemi) hukuksuz uygulamasından dolayı hackerlerden bile daha tehlikeli bir durumda gözüküyor" gibiydi.." Haksız mıyım?

Aslında güvenlik önlemi iyiydi bu açıdan ama facebook sayfamıza giremedikten sonra bu güvenlik önleminin ne anlamı kalıyordu ki? Üstelik FB sayfanızın,hackerler tarafından çalınıp çalınmadığını dahi anlayamıyorsunuz..Ya çalınmış ise? Bu da ciddi bir sıkıntıydı aslında..

FB,un bu abartılı güvenlik önlemleri nedeniyle ,kullanıcıların hesaplarının çalınması da söz konusu olabilir.. Neden olmasın ki? "Kullanıcı giremiyor" diye,"hackerlar kullanıcıların FB sayfasına giremez" diye bir kural mı var?

Üstelik,FB yönetimi (/sistemi herhalde) "izinsiz olarak kullanıcıların profil bilgileri ve ayarları ile ilgili <kullanıcıların hayatlarını altüst edebilecek şekilde> cidddi anlamda değişiklikler de yapabiliyor" gibi bir durumda söz konusu anladığımız kadarı ile..Aslında bu durum,hacker saldırılarından bile çok daha tehlikeli bir durum değil midir? Burada durup bir düşünülmesi gerekmiyor mu?

Beğeni,takip,arkadaş ve grup seçimlerini titizlikle yapıyordum..

Herneyse,anlatmaya devam edelim..Bu şekilde "güvenlik" ayarlarını işaretledikten sonra,FB sayfasını rahat bir şekilde kullanmaya başlamıştım..Hiç arkadaşım yoktu. Aslında eskiden yapmış olduğum bir arkadaş listem vardı ama onların hemen hepsi yabancı idi.. Onların hepsini sildim. Bu sefer sadece tanıdıklarımı falan seçmiştim.Onların arkadaşlık isteklerini onaylamaya başlamıştım..Bu şekilde birkaç günde 40,tan fazla kişiyi eklemiştim.. Ve facebook'taki bazı gruplara da üyelik falan yapmıştım..Mesela tanıdık gruplar,dernekler gibi..Öyle gelişigüzel beğeni,takip,arkadaş ve grupları seçmiyordum..Ne olur ne olmaz diye..

Farklı bir hesap açma ihtiyacı duymuştum..

"Yeni ve farklı arkadaşlıklar edinmek,rahat gezintiler yapabilmek ve siyasi düşünceleri rahat bir şekilde açıklayabilmek" için farklı bir hesap açma ihtiyacı duymuştum..

Bunda garipsenecek bir durum yok..

Siyasi düşüncelerinizden dolayı hesabınızın hacklenmesi (çalınması) söz konusu olabilirdi..

Bilindiği gibi benim de bazı siyasi görüşlerim vardı ve dahası facebook'u rahat bir şekilde gezmem ve yerli-yabancı pek çok arkadaş /çevre edinmem gerekiyordu..Yani aslında biraz da afacanlık yapayım diyodum..:) Yani,canım anlayın işte..Şöyle bir "dünya turu yapmak,eğlenmek,gezmek, yeni arkadaşlıklar edinmek ve hatta şu anki kendi sayfamda açıklayamadığım ciddi siyasi görüşlerimi de ,farklı olan kendi sayfamda ve diğer haber vb FB sayfalarında açıklayabilmek" vs vs..

Afacanlıktan kastımız budur..Yoksa herhangi bir suç eyleminden falan bahsetmiyorum..Öyle düşünüyorsanız eğer çook yanılıyorsunuz..Öyle kirli işlerde işimiz yok bizim..

Bu gezintiyi ve afacanlığı! :) kendi sayfamda yapmam pek mümkün değildi ki..Çünkü,yazar olarak kullandığım FB hesabım ile çok sayıda virüslerle,tuzaklarla dolu FB sayfalarını rahat bir şekilde sağı solu gezemezdim..

Üstelik iyi kötü 5 kitabımız vardı..Yani bir yazardık..Öyle her yere yorum yapmak pek akıllıca bir durum değil gibiydi..FB sayfamda,siyasi görüşlerim vardı ama bu nedenle bile bana ait bir resmim,fotografım yoktu. Buna rağmen gene de içim rahat değildi..

Bundan dolayı rahat bir şekilde haber sitelerine ve arkadaş çevrelerime bile yorum yapamıyordum..Öyle ahlaksız,öyle küfürbaz insanlar vardı ki şu anki hesabınızla böyle kavga ve dalaşların içine girmek çok mantıksız idi..

Ancak bunların yanında benim bir de siyasi görüşlerimde vardı..Siyasi düşüncelerinizi açıkladığınız için,hesabınızın hacklenmesi yani çalınması durumu söz konusu olabilirdi..Çünkü,bu şekilde hesabı çalınan çok kişi olmuştur..Sırf siyasi düşüncelerinden dolayı hesapları çalınabilmiştir..

O nedenle rahat olmam gerekiyordu..Bu nedenle farklı bir hesap açma ihtiyacı duymuştum..Başka bir farklı hesap açıp,bu şekilde (tabii ki hakaret,küfür vb yapmadan - zaten bu tür şeyler bize gelmezdi.) yorumlar yapıp düşüncelerimi paylaşmak istiyordum..Artı özgürce şöyle "sağı solu gezmek,dünya turu yapmak ,yeni yabancı arkadaşlıklar edinmek" vs  gibi durumlarda vardı..Bunun neresi kötü Allah aşkına? Bu nedenle "neden farklı bir hesap olmasın ki?" dedim..

Yeter ki diğer insanları (kullanıcıları) rahatsız edici "hakaret,küfür,tehtid" vb gibi suç unsurları işlenmesin.. Öyle değil mi?

Sadece ben miyim böyle farklı hesaplar açan FB'de? Facebook,sanmıyorsam milyarlarca kullanıcısı olan büyük bir SP sitesi..Her türlü insanı bulmak mümkün burada..Milyonlarca belki de yüz milyonlarca farklı hesapların olabildiği bir mecra..O küfürbaz,hakeret ve tehtid edici ve diğer mesela hackerlar,pornografi,terör,suç gibi eylemleri yapan kişileri kastedmiyorum.. Evet onlar da vardır ama benim anlatmak istediğim faklıdır..

GARİPLİK; Yurt dışı kaynaklı SPS'lerde suç işlemek serbest! ama farklı hesap açmak yasak!!

Ülkelerin siyasi çıkarları nedeniyle, başka ülkelerde siyasi iç karışıklar çıkarılması için <yurt dışı kaynaklı SPS'leri kontrol eden ülkeler tarafından> yaratılan yasadışı suç eylemleri, bu tür SPS'lerde serbest olurken, bu ülkelerdeki normal-sıradan (özellikle de milliyetçi,ulusalcı ve müslüman) vatandaşların açtığı "farklı hesaplar" neden yasak oluyor ki?

Üstelik bu tür yasadışı eylemler (suç unsurları) maalesef , yurt dışı kaynaklı bu SPS'lerde mevcut ülkelerin siyasi çıkarları nedeniyle yasak falan da değil gibi..Bu tür yasadışı eylemlerin "yasak! olduğu ve gerekli işlemlerin yapıldığı" söyleniyor ama bunların hepsi sözde kalıyor..Uygulamada ise hepsi fasa fiso işler ile karşılaşıyorsunuz..

Özellikle de SPS'leri kontrol eden ülkelerin siyasi çıkarları nedeniyle,başka ülkelerde "siyasi ve sosyal karışıklıklar ve çeşitli suç unsurlarının yaratılması" gibi suç eylemlerinin SPS'lerinde yer alması sağlanabiliyor ve bunun adına da "fikir ve düşünce özgürlüğü" denebiliyor..Oysa ki SPS'lerin kontrol edildiği ülkeler de ise böyle suç unsurlarının yapılması dahi söz konusu olamamaktadır..

Bu yasadışı eylemlerin bizzat yurt dışı kaynaklı SPS'leri kontrol eden ülkeler tarafından idare edildiği, bilinmeyen bir durum da değildir....Peki o zaman yasa dışı suç eylemleri bu tür SPS'lerde serbest olurken, normal vatandaşın açtığı "farklı hesaplar" neden yasak oluyor ki?

Yüz milyonlarca farklı hesapların hepsinin suç eylemleri içerisinde olduğunu söylemek doğru değildir..

Burada sadece ülkelerin bazı siyasi ve hukuksal baskıları ile suç örgütlerinin baskı,tehtid,şantajları vb nedenleriyle "KİŞİSEL VE AİLESEL GÜVENLİK" durumları söz konusudur.. Bu gibi nedenlerle bu yüz milyonlarca sahte/takma hesabın içerisinde, hepsinin bunlardan oluştuğunu söyleyemeyiz..

"Hiç bir suçun içinde olmamakla birlikte,çeşitli siyasi vb (güvenlik) nedenleri ile facebook gibi yurt dışı kaynaklı diğer SPS'lerde de,kendilerini gizlemek ve rahat gezebilmek için farklı hesaplar açanlar da vardır.." 

Tıpkı benim yapmış olduğum gibi :) Bunları da unutmamak gerekir.. Bu durumu hiç kimse inkar edemez. Zaten bunlar bilinmeyen şeyler de değildir..

Söylediğimiz gibi "Yeter ki,SPS'lerde ki diğer kullanıcıları rahatsız edici "tehtid,hakaret,küfür" vb gibi suç unsurları işlenmesin.."

İnsanların bu suç unsurları dışında, gizli bir şekilde yurt dışı kaynaklı bu SPS'lerde farklı adlarla "dolaşması,üyelik" falan yapmasında pek sakınca yoktur..Zaten yurt dışı kaynaklı bu SPS'lerde, yüz milyonlarca (belki de milyarı aşan) sahte/takma adlar söz konusudur..

Sanmıyorsam yurt dışı kaynaklı bu SPS'leri kontrol eden ülke yönetimleri de buna izin vermiş olmalılar.. Yoksa sanmıyorsam buna izin vermeleri pek mümkün olmazdı herhalde..

Zaten bu durum sanmıyorsam yasak falan da değil..Yada anladığım kadarı ile görmezlikten geliniyor gibi..Tabii işin içerisinde,o ülke yönetimlerinin siyasi çıkarlarının olabildiğini unutmamak gerekir..Hatta bizzat bunu kendileri kontrol ediyor da olabilirler..Bunun tersini söyleyenler ise bence yanılıyorlar demektir..

İŞİD ve yurt dışı kaynaklı SPS'ler


Mesela örnek verelim..Bir yandan işid ile mücadele edeceksin ama işidin propagandasına,kanlı videolarına,yayınlarına izin vereceksin..Bu çelişki değil midir?

