6 Mart 2017 Pazartesi

CASTRO'NUN TÜRK HALKINA MESAJI : (ATATÜRK GİBİ LİDERİNİZ VAR) KENDİNİZE BAŞKA ÖNDER ARAMAYIN


Fidel Castro'nun Türkiye ve Atatürk hakkındaki düşünceleri;

Efsane liderin Atatürk hakkındaki sözleri şöyle olmuştur; "Devrimci Kemal Atatürk, bizim esin kaynağımız oldu. 1919'da Anadolu'dan emperyalistleri atmak için, Bandırma gemisiyle Samsun'a çıktı. Büyük bir zafer kazandı. Biz de tam 40 yıl sonra, ülkemizden faşistleri kovmak için Granma gemisiyle Havana'ya çıktık. Biz de zaferle kucaklaştık." (1)

"Ben de devrim gerçekleştirdim. Ama Atatürk'ün yaptıklarını yapamazdım. Türkler sağdan sola doğru yazarken Harf Devrimi ile tam tersi yönde yazmaya başladı. Kıyafet Devrimi ve Medeni Kanun'la kadınlara getirilen statü çok önemliydi. Ona ve devrimlerine hayranım. Kendinize başka bir önder aramayın." (1)

Mart 1997’de Habitat Toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptıklarını ben asla başaramazdım. Asıl devrimci Atatürk. Bu kadar büyük bir devrim yaptım, ama Kemal Atatürk’ün yaptıklarını başaramazdım...” (2)

DEVLETİ YÖNETENLERE MÜTHİŞ CEVAP ;
Castro,rahmetli Demirel'e şöyle demişti; "DEVLETİN İMKANLARI KULLANILARAK YAPILAN HİZMETLER VATANDAŞA LÜTUF GİBİ SUNULAMAZ.." (3)

HANGİSİ DAHA TEHLİKELİ? :)
Küba devriminin önderlerinden efsanevi devrimci Fidel Castro 1995 yılında Türkiye'ye geldiğinde,Türkiye'de "terör"ün yanında "irtica"da çok tehlikeli faaliyetler olarak görülüyordu..Bu nedenle efsane lider Casrto'nun biraz kafası karışmış ve bir pot kırmamak için gazetecilere "Hangisi daha tehlikeli? Terör mü irtica mı? " çıkışını yapmıştı.. :)

NOT: Castro'nun bu sözü kime söylediğini şu an tam olarak hatırlamış değilim..Ya gazetecilere yada dönemin cumhurbaşkanı rahmetli Demirel'e söylemiş olabilir..Aslına bakarsanız,bu sözü o zamanlar ben ya gazete haberi olarak yada bir köşe yazarın yazısından okumuş olabilirim..Ama böyle bir sözü okuduğumu burada belirtirim..Şu an hatırlayamadım o ayrı konu..

Kaynaklar;
-----------
1) İşte Fidel Castro'nun Türkiye görüntüleri : http://odatv.com/iste-fidel-castronun-turkiye-goruntuleri-2611161200.html
2) CASTRO: PKK ABD' Lİ YANKEE' LERİN PETROL BEKÇİSİ : http://karsittez.blogcu.com/castro-pkk-abd-li-yankee-lerin-petrol-bekcisi/7236893
3) a) https://twitter.com/evitanneslihan/status/742751635143856128
    b) https://interaktifsozluk.net/88142/1/devletin-imkanlari-kullanilarak-yapilan-hizmetler--vatandasa-lutuf-gibi-sunulamaz
    c) http://toptwitter.com/tr/Fidel-Castro

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

4 yorum:

 1. Atatürk bize Allah'ın lütfu, kimseye nasip olmamış en zor, en çaresiz kaldığımız anda Hızır gibi yetişmiş, işte 15 yıldır ona karşı olanlar tarafından yönetiliyoruz 15 yılın sonunda halimiz ortada!! Hayat pahalılığı desem, işsizlik desen, ülkedeki 4 milyon Suriyeli Kürt, Arap, canlı bomba desem, fetö terörü desem, pkk terörü desem, ordu çöktü, millet birbirine düşman oldu yani kımıl zararlısı koysalar ülkeye bu kadar olurdu:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen..fidel castronun bi sözü daha vardı..hatırladığım kadarıyla "Atatürk,türk halkına tanrının lütfudur" diye...çok kısa özetlemiş aslında..üzücü durumlar ama refde umarım hakkımızda HAYIRlı olur.. :)

   Sil
 2. Büyük Ata'mızla ne kadar gurur duysak azdır.. Saygılar.

  YanıtlaSil