22 Şubat 2017 Çarşamba

Türkiye'de Şans Oyunlarındaki Gariplikler..


ABD ve birçok Avrupa ülkesinde şans oyunlarında büyük ikramiyeyi kazanan herkes,medyada hem de kocaman banka çekleri ile teşhir edilir..Çünkü,kamuoyunda şaibe (hile,yolsuzluk vs) olmasın diye..Öyle Türkiye'deki gibi "Yok,ben saklanayım! Aman beni kimse tanımasın! cart curt! .." diye yok öyle bir durum,bir anlayış..Kültür meselesi yani..

Özellikle şans oyunlarını tedarik eden özel şirketlerin ve hatta buna sessiz kalan ülke devletlerin yöneticileri bile bu şaibelere adlarının karışması olasılığı nedeniyle büyük ikramiyeyi kazananlar hemen deşifre edilir..Biz de ise bunun tam tersi yapılıyor..Kimin kazandığı belli değil..Yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı ,devletin bu şans oyunlarında şaibeye adının karışması olasılığı da bu şekilde mümkün olabilmektedir..Bence biran önce şans oyunlarında şeffaflığa geçilmesi ve büyük ikramiyeyi kazananların medyada deşifre edilmesi gerekir..İyi dileklerimle..E.Y.

Yayıncı: Yazar Ertuğrul Yıldırım tarafından yayınlanmıştır; Copright 2017

2 yorum:

  1. Eskiden bir ara loto oynardım, sonradan düşündüm özellikle akp-fetoş elele, kolkola yönettiği bu 15 yılda, sınav sorularına kadar çalmalar, örtülü ödeneğe çökmeler, Ziraat bankasını vs. varlık fonuna devretmeler..bunlara çökenler hiç bu şans oyunlarında toplaşan paraya çökmezler mi dedim. Bir tanesi bile vatandaşa çıkmıyordur, bir şekilde kendi saptadıkları kişilere veriyorlardır, noter filan hikaye zaten çoğu kişi maalesef satılık...parayla satın alıyorlar. Eskiden loto çekilişi televizyondan canlı yayınlanırdı. Rahat hile yapmak için kaldırdılar. Noter'i de satın aldın mı? Kim ne bilecek kime çıktı? En iyi çözüm kimse oynamasın, bunlara tek kuruş kazandırmasın.

    Benden de iyi dilekler.

    YanıtlaSil
  2. Adil, güvenilir bir seçim bile yapılmazken, loto v.b bahislerde şike olmaması imkansızdır.

    YanıtlaSil