Düşünsenize video yayınlama izni olan SPS'lerdeki durumu..Koskoca güçlü ülkeler!, işid denen belayla mücadele ettiği halde,bu koskoca güçlü ülkeler,işidin kanlı videolarını bu SPS'lerde yüklemesine izin veriyorlar..Acaba neden? Fikir ve düşünce özgürlüğü mü? Geçin onları,hepsi hikaye..

İşte dedik ya,siyasi çıkarlar ne gerekiyorsa,paylaşım siteleri o ülkelerin kararlarına uymak zorundadır..Büyük ihtimalle bu koskoca güçlü ülkeler!,bu videoları kendileri yüklüyordur..Sahte/takma hesaplarla..Öyle değil mi? Buralarda da ne dolaplar döndüğü açık değil mi?

Farklı mail adresleri almak da mümkün ve bu normaldir..

Güvenlik nedenleriyle açılan farklı gmail,hotmail gibi email adreslerimiz vardı..Her birinin işlevi de ayrıydı..

"Farklı hesaplar açılabilir,neden olmasın?" demişken örnek vermek amacıyla şu bilgileri paylaşayım.. Mesela,bizim gmail,de 3 tane mail adresimiz var. Ve bunların her bir işlevi de ayrı ayrıydı.. Nasıl mı? Anlatayım..

1.mail hesabı ile sadece blog sitesi açıp,düşüncelerimizi burada paylaşmayı ve diğer arkadaşlarımızın bloglarına yorumlar yapıp-düşüncelerimizi paylaşmayı seçmiştik..Örneğin şu an ki bulunduğumuz bu blog,bu mail üzerine idi..

2.mail hesabı ise "e-devlet,sağlık randevu alma,bankacılık işlemleri" vs gibi RESMİ yerlerde kullandığımız bir mail adresiydi. Bu mail adresini "güvenlik nedeniyle" başka hiçbir yerde kullanmıyorduk..

3.mail hesabı ise yerli yabancı "forumlar,alışveriş siteleri,para kazanma siteleri" vs gibi şuan an aklımıza gelmeyen güvenli olmayan ve üyelik gerektiren sitelerde kullandığımız mail adresiydi..Genellikle buralara kayıt yaptırırken,güvenlik nedeniyle takma adlar (nick name) kullanıyorduk..

Bu gerekli olan birşeydi..Mesela forum sitelerinde bir bilgi edebilmek yada bilgi girebilmek için ,buaralara üyelik açısından mail adresiniz gerekli olabiliyor..Mesela aşağıda anlatacağım "facebook sayfası açmak" gibi durumlarda olabiliyor..

Farklı hotmail vb mail adresleri de,farklı gmail hesapları gibi oluşturulabilir..Bu mümkündür..

Yani demem  o ki,"farklı mail adreslerinin her biri farklı işlemler için gerekli olabiliyor" ise,farklı SPS'lerde farklı hesaplar açabilmenin de farklı işlemleri olabilir" diye düşünebiliriz..Tabii ki,suç unsuru gerektiren eylemlerden bahsetmiyoruz..Onlar çok farklı bir konum ve yapıda...Bizim vurgulamak istediğimiz çok farklı şeyler..

Belki siyasi belki sosyal vb anlamda biraz güvenlik biraz da güvenlik diye düşünebiliriz.. :) Başka ne olabilir ki?

Buraya bir not ekleyim..Farklı gmail hesaplarımız olabildiği gibi farklı hotmail hesaplarımız da tıpkı yukarıda anlattığımız nedenlerden dolayı olabilmektedir..Bunda garipsenecek bir durum yok..Şahsen ben "yazar" olarak açtığım facebook sayfamı bir hotmail hesabım ile açmıştım..İkinci facebook sayfamı da gmail hesabını kullanarak yapmıştım..İşte sanmıyorsam sorunda burada yaşanmış olabilir..Anlatmaya ve kaldığımız yerden devam edeyim..

Hesaplara haksız bir şekilde el konulması..

Suç işlenilmediği halde  "suç işlenilmiş gibi gösterilerek" hesaplara haksız bir şekilde el konulması..

Hesaplarımıza haksız bir şekilde el konulursa,bu nedenden dolayı oluşabilecek her türlü zararlardan dolayı SPS'lerin sahibi şirket yönetimleri bundan birinci derecen sorumlu olurlar..

Şuraya bir bilgi notu daha ekleyeyim..Şimdi yurt dışı kaynaklı bu SPS'lerin foyalarını ortaya çıkardığımız için,acaba bu bahsedilen güçlü ülkeler bizim gmail,hotmail gibi hesaplarımıza da tıpkı youtube ve facebook'ta olduğu gibi <suç işlemediğiniz halde,sanki suç işlemişsiniz gibi göstererek) el koymasınlar sakın? Gerçi ne youtube ne de facebook'ta hesaplarımıza erişim kısıtlamanın nedenlerini pek anlamış değilim..Youtube'deki durumu bu blog sitesinde detaylarına kadar açıklamıştım..Hem de ingilizcesini de hazırlamıştım..İsteyen ana sayfadan bunları bulabilir..

Her neyse,bnlarda lduğu gibi bu mail hesaplarımıza el konulabilir mi? Diye düşünmeye başlamıştım..
"Neden olmasın ki?" dedim.. Bunlardan her şey beklenebilir..Tabii, "bu hukuksuz uygulamalardan dolayı, oluşabilecek tüm suç unsurlarının hukuksal sorumlulukların sahibi de onlardır" dememize gerek yoktur herhalde..Yani;

"Hesaplarımızın el konulması halinde,bu hesaplarımız yoluyla oluşabilecek /oluşturulabilecek her türlü suç unsurlarının ve zararların sorumluluğu da hesaplara el koyan SPS'lerin sahibi şirket yönetimlerine aittir.. "

Tabletten FB sayfası açmak,yapılabilecek en büyük hataydı herhalde..

Android tabletten farklı bir facebook sayfası açmış ancak sonra sorun üstüne sorun çıkmıştı..

Herneyse,kaldığımız yerden devam edersek..Yukarıda anlatıp-vurguladığımız "kişisel ve ailesel güüvenlik" nedenleriyle farklı bir FB sayfası açmaya karar vermiştim.Ancak bir sorun vardı.Facebook'un bu aşırı güvenlik önlemleri nedeniyle "aynı bilgisayar ve aynı işletim sisteminden", farklı bir facebook sayfası açmam pek mümkün gözükmüyor gibiydi..

Açan var mıdır bilemiyorum ama bazı internet sitelerindeki bilgilere bakılırsa,bu şekilde yapan kişilerin diğer hesaplarında da ciddi anlamda sorunlar çıkıyormuş..Tabii ben bilgileri çok daha sonraları araştırma yaparak öğrenmiştim.."Acaba bu nedenle mi oldu?" diye de şimdi düşünmeye başlamıştım..

Herneyse..Bu nedenle bizde android işletim sistemli bir tablet vardı..Geçenler de,bu tabletten internette geziniyordum.Aslında farklı bir facebook sayfası açmak için tableti kullanmaya başlamıştım. Ancak tabletin "yeterince güvenli olmadığı" konusunda biraz şüphelerim vardı.. "Bu tabletten farklı bir hesap açsam mı açmasam mı?" diye bocalayıp durdum uzun bir süre..Ama başka bir çarem de yoktu..Hani ne derler ya "nefsimize hakim olamadık!" şeklinde.. İşte o durumda ,alel acele hemen bir hesap açmaya çalışmıştık..

Facebook uygulamasını indirip kurduk..

Tabletin çok sayıda uygulamaları vardı.."Google Play"dan çok sayıda apk uzantılı uygulamalar yüklüydü..Bunların içerisinde facebook uygulaması yoktu..Ancak önceleri bu aklıma gelmemişti..Tablette mini opera /chrome browser vardı. Onunla internete giriliyordu..Bu browserda bir de facebook uygulaması da vardı..Onu kullanayım derken,"google play"daki facebook uygulamasını indirmem ile hızlı girebileceğim" uyarısını aldım..

Ben de "zaten browserden girmem pek akıllıca olmayacak" düşüncesi ile ona tıkladım ve beni google play uygulamasına yönlendirdi. O şekilde  facebook uygulamasını indirip tablete kurdum..Tabii "bu şekilde doğru mu yapmıştım?",halen bile düşünmeye devam ediyordum..Ya hackerların,kimlik avcılarının bir tuzağı ise bu? Ama bu tür şüphelerim,çok daha sonraları aklıma gelmeye başlamıştı..Yani iş işten geçtikten sonra..Neyse..

Tablet ile ilişkilendirilmiş bir gmail hesabımız vardı..Bu 3.şıktaki anlattığım email hesabımızdı..Tablette de bunu kullanıyorduk..Bu tabletten facebook sayfası açarken de bu hesabı kullanmştım..Zaten farklı bir hesap kullanmam mümkün değildi..Tabletle ilişkilendirilmiş mail hesabı sadece o vardı..

Aslında bu gmail hesabı kardeşim için açılmıştı.Bir değişiklik olsun istemiştik.Ancak güvenlik nedeniyle farklı bir isim ve soyisim kullanıyorduk.. Bu nedenlerle "gerçek isim ve soyisim" vermemiz pek mümkün değildi..Zaten o isimde bir kız isimdi..Tabii daha sonra bu gmail hesaptaki bilgilerimizi "gerçek ad ve soyad" ile değiştirdik..Zaten bu hesabı pek fazla kullanmıyorduk..Bu ayrı bir mesele..

Tabletten FB hesabı açarken farklı bir ad-soyad kullanmıştım ama sonra pişman olmuştum..

Bu nedenle daha sonra bu "farklı kullanıcı isimlerini" ,PC,de gerçek bilgilerimle değiştirmeyi düşünmüştüm.. Facebook sayfasını bu gmail hesabı ile açmıştım..Benim aklımdan geçen şey şu idi aslında;

"Önce tabletten farklı bir hesap ve kullanıcı ile facebook sayfası açacaktım.. Daha sonra PC,den bu hesaba girerek,tabletten girdiğim bu bilgileri gerçek bilgilerimle değiştirmek istiyordum..Belki bu şekilde olursa,ikinci farklı hesabı PC,de rahatlıkla kullanabilirdim." diye düşünmüştüm..

Tabletten mail ve telefon onaylamasını bile yapmıştık..

Yani aslında daha sonra bu "farklı lan kullanıcı bilgi ve isimleri" ,PC,de gerçek bilgilerimle değiştirmeyi düşünmüştüm..Ancak öyle olmamıştı..Yani,"evdeki hesap çarşıya uymamıştı!" gibi bir durum oluşmuştu..Tabletten farklı isimle bir facebook sayfası açmış ve daha sonra (bazı ayralamalar ve gezmeler yaptıktan sonra) hemen kapatmıştım. Yani FB sayfasından çıkış yapmıştım..

Çıkış yapmadan önce tabletteyken e-maili onaylatmıştım. Bu hesabı açarken evimizde ikinci bir cep telefonu vardı. Cep telefonu onayını da bu telefona yaptırdık. Yani hem mail hem de cep telefonu onayını almıştık.. Hatta "iki aşamalı kod" uygulamasını vs buradayken yaptık. Bayağı bir uğraştım ancak kafam iyice karışmıştı..Neyse dedim,pek fazla kurcalamadan hemen tabletten çıkışı yapmıştım..

Ertesi günü PC'den giriş yapıp,tabletten açtığım FB hesabımdaki bilgileri değiştirmeye başlamıştım..

Ertesi günü PC,den giriş yapmış ve alelacele tabletten girmiş olduğum tüm bilgi ve ayarları PC,den değiştirmeye başlamıştım..Ama yanlış yaptığımın farkına çok sonraları varmıştım..Çünkü,facebook'un bu girişimleri "şüpheli girişimler" olarak algılayabileceğini çok daha sonraları algılamaya başlamıştım..

"Acaba  "tabletten açmış olduğum FB hesabımın kapatılması ile yazar olarak kullandığım FB hesabıma giriş yapamamam bu nedenle mi olmuştu?" Diye şimdilerde düşünemeden edemiyorum..

Herneyse..Dediğim gibi,ertesi günü ise ilk işim PC,den,bu tabletten yeni açmış olduğumuz farklı facebook sayfasına giriş yapmak olmuştu..Tabii bu yapılabilecek en aptalca bir hataydı herhalde.. Çünkü,benim şu an ki yazar olarak kullandığım facebook sayfamada bu PC ile giriyordum..

Herhalde bu şu demek oluyordu? "Tablette açılan farklı FB hesabının,PC'de açılması ile PC'de kullanılan diğer FB hesabının da zarar (yani kilitlenmesi,giriş yapılamaması hatta kapatılması vs gibi) görmesi ihtimali de olabilirdi herhalde.. Yani bu nedenle "böyle bir aptallığı nasıl yapabildim?" diye düşünmeye başlamıştım..Tabii iş işten geçtikten sonra bunlar olmuştu..

Ama halen bile aklımı kurcalayan bir sorun vardı.. "Acaba gerçekten sorun bu mu idi?" Bu nedenden dolayı mı "FB banlanması" sorunu olmuştu yoksa başka başka sebepler mi vardı? Onu bir türlü çözememiştim..

Neyse giriş yaptıktan sonra,ilk işim bu farklı olan "ad ve soyadı değiştirmek" olmuştu..Soyadı kendi soyadım (yani yildirim) ile değiştirdim..Fakat ismi diğer facebook sayfamla aynı olmasın diye farklı olarak değiştirdim. Üstelik bazı siyasi düşüncelerimi (yazı ve yorumlar) yapmayı düşündüğüm için biraz da güvenlik söz konusu idi..Ancak belki daha sonraları bunu ,gerçek ismimle değiştiririm diye düşünmüştüm..

Profil ve güvenlik ayarlarımı uygun bir şekilde değiştirdim..

Neyse,"profil ve güvenlik" ayarlarını da uygun bir şekilde değiştirip düzenledim. Hatta hatırladığım kadarıyla güvenlik nedeniyle ,tabletten girmiş olduğum şifreyi dahi ,burada yeniden değiştirmiştim..Ne olur ne olmaz diye..E-mail ve telefon zaten onaylıydı. ikinci kez bunları PC,de onaylattım. Profil bilgilerini bu şekilde düzenledim..

Daha sonra tıpkı yazar olarak kullandığım diğer facebook sayfamın güvenlik ayarlarında olduğu gibi,buranın güvenlik ayarlarını ile aynı şekilde değiştirdim."İki aşamalı kod" uygulaması ve "giriş onayı" vb gibi onayları işaretlemiştim..Gerçi bunları tabletteyken de aynı şekilde yapmıştım..Ancak PC,den girdiğimde bu onayların olmadığını farketmiştim..Bu nedenle ikinci kez buradan da bu onayları almam gerekmişti..

Ayarları tamamladıktan sonra biraz gezinti yapmaya başlamıştım..

Facebook sayfalarını,farklı düşüncelerle rahat bir şekilde dolaşırken bir şeyi farketmiştim..FB,çok geniş bir yelpazeye sahip kocaman bir mecra idi..Her türden,her milletten insanla karşılaşmak mümkündü..Hemen hemen her türlü düşüncelerle de karşılaşabiliyordunuz..Bunların içerisinde çeşitli suç unsurları da olabiliyordu..

FB dünyası gerçekten çok başka bir alemdi ancak FB güvenlik kuralları adeta insanları birbirlerinden uzaklaştırmaya çalışıyor gibiydi sanki..

Bu suç unsurlarının dışında,FB dünyası gerçekten çok başka bir alem gibiydi..Ancak bir süre sonra insan bıkıveriyordu..Bıkmalarnın sebepleri,pek çok nedene bağlıydı.;

"Farklı dillerde olunduğu için iletişimin kurulamaması, farklı düşünceler de olunabilmesi,yaptığınız paylaşımlara beğenilerin olmaması ve FB kurallarının aşırı güvenlik uygulamaları" vs gibi durumlar son derece rahatsız verici bir durumdu.. İnsanlar ister istemez,FB ortamından kısa sürede bıkabiliyor ve ayrılmak zorunda kalabiliyorlardı..

Tabletten açtığım FB hesabıma ,PC'den gerçek profil bilgilerimi girmeyi düşünmüştüm..

Ancak buna rağmen halen bile FB dünyası ,başka bir alem olmayı devam ettiriyordu..Ben de bu nedenle, tabletten açmış olduğum FB hesabımda"gerçek isim ve soyismimi" kullanarak, FB'de gezinti yapmayı" düşünmeye başlamıştım..Bu şekilde hem diğer kullanıcılar beni tanıyacak hem de sosyal iletişimi rahat bir şekilde kurabilecektim..

Ancak halen bile profil resmimi koymada,facebook'a güvenmediğimden dolayı ciddi anlamda sorunlar yaşıyordum..Bir tek bu sorun vardı..Onu nasıl aşabilecektim,bilemiyordum..

Yukarıda da anlatmıştım..Ben bu farklı hesabı açarken,amacım "gezinti yapmak,farklı arkadaşlıklar,dostluklar edinmek,siyasi ve sosyal düşüncelerimi açıklayabilmek" gibi sosyal iletişim faaliyetlerini rahat ve özgür bir şekilde yapabilmekti..Ancak önceleri bunu farklı isimlerle yapmayı düşünüyordum..İşte daha sonra da,gerçek ismimi koymada bir sakınca görmemiştim..Çünkü,profil fotoğrafını yüklemeyi,güvenlik nedeniyle düşünmüyordum..

Biraz dolaştıktan sonra çıkış yaptım..

İşte durum buydu..Ayarlarla ilgili tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra FB,ta rahat bir şekilde biraz dolaşmaya başlamıştım..Yorum falan yapmamıştım henüz..Henüz arkadaş listesi falan da oluşturmamıştım..Gezdiğim facebook sayfalarında,kafama ve bilgi düşünceme uygun olanlara alel acele arkadaşlık isteği göndermeye başlamıştım..Öyle ki çok hızlı dolaşıyordum..Sanki bir günde herkesi ekleyecekmişim gibi bir şeydi.. :) Ancak bu durumdan iyice sıkılmıştım..Bir kişinin arkadaşlık isteğimi kabul etmesinden sonra ise facebook sayfamı şimdilik kapatmış,yani çıkış yapmıştım..

Facebook sayfalarını,"başka gözlerle" rahat bir şekilde dolaşırken,insanlar arasındaki "sosyal iletişimin" çok farklı semalarda olması ve çok çeşitli BİLGİ iletişim ve paylaşım ağının bulunması,insanı ister istemez siyasi düşüncelerini bir kenara bırakmasına neden olabiliyordu..Gerçekten bu çok farklı bir şeydi sanki..

Amacım değişmişti; "Yorum ve düşüncelerim aynı ama gezintilerim,arkadaş listelerim vs farklı olacaktı.."

Yukarıda da anlattığım gibi karar vermiştim,ertesi günü PC'den tekrar girip,bu yeni açmış olduğum FB hesabımda "gerçek ismimi" kullanacaktım.. Tabii siyasi yazı ve yorumlar yine de yapacaktım ama bu düşünceler,öyle katı olmayan türden olacaktı..Yani aslında yazar olarak kullanmış olduğum FB sayfamda nasıl yazı ve yorumları yapıyorsam,düşüncelerimi o şekilde açıklıyorsam,aynı düşüncelerimi burada da aynı şekilde paylaşmayı düşünüyordum..

Her iki hesabın aralarındaki farklar..

Her iki FB hesabının arasındaki fark ise sadece "arkadaş listelerimin ve dolaştığım sayfaların" farklı düzeylerde olması idi..Bunların haricinde diğerlerinin hepsi aynı olacaktı..

Yani farklı olan tarafı sadece "facebook,ta rahat gezmek ve kafama uygun olanlarla :) arkadaşlık yapmak" idi..Bilemiyorum belki bekarlığın getirdiği bir durum olabilirdi, benim bu durumum herhalde.. :)) Aman ne komik,di mi? :)) Yani tüm bunlarda garipsenecek bir durum yok ki.

İnanılmaz insan hakları ihlali..

İnsanları adeta "potansiyel suçluymuş! gibi fişlemek de neyin nesi?

Peki bu farklı gezintiler ve farklı arkadaş listeleri bir sorun olabilir miydi?

Bence olmamalıdır..Neden olsun ki? Anlayamıyorum bir türlü.. Bırakın isteyen istediği kişilere arkadaşlık isteği göndersin..İsteği alanlar da,kendi durumuna göre bu isteği ya kabul eder /rededer..Bundan daha doğal ne olabilir ki?

Bunu neden anlatıyorum biliyor musunuz? Eğer yazılıp çizilenlerden yanlış anlamadıysam;

"FB,özellikle birbirlerinden uzak ülkelerde yaşayan kullanıcıların,birbirlerine arkadaşlık isteği gönderip ,bu istekleri alan (kabul eden) kişilerin bilgilerini" <adeta potansiyel suçlularmış gibi algılayarak>,kendi ülkelerindeki ulusal güvenlik güçlerine veriyor" gibi bir durumun içerisindeydi..

Yani "Birbirlerinden uzak ülkelerde bulunan ve birbirlerine arkadaşlık isteği gönderen ve alan kişilerin kişisel bilgilerini, (sanki potansiyel suçlularmış gibi) kendi bulundukları güvenlik güçlerine teslim ediliyordu.."

Düşünebiliyor musunuz bu durumu? Bu ne kadar saçma bir durum böyle? Üstelik bu durum,insan haklarına da aykırı bir durumdur.. Birilerin buna dur demesi gerekmiyor mu? Ne demek bu? Niçin ve ne hakla güvenlik güçlerine teslim ediliyordu ki? Üstelik bu hareket ile bu durumda olan yüz milyonlarca kişiler,adeta sanki "potansiyel suçluylarmış! gibi fişlenmiş de olabilmektedir.. Bu ne lahana turşusu böle? Bu hakkı nereden alabiliyorsunuz ki? Bu durum,resmen insan hakları ihlali değil de nedir? Bu ne saçmalık böyle..

Eğer buna inanmıyorsanız,aşağıda vermiş olduğum linkleri tek tek okumanızda fayda vardır..Oralar da bu tür insan hakları ihlalleri çok sayıdadır..

Şu durumlar belki farklı olabilir..

Ha!, şöyle bir şey olursa,belki olabilir..Mesela "koskoca kişilerin çok küçük yaşlardaki çocuklarla iletişime geçebilmek için arkadaş olması" gibi ..

13 yaşında küçük çocukların FB sayfası açmasına izin veriliyor! Neden?

Sanmıyorsam FB'a kayt olabilmek için en az 13 yaşında olunması gerekiyor..Peki 13 yaş küçük değil mi? FB,neden 13 yaşındakilerin FB sayfası açmasına izin veriyor ki? FB'un bu hareketinin,"koskoca kişilerin çocukları arkadaş listesine eklemesi"nden ne farkı var ki?

Küçük çocuklar,yem olarak mı kullanılıyor?

Onları yakalayabilmek için mi? Olabilir ama bu sefer de,bu "küçük çocukları FB'da yem olarak kullanmak demek değil midir?" Yani,bunlar hiç mi düşünülmüyor? Ya çocuklara ciddi anlamda zararlar gelirse bu yem saçmalığından dolayı? Anlaşılır gibi değil..

Her iki durum arasında ,koca koca dağlar kadar farklar var..

Tabii,sizin de anladığınız gibi bizim kastettiğimiz şeyler de bunlar değil.. Biz sadece "birbirlerinden uzak ülkelerde yaşayan kişilerin ,birbirlerine arkadaşlık isteği göndermesi ve alması karşısında bu kişilerin kişisel bilgilerinin,FB tarafından (adeta potansiyel suçluymuş gibi algılayarak) kendi güvenlik güçlerine teslim etmesinin" doğru olmadığını ve bu hareketin ciddi bir insan hakları ihlali olduğunu dile getirmekteyiz..

Bu hareket,facebook'un açılış amacına da aykırıdır..

Başka ne olabilir ki? Hayret birşey..Size ne kardeşim? Birbirlerini tanımayan ve birbirlerinden uzak ülkelerde yaşayan insanların,birbirlerine arkadaşlık isteği alıp ve kabul etmelerinden ne diye rahatsız oluyorsunuz ki?

Facebook ne diye açıldı? Amacı neydi? "Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal ağ." Öyleyse,bu ne lahana turşusu böle?

Türklerin ahı mı çıktı?

Herneyse..Kaldığımız yerden devam edersek eğer..Yıllar önce açmış olduğum FB sayfamda o zamanlarda daha çok yabancı ülkelerdeki arkadaş isteklerini yapmıştım..Ziraa Türkiye'de hiç tanımadığınız birine,hiç bir yakınlık ve görüşünüz yokken bir arkadaşlık teklifi göndermeniz pek hoş karşılanmıyor" gibiydi..Şaka değil gerçekten var böyle bir durum halen bile..Yani aslında bu normal bi durum ülkemiz gerçeğinde..

Böyle bir şey olduğunda bazı ilginçliklerde yaşanabiliyor..Mesela,hemen şikayet mekanizmaları devreye girebiliyor.. "Vay efendim bu sapık kadın /herif bana arkadaşlık teklifi gönderdi?!" :)) diye.. Hemen hesabınız devre dışı kalabiliyor..Böyle farklı bir isimle açtıysanız eğer..Bu çok daha yakın oluyor..Yani güler misin ağlar mısın şu halimize..

"Bu arkadaşını tanıyor musun? Tanımıyorsan arkadaşlık isteği göndermeni tavsiye etmiyoruz.."  :((

Şu saçmalığa bakar mısınız?! Akıl alacak gibi değil..Güler misin ağlar mısın?

"Facebook'un arkadaş isteği ne diye var?" Şaka gibi..Facebook'un bile,"Bu arkadaşını tanıyor musun? Tanımıyorsan arkadaşlık isteği göndermeni tavsiye etmiyoruz.." gibi saçma sapan bir uyarısı bile var..Facebook mu saçmalıyor yoksa bana mı öyle geliyor,anlamadım gitti? Yani,yukarıdaki insan hakları ihlali durumuna benzedi bu durumda..

Bırak kardeşim isteyen istediğini onaylasın /red etsin..Sana ne? Hayret bir şey..Üstelik kişiler,gizlilik ayarlarından bunu değiştirme özelliğine sahip değil mi? Sahip..Ee ne diye böyle saçmalayıp duruyor..İstemeyen,bu tanınmayan kişilerden gelen istekleri kapatabilir..Bu kadar basit..Öyle değil mi?

Tabii isteyen istediğini arkadaş olarak kabul edebilir /rededebilir.. Kendisine kalmış birşey..Ben sadece genel ortamı izah etmek için bu şekilde belirttim..Neyse,şu anki Türk halkının ruh halini bir düşünüyorum da,bu ortamda Türkiye'de yaşayanlara  arkadaşlık teklifini yapmak pek mantıklı değil gibi..Tabii zevkler ve renkler tartışılmazmış.. :))

Suç işlemek başkadır..Özgürlük başkadır..Bunun ayırımını akıllıca yapmak gerekir..

Daha önce de dediğimiz gibi "facebook'un bu şekilde kullanılması" demek "o kullanıcıların ciddi anlamda bir suç eylemi gerçekleştirdiği" anlamında demek değildir..Farklı hesaplar,farklı durumlar için açılabilir..Bu durumların içerisinde yukarıda bahsettiğimiz suç unsurları da olabilir..Ancak bizim dediğimiz çok farklı bir durumdur;

Başlıkta da değimiz gibi; "Suç işlemek" başkadır.."Özgürlük" başkadır..Bunun ayırımını akıllıca yapmak gerekir.." Bizim söylediğimiz kısım suç kısmı değil,özgürlük kısmıdır..

Diğer başka insanların (kullanıcıların), "özgürlüklerini kısıtlamadan", yani bunlara karşı herhangi bir suç unsuru (tehtid,hakaret,küfür vb) oluşturmadan,takma adla (nickname) gezen diğer insanların, özgür bir şekilde sosyal paylaşım sitelerinde farklı isimlerle güvenli ve özgür bir şekilde dolaşabilmesi ve sosyalleşebilmesidir..

"Yeterince özgür olmayan ülkelerdeki "siyasi baskılar,ölüm tehtidleri,hakaret" vb gibi ciddi anlamdaki güvenlik unsurları nedeniyle,o ülkelerde yaşayan insan toplulukları,facebook gibi yurt dışı kaynaklı SPS'lerde "rahat ve özgür bir şekilde gezinebilmek ve sosyal çevre edinebilmek" vb için,kimliklerini gizlemek zorundadırlar.."

Yukarıda anlattığım hadiseler de,bunlarla ilgili olan bir şeydir..Artık bu söylediklerimi anladığınızı farzediyorum..Bu konuda başka başka sözler anlatmanın manası ve mantığı da yok zaten..Şimdi kaldığımız yerden devam edelim..

Kaldığımız yerden devam edelim..

Nerde kalmıştık? Ha! hatırladım şurada kalmıştık.. Tabletten açmış olduğumuz FB sayfasının profil ve ayar bilgilerini,farklı bir bilgisayardan (yani PC,den) girerek değiştirmeye çalışmıştık..Ve bunu da aynen yapmıştık..Biraz gezindikten ve birkaç tane arkadaş isteği gönderdikten (ve hatta bir arkadaş isteği kabul ettikten :)) ) sonra,PC,den FB sayfasından o gün için çıkış yapmıştım..

Ertesi günü tekrar bu FB sayfasına giriş yapıp,oradaki bilgilerimi yeniden değiştirip,bu sefer gerçek ismimi kullanmayı düşünüyordum..Çünkü,yukarıda anlatmıştım bunun nedenini..FB sayfalarını dolaşırken,amacım da değişmişti..

Zaten yazar olarak kullanmış olduğum hem blogger blog sayfamda hem de FB sayfamda o kadar derin siyasi düşünceler olmasa da,kimseyi rahatsız etmeden "siyasi düşüncelerimi" payalaşabiliyordum..Tabii ki bir farkla.."Gerçek isim ve soyismim" vardı ama beni tanıtacak bir fotoğrafım,resmim yoktu..Neden olduğunu da herhalde sizler daha iyi bilirsiniz..Yukarıda anlattık bu durumu..GÜVENLİK..GÜVENLİK..GÜVENLİK..Başka ne olabilir ki? Hele de siyasi karışıklıkların ve güvenliğin yeterince tam olmadığı bu ülkede..Maalesef,koca koca siyasi liderler,bakanlar,başbakanlar ve hatta cumhur-başkanlarının güvenliğinin bile pek sağlam olduğunu pek söyleyemeyiz..O yüzden mümkün değildi..

Her türlü fikir ve düşünceler,her yerde açıklanabilir mi? Siyasiler açıklıyor..Neden olmasın ki? Onların canı can da,vatandaşın canı patlıcan mı?

O nedenle siyasi düşüncelerimi zaten paylaşıyordum orada..Başka FB sayfasını kullanarak,başka yerlerde daha katı düşünceler de bulunmam doğru olmazdı herhalde..Aslında katı falan da değildi ama biliyorsunuz,"bazı fikir ve düşünceler,her ne kadar doğru olsalar da,öyle her yerde açıklanabilecek türden fikir ve düşünceler olmayabilir.." Açıklanamaz mı? Açıklanır,kim ne diyebilir ki..

Ama bu fikir ve düşünceler,a-sosyopat (a-politik) denen birilerin (siyasiler,kafası bozuk kişiler,aynı fikirde olmayan aşırı düşünceli kişilerin vs vs) hoşuna gitmeyebilir..Ve bu a-sosyapat birileri,hiç olmadık provakatif sözlü eylemler yaparak,ortamın karışmasına neden olabilir..

Maalesef bu tür hadiseleri,koskoca siyasilerimiz de yapabilmektedir..Hoşlanmadıkları fikir ve düşüncelere karşı bu şekilde provakatif yaklaşımlar sergileyerek,ortamların karışmasına neden olabilmektedir..Bizim de anlatmak ve vurgulamak istediğimiz şey de budur..

Ben kendi doğru bildiklerimi istediğim yerde açıklayamaz mıyım? Açıklarım,kimse de bana "niye fikir ve düşüncelerini buralarda açıkladın be adam?!" da diyemez..Çünkü buna hakkı yoktur..Ancak duyarlı insanlar bu tür provakatif düşünceli kişilerin,ortalığı velveleye vermesinden çekinir.. Bu nedenlerle öyle her yerde her türlü bilgi ve düşüncelerini paylaşmaz /paylaşmamaya gayret eder..

Paylaşsa bile aşırılığa kaçmaz..Normal fikir ve düşüncelerini açıklar..Ancak buna rağmen bile provakatif düşünceli kişilerce sonradan yapılabilecek provakatif eylemler ve sonrasında oluşabilecek üzücü sonuçlar da ,düşünceleri açıklayan bu kişiyi bağlamaz..Bence de bağlamamalıdır..Asıl bu "provakatif eylemleri yapanlar suçludur" kanımca..

"Fikir ve düşünceler değil,bu provakatif eylemleri yapıp,insanların malına ve canına kast eden,zarar veren bu provakatif düşünceli a-sosyapat kişiler cezalandırılmalıdır.."

Tabletten açmış olduğum FB sayfam,1 gün içinde FB yönetimi/sistemi tarafından haksız bir şekilde kapatılmıştı..

Ardından benim kendi FB sayfama da haksız bir şekilde edeta el koymuştu..

Herneyse..Konumuz neydi,nerden nereye geldi..PC,den FB sayfamdaki değişiklikleri yaptıktan bir gün sonra,tekrar PC,den bu FB sayfama giriş yapmak istemiştim..Ancak,o da ne?

Tabletten açmış olduğum FB hesabım kapatılmıştı..

Tabletten açmış olduğum ve PC,den gerekli ayarlamalarını yapmış olduğum FB sayfam,hem de 1 gün içerisinde ,FB yönetimi/sistemi tarafından haksız bir şekilde kapatılmıştı..İnanamamıştım..

Yazar olarak kullandığım FB hesabıma ise girişim yoktu..

Üstelik yazar olarak açmış ve halen kullanmış olduğum FB sayfama da giriş dahi yapamıyordum..FB yönetimi/sistemi,kişisel FB sayfama resmen el koymuştu..

Ve benim iznim dahi olmadan "kişisel ve güvenlik bilgilerim" ile oynama yapmış,kayıtlı telefon numaramı bile silebilmişti..

Facebook yönetimi/sistemi,öyle bişey yapmıştı ki,benim kendi hesabımda bile benim iznim ve onayım olmadan "profil bilgilerim ve/veya güvenlik ayarlarım" ile oynayarak,"telefon numaramı silmiş/kaldırmış" ve benim ciddi anlamda mağdur olmama neden olmuştu..

Telefon numaram,güvenlik ayarlarım kısmından FB tarafından kaldırılınca,benim kendi FB sayfama girişim de bu şekilde engellenmiş olmuştu.FB bu nedenden dolayı ciddi anlamda bir suç işlemiştir..

Kullanıcıların izinleri olmadan,güvenlik ayarlarından "onaylı telefon numaralarını" nasıl kaldırabilir/silebilir? Anlayamıyordum bunu..

Bırakın silmeyi,kaldırmayı; kullanıcıların profil bilgileri /güvenlik ayarlarına girmesi bile başlı başına ayrı bir suç teşkil etmektedir..Kaldı ki,buralarda kullanıcıların hayatını olumsuz etkileyebilecek bir takım değişiklikler yapması da son derece vahim bir durum olmuştur..

Aslında FB'un bu hareketi,"FB  /hackerler tarafından kullanıcıların sayfaları kullanılarak çeşitli suç eylemlerinde kullanılması" anlamına da gelebilmektedir..

Aslında FB'un bu hareketi,dolayısıyla FB /hackerler tarafından ,kullanıcıların FB sayfaları kullanılarak,onların arkadaş listesinde bulunan arkadaş çevrelerine ve diğer FB sayfa ve gruplara çeşitli şekillerde hakaret,küfür,tehtid ve terör,uyuşturucu vb gibi suç eylemlerini açıkça yapabilmesi anlamına da gelebilmektedir..

FB'un, kullanıcıların özellikle "güvenlik bilgileri" ile bu şekilde oynaması, FB tarafından oluşabilecek çeşitli suç eylemlerinin de yapılabileceği anlamına da gelebilmektedir..Kaldı ki sadece bunlarda değil..Hackerlerin,Facebok'un bu güvenlik açığını kullanarak,kullanıcıların sayfalarını ele geçirebilme durumları da söz konusu da olabilmeeektedir..,

Bu nedenle kullanıcıların sayfaları ,hackerler tarafından ele geçirilmesi halinde,kullanıcıların bu sayfaları kullanılarak çeşitli suç eylemlerinde kullanılması da mümkündür..Tabii ki bu sebeplerden dolayı oluşabilecek tüm suç eylemlerin sorumluluğu da FB yönetimin kendisine ait olacaktır..

FB sayfamı geri alma çalışmalarım..

Facebook yönetimine ulaşmak mümkün değil..Resmi mail adresleri bile yok..

Ne kadar uğraştıysam da,FB yönetimi sayfamı bana geri vermedi. Kendilerine ulaşabileceğim herhangi bir iletişim adresi falan da bulamadım.Sadece FB yardım sayfasında,saçma sapan form doldurma durumları ile iletişim kurabiliyorsunuz..

Ancak bu form ile gerçekten "FB yönetimi ile mi iletişim kuruluyordu yoksa telesekreter gibi bir durum ile robot bir formdan başka birşey değil miydi?" o da pek anlaşılır gibi değildi..Şahsen ben bunun,önceden FB yönetimi tarafından ayarlanmış "robot bir form" olduğu kanısına vardım..Öyle olmasaydı,sadece profil resimlerine bakarak karar verme gibi pasif bir yeteneğe sahip olmazlardı herhalde..

FB sayfamdan herhangi bir suç işlenirse,bunun sorumlusu FB yönetimi olacaktır..

Tabletten açmış olduğum FB sayfam kapatılmış,yazar olarak kullandığım FB sayfama ise giriş yapamaz hale gelmiştim..Peki ne olacaktı şimdi?

Ya hackerler sayfamı ele geçirip,çeşitli suç eylemlerinde kullanmaya başlarsa? O zaman bunun hesabını kim verecekti? FB  yönetimi mi? Gerçekler bilinmediği ve FB sayfası da bana ait olduğu için tabii ki de suç benim üzerime kalacaktır.. İşte bu nedenden dolayı bu gerçekleri buraya yazıyorum..

FB hesabıma,FB tarafından profil ve güvenlik ayar bilgilerim ile oynanarak,engellenmiş olduğum için giriş yapamıyorum..Bu nedenden dolayı;

"FB hesabımın,FB / hackerler tarafından ,FB hesabım kullanılarak oluşabilecek her türlü suç unsurlarının tek sorumlusu FB yönetiminin taa kendisi olacaktır.."

Tabletten açmış olduğum ve herhangi bir suç eylemi işlemiş olmadığım halde FB sayfamın kapatılması bile başlı başına bir sorun teşkil ederken; yazar olarak kullandığım FB sayfamın (üstelik güvenlik ayar bilgilerim ile oynanarak),benim bu sayfama girişimin engellemesi de ayrı bir suç teşkil edebilmiştir..

Tanınan bir bilgisayardan giriş yapacakmışım!

Neyse kaldığımız yerden devam edelim..Bari yazar olarak kullandığım FB sayfamı geri alayım dedim..Yazar olarak kullandığım FB sayfama kendi şifremle giriş yapmaya çalıştığımda,bana şu mesajı veriyorlardı;


------------------------
Tanınan bir bilgisayardan giriş yap

Şu anda hesabında kayıtlı bir telefon yok. Hesabına yeniden erişim kazanmak için lütfen tanınan bir cihazdan giriş yap.

Tekrar erişim kazandığında, yeni bir telefon eklemeni veya giriş onayları özelliğini devre dışı bırakmanı tavsiye ederiz.

Diğer seçenekler:
Facebook Yardım Ekibi ile İletişime Geç
-------------------------

Açıkçası bana verilen bu mesajda "4 tane saçma sapan bir uygulama" gördüm.Bunların ne olduğunu eminim siz de farketmişsinizdir..

1.Şu anda hesabımda kayıtlı bir telefonum yokmuş!

Halbu ki vardı . Bu koskoca bir yalan ve telefonum da kayıtlıydı. FB yönetimi/sistemi ,kayıtlı olan telefon numaramı silmiş /kaldırmış..Bilemiyorum ama bunu FB yönetiminin sanki bilerek yaptığına dair içimde bir his var nedense..Neden böyle yapmıştı ki? "Güvenlik" nedeniyle mi? Bilemiyorum ama tüm bunlar bana saçma geliyordu.. Başka sebeplerin olabileceğini tahmin ediyorum..

Yukarıda ki mesajı okuduysanız,FB sayfamın güvenlik ayarlarında kayıtlı olan ve hiçbir şekilde silip kaldırmadığım,telefon numaramın "hesabımda kayıtlı olmadığını" söylüyordu..  Peki neden böyle olmuştu? FB yönetimi,hesabımda kayıtlı olan telefon numaramı neden kaldırmıştı? Sebep neydi?

Ya sen benim kayıtlı telefon numarama nasıl dokunursun?

Nasıl bir değişiklik yaparsın? Nasıl silip kaldırabilirsin? Ne hakkın var buna? FB yönetimi olman sana bu hakkı vermez.. Bu resmen bir insan hakları ihlali değil de nedir? Hiç bir suç işlemediğim halde resmen benim FB sayfamda,özgürce düşüncelerimi paylaşmama engel oluyorsun..Bu mu facebook'un insan haklarına ve insanların fikir ve düşüncelerine verdikleri önem?!

2.Tekrar erişim kazandığımda, yeni bir telefon ekleyecekmişim!

Bir de FB yönetimi mesajda,benimle dalga geçer gibi  "tekrar erişim kazandığında, yeni bir telefon eklememi.." istemiş! Bakar mısınız bu saçmalığa? Yeni bir telefon numarasını nasıl ekleyeyim ben? Nereden bulayım ben başka bir telefonu? Telefon oparetörü müyüm? Telefoncu dükkanım mı var benim? Resmen dalga geçiyorlar benimle..

Bir tekrar erişim kazanırsam eğer zaten,bu FB sayfamı tamamen kapatacağım..Yok bu abudik gubidiklerle uğraşılmaz..Daha sonra bunların ne hinlikler yapacağı belli bile olmaz..Şimdi ki yaptıklarına bir bakar mısınız?

3. Hesabıma yeniden erişim kazanmak için (lütfen!) "tanınan bir cihazdan" giriş yapacakmışım!

Yani bir de utanmadan "lütfen" diyebiliyorlar.."Tanınan bir cihaz"dan giriş yapmak" da ne demek? Biz ne yapıyoruz? Tanınmayan bir cihazdan mı giriş yapıyoruz? Hayret birşey..

Yıllar önce FB sayfasını ilk defa açarken başka bir PC vardı bende..Uzun bir süre (sanmıyorsam 10-15 yıl kadar falan)  FB'da ayrı kaldıktan sonra,şimdi başka bir PC'den aynı FB sayfasına giriş yapmaya başlamıştık..Herhangi bir sorun da çıkmamıştı..Bu şekilde güzelce devam ediyorduk..

Şimdi ne oldu da böyle abudik gubidik zorluklar çıkartıyorlar,anlaşılır gibi değildi? "Tanınan bir cihazdan giriş yap!" demek, ne demek? PC'de bulunan "çerezler"den mi bahsediliyor acaba?

Sorun PC'deki çerezler mi?

Siz de biliyorsunuz ki,PC'de bulunan çerezler, "internette gezerken kayıt olduğunuz /gezdiğiniz  facebook,twitter,youtube,alışveriş siteleri,google,mail,forum gibi pek çok internet sitelerinin,sizi aynı PC,den giriş/gezinti yaptığınızı (yani sizi bu şekilde) tanıyabilmenin" başka bir yoludur..

Kayıt /üyelik gerektiren internet siteleri de,bu çerezleri çoğu zaman kullanabiliyor.Ancak hiçbiri facebook kadar abartılı bir güvenlik önlemi almıyordur herhalde.. Üyelik /kayıt için yapmış olduğunuz "telefon ve email onayı",bu sitelere giriş için yeterli olabiliyor.Tabii bir de kullanıcıların "PC'deki ip adresi" de vardır..Tüm bunlar olması gereken ve tahminimce yeterli olabilen güvenlik önlemleridir..Bunun ötesine gitmek ve aşırılığa kaçmanın,abartmanın ne manası var ki?

Bir kişinin üyelik/kayıt bilgileri hacklenmiş ise,bu hacklenmeyi ortadan kaldırmak ve/veya kayıt/üyelik bulunan konum ve sayfaları kapatmak,dondurmak gibi işlemleri yapabilme durumunu; "ilk kayıt/üyelik açan kişilerin eski bilgilerindeki (değiştirilmiş olsa bile eski mail ve telefon bilgileri kullanılarak) ile doğrulayarak yapmakta mümkündür..

Buna rağmen facebook,kayıtlı telefon numaramı kendi elleri ile silip kaldırarak,benim telefon ile doğrulama yapma hakkımı da elimden alabilmiş ve FB sayfama giriş yapmamı engelleyebilmiştir..

Üstelik kayıtlı "email adresim" ile doğrulama yapmama rağmen,FB sayfam bana iade edilmemiştir..

Hadi diyelim,telefon numaramı ayarlar kısmından hakka hukuka aykırı bir şekilde kaldırdınız..Hakkınız yoktu buna..

Peki e-mail adresim ile doğrulama niye yapmama izin vermiyorsunuz? 

Bu saçmalık değil mi? Amacınız ne sizin? Ne diye bana zorluk çıkartıyorsunuz? Anlam vermek gerçekten çok zor.. Halen "güvenlik" diyorlarsa,gelsinler onu benim külahıma anlatsınlar..

Çerezler yolu ile PC'lere her türlü virüslerin bulaşması mümkündür..

Bu nedenle PC'deki çerezleri aynı gün siliyordum..FB'tan gelebilen virüsler de buna dahildir..

PC'deki çerezler,çerezler yoluyla gelebilecek her türlü hacker saldırılarını önlemek amacıyla siliniyordu..Yani burada tam bir güvenlik söz konusu idi..

PC,deki "çerezlerin silinmesi" konusunda ben biraz titiz davranıyordum..Ve zaten öyle de yapmak zorundaydım..Hatta ara sıra kontrol ediyordum.."Silindi mi,silinmedi mi" diye? Bunları yapmak zorundaydım..Çünkü antivirüs programları bile maalesef bunlar için yeterli bir güvenlik önlemi vermemektedir..

PC'de bulunan yüzlerce hatta binlerce,onbinlerce civarındaki çerezlere,çok çeşitli virüslerin bulaşma ihtimali,antivirüs programlarına rağmen %90-98 oranındadır..Facebook'tan gelebilecek virüsler de buna dahildir..

Zamanında (yani internette gezinti yapıldığı aynı gün) silinmeyen çok sayıdaki çerezlerdeki (facebook'taki virüslerde dahil) çok çeşitli virüslerin PC'ye geçici /kalıcı olarak yerleşmesi; PC'nin kapatılması ve yeniden başlatılması ile mümkün olabilmektedir..

Bu nedenle PC'deki çerezlerin,o gün PC'yi kapatmadan /yeniden başlatmadan evvel silinmesi yerinde olan bir hareket oluyordu..İşte bu nedenlerden dolayı,güvenlik nedenleriyle ben hemen hemen internette her gezinti yaptıktan sonra ,genellikle aynı gün tüm çerezleri siliyorum..Bazen 1-2 gün sonra da olabiliyor ama bu durumda bazen virüslerin bulaşmış olduğunu, antivirüs programları ile anlayabiliyorsunuz..

Bu durumda başka programlar kullanmak zorunda kalıyor ve o virüsleri ortadan kaldırmaya çalışıyorum..Bazen başarılı oluyorum bazen de başarısız..Ciddi bir tehlike ile karşılaşırsam bu sefer,işletim sistemini yeniden kurmak zorunda kalıyorum..

Güvenliği ben de fazla mı abartıyorum sizce? Ama hiç sanmıyorum..Burada asıl abartan Facebook yönetiminin kendisi..Gerçeğini tam olarak bilmiyorum ama FB yönetimi bana, "tanınan bir bilgisayardan giriş yap" derken herhalde bu "PC'deki çerezleri" bahane ediyor olabilirdi..Eğer FB bunu bahane ediyorsa,PC'deki çerezleri,güvenlik nedeniyle silmek mecburiyetinde olduğumuzu belirtmek isterim.Buna mecburuz,başka çaremizde yok..

Halbu ki kayıtlı telefon ve mail adresi, "giriş" için yeterli olmalıydı..Ama bu yapılmadı..Bunun yerine iznim dahi olmadan kullanıcı güvenlik ayarlarımla oynanarak ciddi bir suç işlenmiş oldu..

Çerezler neden isteniyor ki? Amaç ne? PC'deki çerezleri kullanarak,kullanıcıların PC'lerine virüsler bulaştırmak mı? Bu mu yapılmaya çalışılıyor?

PC'deki çerezler, bahane ediliyorsa eğer bu çok saçma bir güvenlik önlemiydi..Halbu ki,FB sayfasına giriş için sadece "kayıtlı telefon ve mail adresi" bunun için yeterli olmalıydı.. Öyle olsaydı,işimiz daha da kolaylaşmış olabilecekti..Ancak FB yönetimi bu şekilde davranmayıp "profil ve/veya güvenlik ayarlarımla oynayıp kayıtlı telefon numaramı benim iznim dahi olmadan silip kaldırarak" ,benim çok zor bir duruma düşmeme neden olabilmiştir..

4. Tekrar erişim kazandığımda "giriş onayları özelliğini devre dışı bırakmamı" tavsiye ediyorlarmış!!

Yani,güler misin ağlar mısın facebook'un bu saçma sapan uygulamalarına? Madem facebook'ta güvenlik önlemine bu kadar önem veriyorsunuz,kullanıcılar için son derece önemli olan "giriş onayları"nı ne diye devre dışı bırakılmasını tavsiye ediyorsunuz ki?! Bu saçmalık değil midir?

Yukarılarda anlattım bu durumu.."Telefon (/mail) ile giriş onayının istenmesi",güvenliğe önem veren kullanıcılar için son derece önemli bir durumdur..Bundan daha doğal, daha makul ne olabilir ki? Facebook,böyle saçma sapan bir şeyi tavsiye edebiliyorsa eğer, o zaman facebook'un güvenliğinde ciddi anlamda bir sorun/açık var demektir..

Facebook,kullanıcıların güvenliğini "giriş onayı" doğrultusunda sağlayamıyorsa eğer,"FB Güvenliğin"de bir sorunun/bir açığın olduğu ve bu nedenle kullanıcıların herhangi bir mağduriyet yaşayabileceklerini tahmin etmek zor değildir..

Alın işte bunlardan biri de benim..Daha başka delile ne gerek var ki? Anlatıyom işte başımdan geçenleri..İsteyen inanır isteyen inanmaz..Ben yaşadıklarımı an be an yazıp buraya aktarmaya çalışıyorum..

Güvenliğe önem veren kullanıcıların "giriş onayı" özelliğini devre dışı bırakması durumunda,bu FB hesaplarının çalınması halinde, FB yönetimi bunun sorumluluğunu üsteleniyor mudur? 

Kimbilir kaç milyonlarca kullanıcının FB hesabı (sayfası),facebook'un bu saçma sapan kuralları nedeniyle,kullanıcıların kendi sayfalarına girmeleri engellenmiş/hesapları kapatılmış /başkaları tarafından hacklenmiş durumundadır..Belki de bu bilgiler dünyadan saklanıyor da olabilir..Bilinmez..

Facebook Yardım Ekibi ile İletişime Geçecekmişim!

Herneyse..Durum bu..FB hesabıma giriş yaptğımda bana verilen uyarı mesajı bu şekildeydi..Altında da;
----------------
Diğer seçenekler:
Facebook Yardım Ekibi ile İletişime Geç
-----------------------------------
..diye bir seçenek eklemeyi de ihmal etmemişlerdi.."Facebook Yardım Ekibi ile İletişime Geçecekmişim!" İyi de var mı böyle bir iletişim? Varmış! Aman ne iletişim,ne iletişim! O seçeneğe bastığımda; "Giriş onaylarıyla ilgili kod sorunları" diye bir form sayfası çıkmıştı karşımıza..Bu form da şu bilgiler vardı;

Giriş onaylarıyla ilgili kod sorunları;


********************************
"Güvenlik kodunuz elinize geçmediği için hesabınıza erişemiyorsanız,lütfen aşağıdaki formu doldurun. Yardım Merkezi'nde giriş onayları hakkında daha fazla bilgi alın ve bu sorunu gidermek için ipuçları alın;
https://www.facebook.com/help/***********

Hesabınızdaki adınız soyadınız
-----------------------------------------
(Hesap sahibinin adı soyadı)

Cep telefonu operatörü
Ör: Veizon, AT&T
-----------------------------
(Telefon operatörünün ismi yazılıyor.)

Karşılaştığınız sorun
---------------------------
(Buradaki seçeneklerden biri seçiliyor.)

Karşılaştığınız sorunun açıklaması
----------------------------------------------
(Sorununuz ne ise onu detaylarına kadar açıklayın.Ben öyle yaptım.Biraz uzun bir açıklama olmuştu..Anladığım kadarı ile kelime sınırı da yok.)

Kimliğiniz
--------------
(Buraya FB hesabınızdaki profil fotoğrafı,isim-soyisim ve doğum tarihi ile eşleşecek ve herhangi bir kamera ile okunabilecek şekilde çekilmiş bir kimlik kopyası ekleniyor.Anladığım kadarı ile kimlikte bulunması gereken sadece" fotoğraf,isim-soyisim ve doğum tarihi" isteniyor.Geri kalan kısımları (sadece numaralar,anne-baba adları,doğum yeri gibi yerleri) mutlaka karalama yapılıyor..Çünkü,onlarda bu şekilde istiyor..Ve sadece kimliğimizin ön kısmını ekliyoruz..Arka kısmına gerek yok..)

Kimliğinizi gönderme;

Hangi kimliklerin ve hangi yerlerin istendiği konusunda aşağıda çeşitli bilgilerde var..Daha iyi anlayabilmek amacıyla,buralarında okunmasında yarar vardır..Ben okudum ve bu şekilde anladım ve o şekilde formu, sağ alt tarafta bulunan "Gönder" düğmesine tıklayarak yolladım..

********************************************************
Formu,karşılaşmış olduğum sorunun "detaylı bir açıklaması ve kimlik kopyası" ile bir birlikte,FB yönetimine /yardım ekibine gönderdim.

Gelen mesajda ise adeta benimle dalga geçiyorlardı..

Neden mi?Okumaya devam ederseniz bunun nedenini açıkladım...

1-2 gün sonra ise bana mail adresime dalga geçer gibi bir mesaj gönderdiler.Bana şöyle bir mesaj göndermişlerdi;

************-
Merhaba,

Bizimle iletisime geçtiğiniz için teşekkürler. Gönderdiğiniz fotoğraftan kimliğinizi onaylayamadık. Lütfen sizin bu hesabın sahibi olduğunuzu onaylamak için kullanabileceğimiz bir kimliğinizin fotoğrafını ya da taranmış kopyasını gönderin. Görmemiz gereken bilgiler şunlardır:

Adınız
Fotoğrafınız
Doğum tarihiniz

Kimliğinizin fotoğrafını veya taranmış kopyasını bize gönderirken, lütfen kimliğinizin onaylanması için gerekli olmayan tüm kisisel bilgilerin (ör. kredi kartı numarası, baba adı) üzerini mutlaka kapatın. Kimliğiniz yoksa, Facebook'taki kimliğinizi onaylamak için başka belgeler de kullanabilirsiniz. Gönderebileceğiniz belgeler hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen Yardım Merkezi'ni ziyaret ederek 2 ve 3 numaralı seçeneklere göz atın:

https://www.facebook.com/help/****************/?ref=cr

Kimliğinizi doğruladıktan sonra, kimliğinizin veya belgelerinizin görüntüsünü sunucularımızdan sileceğimizi aklınızda bulundurun. Bizim yardımımız olmadan hesabınıza giriş yapmak için deneyebileceğiniz birkaç şey daha vardır:

Facebook'a giriş yapmak için daha önce kullandığınız bir bilgisayar veya telefondan giriş yapın. /Tarayıcınızdaki gizli gezinme veya gizli pencere modunu kapatın. /Yeni bir giriş onayı kodu isteyin. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için lütfen Yardım Merkezi'ni ziyaret edin.

https://www.facebook.com/help/******************/?ref=cr

Hesabınıza tekrar giriş yapmanıza yardımcı olabilmemiz için yanıtınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla,
Facebook

*************************************

Sırf profil fotoğrafım, gerçek fotoğrafım olmadığı için mi?

Güvenlik nedeniyle gerçek profil fotoğrafım ve gerçek doğum tarihim yoktu..Yani eklememiştim..

Bu ne kadar saçma sapan bir durum? Sanki profil fotoğrafı olmayan sadece ben varım,bu dandik Facebook,ta? Milyonlarcası yok mu?.Onlara ise neden dokunmuyor FB? "Dokunuyoruz!" lafları hepsi hikaye..Gelsinler külahıma anlatsınlar onu..

------------------------------------------------
"Gönderdiğiniz fotoğraftan kimliğinizi onaylayamadık. Lütfen sizin bu hesabın sahibi olduğunuzu onaylamak için kullanabileceğimiz bir kimliğinizin fotoğrafını ya da taranmış kopyasını gönderin. Görmemiz gereken bilgiler şunlardır:

Adınız
Fotoğrafınız
Doğum tarihiniz
------------------------------------------------

Yani ne diyeceğimi bilemiyorum.."Gönderdiğim fotograftan kimliğimi onaylayamamışlar!!" Ben tüm güvenlik unsurlarını görmezlikten geliyor ve kimliğimin bir kopyasını FB yönetimine gönderiyorum ama FB yönetimi,"benim gönderdiğim fotografımdan hoşlanmamışlar!" gibi bir durumla,"fotograftan kimliliğimi onaylayamadıklarını" bana açıklamaya çalışıyorlar.Adeta benimle dalga geçiyorlar gibiydi..

Daha önce anlattım..Bazı siyasi durumlardan dolayı güvenlik nedeniyle kendi "gerçek fotoğrafımı ve gerçek doğum tarihimi" profil sayfama eklememiştim.Yani,kötü mü yaptık? Bilemiyorum ama Facebook'a hiç ama hiç güvenmiyorum..

Büyük ihtimalle "profil fotografı ve doğum tarihi" ile alakalı bir sorun olmalıydı..Bu gerçekten bir sorun muydu yoksa FB yönetimi işi yokuşa mı  sürüyordu? Keyfiyetle iş mi yapıyordu? Ne yapmaya çalışıyordu? Güvenliği iyice abartmıyor muydu? Yoksa bana mı öyle geliyordu?

Neden dalga geçiyorlardı,biliyor musunuz?

Benimle dalga geçiyorlardı herhalde..Neden dalga geçsinler ki? Şöyle ki..

FB hesabımda "kayıtlı bir telefon ve mail adresim" vardı..Ve ayrıca FB sayfamda "kendi kitaplarım ve kendi blogger adresim" de mevcuttu..Üstelik arkadaş listemde bulunanların çoğu da yakından tanıdıklarımdı..Mesela FB bunlara danışabilirdi..Öyle değil mi? Bunu yapabilirdi herhalde.."Hadi bunu yap(a)maz!" diyelim,öyleyse diğerlerini (kayıtlı telefon numaramı /email adresimi neden) neden görmezlikten geldi? Bunun açıklaması olabilir mi?

Yani,hesabımda kayıtlı telefon numaramı bilerek kasti olarak, FB kendisi kaldırmış durumda..Ne hakla yapıyor bunu?Bu nedenle bu göndermiş oldukları mesajlarla benimle adeta dalga geçiyorlar gibiydi..Bunun başka mantıklı açıklaması olabilir mi ki? "Profil resmim ve doğum tarihim" bahanesi ile beni ve tüm dünyayı kandırmaya çalışıyorlar gibi..Başka birşey değil..

Facebook yönetimini buradan uyarıyorum..

Halen bile FB hesabımı alabilmiş değilim..FB yönetimi/sisteminin benim iznim olmadan,kullanıcı profil /güvenlik ayarlarımla oynayıp,"telefon numaramı kaldırması" sonucu FB hesabıma giriş yapamıyorum. Buna hakkı yoktu.. Hukuka aykırı bir şekilde davranıp,benim kişisel ve güvenlik bilgilerimle oynayabilmiş,değişiklikler yapabilmiştir..Bu ciddi anlamda bir suç teşkil edebilmektedir..

FB yönetimi,kullanıcılarının hesabının "profil /güvenlik ayarlarında" bu şekilde oynamalar ve değişiklikler yapabiliyorsa,bu hesaplar kullanılarak herhangi bir suç unsurlarınında ,FB yönetimi tarafından yapılabilmesinin de mümkün olabildiği anlaşılabilmektedir..

Üstelik bu hesabın başkaları tarafından da çalınma ve bu hesap kullanılarak çeşitli suç eylemlerinin yapılması ihtimali de mümkün hale gelmiştir..

Bu nedenle;

FB yönetimi tarafından (hesaba) girişimim engellenen "FB hesabım kullanılarak işlenen her türlü suç eylemlerinden, FB Yönetiminin birinci dereceden sorumlu olacağını burada açıkça belirtmek isterim..

Başka hiçbir şey aklıma gelmiyor..Ben başımdan geçenleri,elimden geldiğince açıklamaya çalıştım..FB yönetimi ile ciddi anlamda bir iletişime geçemedim.İletişim kurabileceğim doğru dürüst bir mail adresleri yok.Sadece saçma sapan bir form sayfaları bulunmakta ve o da pek işe yaramamaktadır..Ben elimden gelen herşeyi yaptım bu konuda..

Artık bundan sonra hesabım kullanılarak herhangi bir suç işlenirse,tüm sorumluluk FB yönetimine aittir..

Saygılarımla..Ertuğrul Yıldırım..

NOT 1: Facebook yönetimine bugün (20.03.2017) itibariyle ikinci kez form dilekçesini,kimlik kopyam ile birlikte gönderdim. Ve durumu biraz daha detaylı anlatmaya çalıştım. Ayrıca,yukarıda bahsettiğim facebook'un diğer FB mail adreslerine de aynı dilekçeyi gönderdim. Ve aynı gün cevap geldi. Gene kimlikten dolayı kabul edemeyeceklerini belirttiler. Artık başka ne yapabilirim? Bilmiyorum. Bundan dolayı,hesabım kullanılarak herhangi bir suç işlenirse sorumluluk Facebook yönetimine ait olacaktır.. Saygılarımla..E.Y.

NOT 2: Bu da hesabıma giremediğime dair,yapmış olduğum mesajım: ÖNEMLİ UYARI

********************************************

Facebook'ta güvenlik açıkları ve korkutan gizli örgütler ilişkisi..

Facebook'ta güvenlik açıkları;
-----------------------------------------
Facebookta Yeni Bir Açık Bulundu! : 3 Mart 2017 Cuma
http://www.haberlerdetayi.com/facebookta-yeni-bir-acik-bulundu-04-01-2017/12613/
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'un Açığını Bulan Türk Tamindir'e Konuştu!
http://www.tamindir.com/facebookun-acigini-bulan-turk-tamindire-konustu_h-19592/
Erişim Tarihi: 19.03.2017

FACEBOOK AÇIKLARI : 
Ne kadar gizlesenizde özel bilgileriniz, Facebook’ta tamamıyla açık.Birkaç basit yöntemle tüm sakladığınız herşey gün ışığına çıkıyor.
http://memoryhackers.net/konu-facebook-aciklari.mh
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'un açığını buldu 40 bin dolar kazandı : 
Rus hacker Facebook tarihinin en büyük ödülünü aldı
http://www.gazetevatan.com/facebook-un-acigini-buldu-40-bin-dolar-kazandi-1031106-teknoloji/
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'ta korkutan güvenlik açığı :
Dünya genelinde bir gün içerisinde en çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi olan Facebook'ta güvenlik açığı tespit edildi.
http://www.ensonhaber.com/facebookta-korkutan-guvenlik-acigi-2016-06-21.html
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'ta güvenlik açığı: Şifrenizi değiştirin uyarısı : 
En çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi olan Facebook'ta güvenlik açığı tespit edildiği öğrenildi.
http://haber.sol.org.tr/toplum/facebookta-guvenlik-acigi-sifrenizi-degistirin-uyarisi-159872
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'ta güvenlik açığı  :
Facebook'un başı hacker'lar ile dertte. Güvenlik araştırmacıları, sosyal medya devi Facebook'ta ciddi bir açık tespit etti..
http://www.ahaber.com.tr/teknoloji/2016/06/21/facebookta-guvenlik-acigi
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Dikkat! Facebook'ta güvenlik açığı tespit edildi : 
Facebook'ta güvenlik açığı tespit edildi. Dünyanın en çok takip edilen sosyal medya alanı Facebook'taki bu açık kullanıcılarını tedirgin etti.
http://m.haber365.com.tr/teknoloji/dikkat-facebookta-guvenlik-acigi-tespit-edildi-h15980.html
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'ta büyük güvenlik açığı!  : 
Facebook gibi dev platformlar bile zaman zaman kritik güvenlik açıklarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Geçtiğimiz günlerde tam da bu tanıma uygun bir olay yaşandı.
http://www.yeniakit.com.tr/video/facebookta-buyuk-guvenlik-acigi-16199.html
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook Sohbet Uygulamasında Güvenlik Açığı! :
https://www.gorunum.net/blog/369-facebook-sohbet-uygulamasnda-guevenlik-ac.html
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'ta güvenlik açığı mı var? Şirketten açıklama yapıldı : 
'Hesabınız ele geçirilmiş olabilir' uyarısı paniğe sebep oldu.." http://www.medyatava.com/haber/facebookta-guvenlik-acigi-mi-var-sirketten-aciklama-yapildi_143344
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'tan 'güvenlik açığı' duyurusu : 
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, "güvenlik açığı" ile ilgili açıklama yaptı.
http://www.birgun.net/haber-detay/facebook-tan-guvenlik-acigi-duyurusu-148775.html
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'ta güvenlik açığı buldu ödülü kaptı :
Facebook’ta güvenlik açığı tespit edip bu açığın kapatılması için sosyal ağın yöneticilerine bilgi veren Anand Prakash isimli bir beyaz hacker Facebook tarafından ödüllendirildi.
http://www.hurriyet.com.tr/facebookta-guvenlik-acigi-buldu-odulu-kapti-40066422
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook'un Reddettiği Açığı Mark Zuckerberg'in Duvarında Gösterdi : 
Filistinli bir hacker Facebook‘un gizlilik ayarlarını etkileyen bir güvenlik açığı buldu.
http://sosyalmedya.co/hacker-mark-zuckerberg-in-duvarina-sizdi/
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook ve Gizli Örgütler;
--------------------------------------
FACEBOOK VE IŞİD İLİŞKİSİ,Bekir Hazar : 
O makalede, CIA'nın sosyal medyada Facebook, Twitter, Google aracılığı ile nasıl operasyon yaptığı anlatılıyor.
http://www.dunyavegercekler.com/haber/18203-facebook-ve-isid-iliskisi.html
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook ve CIA :
Facebook sitesi artık paranoya nedeni! Sayfanızdaki kişisel bilgiler istihbarat örgütlerinden dolandırıcılara kadar herkesin ilgisini çekiyor.
http://gizliilimler.tr.gg/Facebook-Ger%E7e%26%23287%3Bi-d--Ki%26%23351%3Bisel-Bilgileriniz,-CIA-ve-Gizli-Servisler.htm
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook'da CIA Parmağı,Burak Arikan : 
CIA geçtiğimiz ay CIA Facebook grubu açtı. Bu gruptan CIA’de kariyer yapmak siteyenlere bilgi veriliyor ve iş başvurusu yapabiliyorsunuz.
http://dugumkume.org/facebookda-cia-parmagi/
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook'un yazışmaları FBI ve CIA gibi kuruluşlara servis ediyor : 
Teknoloji haber sitesi Mashable dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook’un kullanıcılarının yazışmalarını filtreleyerek incelediğini, elde ettiği bilgileri de FBI ve CIA gibi kuruluşlara servis ettiğini duyurdu.
http://www.haberturk.com/ekonomi/teknoloji/haber/759162-007-facebook
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook FBI ve CIA ile birlikte, :
Facebook, kullanıcılarının yazışmalarını inceleyerek elde ettiği bilgileri FBI ve CIA gibi kuruluşlara servis ediyor.
http://www.ensonhaber.com/facebook-fbi-ve-cia-ile-birlikte-2012-07-16.html
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook özel bilgileri CIA'e mi veriyor :
İrlanda'da internetteki kişisel verilerin güvenliğinden sorumlu Veri Koruma Komisyonu, sosyal paylaşım sitesi Facebook'u kullanıcılarının kişisel verilerini kötüye kullanmakla suçlayan Avusturyalı hukuk öğrencisi ve aktivist Max Schrems'in şikayetini incelemeyi kabul etti.
http://odatv.com/facebook-ozel-bilgileri-ciae-mi-veriyor-2110151200.html
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook'un kirli sırları! :
"Mark Zuckerberg bir dahi mi?, yoksa arkadaşlarına ihanet edip başkalarının fikrini çalarak bugün dünyanın en genç zenginlerinden olan bir sahtekar mı?"
http://www.internethaber.com/facebookun-kirli-sirlari-foto-galerisi-1180462.htm
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Gizli servislerin kirli çamaşırları : 
Julian Assange ve Edward Snowden'ın Batılı ülkelerin kirli çamaşırlarını ortalığa saçmasının ardından yeni bir dalga geliyor.
http://www.haber10.com/dunya/gizli_servislerin_kirli_camasirlari-549520
Erişim Tarihi: 19.03.2017

AB'den Facebook'a 'WhatsApp Satın Alımı' Konusunda Ağır Suçlama : Kandırdılar : 
Avrupa Birliği (AB) Facebook’u, WhatsApp’ı satın alma esnasında yanlış ve yanıltıcı bilgiler sağladığı gerekçesiyle suçluyor.
http://www.webtekno.com/ab-den-facebook-a-whatsapp-satin-alimi-konusunda-agir-suclama-kandirdilar-h23196.html
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Facebook para dağıtacak : 
Avusturyalı hukuk öğrencisi, 'gizliliği ihlal' ettiği gerekçesiyle dev şirkete dava açtı. Kazanırsa, Facebook her kullanıcısına 500 euro ödeyecek..
http://www.takvim.com.tr/dunya/2014/08/04/facebook-para-dagitacak

facebook'un kişisel verileri cia'e vermesi, :  https://eksisozluk.com/facebookun-kisisel-verileri-ciae-vermesi--4943084
Erişim Tarihi: 18.03.2017

facebook'un kişi arama geçmişini saklaması : https://eksisozluk.com/facebookun-kisi-arama-gecmisini-saklamasi--3657687?p=9
Erişim Tarihi: 19.03.2017

IŞİD Facebook'a el attı, : http://www.sabah.com.tr/dunya/2015/03/10/isid-facebooka-el-atti
Erişim Tarihi: 18.03.2017

IŞİD köleleştirdiği kadınları Facebook'ta satıyor' : https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201605301023052577-isid-facebook-kadin-kole/
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Facebook ve Google CIA’ya açık kapı bırakmıyor : 
http://www.teknolojigundem.com/haber/facebook-ve-google-ciaya-acik-kapi-birakmiyor/1176474
Erişim Tarihi: 18.03.2017

Hukuki Geçerliliği Olmayan Facebook'taki 'Paylaşma. Kopyala, Yapıştır.' Yine Dolaşımda : 
https://onedio.com/haber/hukuki-gecerliligi-olmayan-facebook-taki-paylasma-kopyala-yapistir-yine-dolasimda-721771
Erişim Tarihi: 18.03.2017

facebookun güvenlik açığını buldum bildirmeli miyim? : https://uzmanim.net/soru/facebookun-guvenlik-acigini-buldum-bildirmeli-miyim/2385
Erişim Tarihi: 19.03.2017

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

7 yorum:

 1. Bu sosyal medya yok mu.. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evt yani bu sosyal medya insanı çileden çıkartır :)) teşekkür ederim..

   Sil
 2. amaniin aklımda olsun lazım olursa dönerim bu yazıya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. umarım fb hesabınızla ilgili bir osrun yaşamazsın deep..olursa bunları dikkate alsan iyi olur..ziraa sanmıyorsam seninde profil resmin yok..doğum tarihinde farklıysa hesabını kurtarman çok zor olabilir benim gibi..teşekkür ederim..

   Sil
  2. yazımda bi kelime hatası olmuş.."sorun" yazcağıma "osrun" demişim :)) kelimeler yer değiştirmiş.. sileyim dedim ama kıyamadım..umarım yanlış anlamazsın deepçim.. :))

   Sil
 3. Facebook Paylaşımı Yorumlara Kapatma – Nasıl Yapılır?
  https://www.dogushan.com/facebook-paylasimi-yorumlara-kapatma-nasil-yapilir/
  Özellikle geniş arkadaş çevresine sahip olan Facebook kullanıcıları tarafında sürekli bir ihtiyaç haline gelen paylaşımı yorumlara kapatma işlemi, paylaşımlara gelen aşırı yorumları önlemek için Facebook tarafınca sunulmuş olan bir ayrıcalık hizmetidir. Anlamlı ve o anki ruh halini yansıtan bir yazı paylaşım kişi, arkadaş ya da farklı kişilerce saçma ya da gereksiz yorumlara maruz kalabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek isteyen kullanıcılar, özel yöntemler sayesinde yorum yapılabilme özelliğini ortadan kaldırmaktadır. Ancak söz konusu olan yöntemin kullanılabilmesi için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir.

  YanıtlaSil